Temer presne do roka a do dňa sa predseda vlády Robert Fico opäť vybral na spoločenské podujatie, ktoré pre zamestnancov zorganizovala súkromná bezpečnostná služba Bonul z Nitry.
Hlavným cieľom akcie bolo podľa vedenia firmy, ktorej sa už niekoľko rokov mimoriadne darí pri získavaní lukratívnych štátnych zákaziek, „poďakovať sa vybraným zamestnancom za prácu v uplynulom roku“.
Zatiaľ čo vlani sa dal premiér spolu s asistentkou Jankou Halászovou vysadiť z vládnej limuzíny pred bočným vchodom nitrianskeho PKO, tento rok boli jeho ochrankári ešte obozretnejší. Jedného z najvyšších ústavných predstaviteľov štátu priviezli na spoločenské podujatie súkromnej firmy v nitrianskom Divadle Andreja Bagara na nenápadnom minivane značky Volkswagen.
Po príchode na miesto konania akcie nezastavili vozidlo blízko hlavného vchodu alebo služobného vchodu určeného pre personál, ale pri rampe, ktorá sa využíva na vykladanie kulís a tovaru pre divadelný bufet. Otázne je, aké bezpečnostné riziko hrozilo premiérovi na víkendovom podujatí organizovanom súkromnou bezpečnostnou službou.
Prísne tajné
„Prísne bezpečnostné opatrenia“ pri Ficovej návšteve spoločenského podujatia v Nitre by mohli v nejednom pochybovačovi vzbudiť podozrenie, že chcel svoju návštevu zachovať v utajení.
Už pol druha hodiny pred premiérovým príchodom monitorovalo situáciu v okolí niekoľko chlapíkov. Nikto zo zainteresovaných zrejme nechcel nechať nič na náhodu. Všetko bolo treba správne usmerniť, načasovať, eliminovať bezpečnostné riziká a zmiasť prípadných „útočníkov“.
Zrejme preto sa musel predseda vlády uspokojiť s vchodom, pri ktorom ešte krátko pred jeho príchodom pofajčieval a družne debatoval obsluhujúci personál. Fico sa v nitrianskom divadle dlho nezdržal. Na to, aby sa prihovoril stovkám zamestnancov Bonulu, mu stačilo pár minút.
Podľa našich informácií ich však využil výborne a pracovníkov súkromnej SBS vraj ohúril znalosťami o firme. Vedel, koľko ich v Bonule pracuje, ba i to, akými bezpečnostnými previerkami firma disponuje, čo jej, ako správne podotkol, umožňuje adekvátne chrániť najstrategickejšie podniky štátu.
Prítomným nezabudol poďakovať za dobre vykonanú prácu a povzbudiť ich do ďalšej činnosti. Zatiaľ čo si zamestnanci vychutnávali predstavenie, Fico si to nasmeroval do luxusného nitrianskeho hotela Zlatý kľúčik, ktorého priestory využili predstavitelia strany Smer na jeseň 2013, keď sa tam zišli po sneme na neoficiálnej akcii.
Na premiérovu bezpečnosť sa nezabudlo ani pri príchode do hotela. Situáciu v jeho okolí mali pod kontrolou prísne sa tváriaci muži. Dozerali aj na parkovisko, kde vládna ochranka zaparkovala auto.
Bez reakcie
Naše otázky týkajúce sa účasti na zamestnaneckom podujatí firmy Bonul i následnej návštevy hotela Zlatý kľúčik zostali zo strany Roberta Fica bez odpovedí.
Úrad vlády sa nevyjadril ani k tomu, na koľkých spoločenských akciách organizovaných inými firmami sa premiér za posledný rok zúčastnil a na základe akých kritérií sa rozhoduje, ktoré podujatia súkromných spoločností poctí svojou návštevou. Naopak, vedenie spoločnosti Bonul na otázky odpovedalo.
Predseda vlády podľa neho navštívil firemné podujatie aj preto, že firma je významným zamestnávateľom v oblasti poskytovania bezpečnostných služieb a do jej portfólia patrí okrem iného zabezpečovanie ochrany objektov osobitnej dôležitosti v správe štátu a štátnych podnikov.
Odmietol, že spoločnosť by bola pri získavaní štátnych zákaziek úspešná vďaka kontaktom s predstaviteľmi vlády. „Technické a technologické zabezpečenie, národné či medzinárodné certifikáty, dokladovanie odbornej spôsobilosti osôb, množstvo špecifických povolení súvisiacich s používanou technikou a ich obsluhou, ako aj mnoho ďalších náležitostí, ktoré sú bezpodmienečne nutné na výkon mnohých činností súvisiacich okrem iného s ochranou objektov štátu či objektov osobitnej dôležitosti, nie je možné nahradiť žiadnym ‚príhovorom‘.“
Následná Ficova návšteva hotela Zlatý kľúčik, kde sa stretol s členmi vedenia spoločnosti Bonul, bola podľa nich „prirodzenou súčasťou programu“ a jej „cieľom nebolo riešenie žiadnych konkrétnych otázok či odborných problémov týkajúcich sa činnosti spoločnosti“.
Stále sa im darí
Predseda vlády mal problémy aj s vysvetľovaním minuloročného prejavu pred zamestnancami Bonulu. Najskôr udalosť odmietol komentovať. Tlak médií napokon prinútil tlačový odbor Úradu vlády k vyjadreniu, že šlo o jedno z desiatok neformálnych stretnutí premiéra s podnikateľmi, ktorých cieľom je zlepšovanie podnikateľského prostredia.
Reakcia nasledovala po tom, ako vyplávali na povrch informácie o zaujímavej lukratívnej zákazke, ktorú získala spoločnosť Bonul po Ficovom vystúpení na firemnom večierku. Hospodárske noviny informovali, že SBS z Nitry bude štyri roky za päť a pol milióna eur strážiť objekty štátom kontrolovanej akciovky JAVYS.
Víťazstvo nitrianskej firmy však sprevádzali pochybnosti. V súťaži, v ktorej mala o víťazovi rozhodnúť cena, zvíťazil Bonul s ponukou drahšou o 400-tisíc eur, ako bola ponuka konzorcia troch iných firiem.
Televízia Markíza v súvislosti s uvedeným tendrom upozornila, že firma Bonul ešte pred víťazstvom v spomínanej súťaži zverejnila inzerát, že hľadá bezpečnostného pracovníka na objekty strategického významu v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Vedenie spoločnosti to odôvodnilo tým, že len robilo prieskum trhu.
Zmluva s JAVYS-om nie je jediná, ktorú Bonul vlani uzavrel so štátnymi podnikmi. Niekoľko zákaziek v hodnote vyše jedného milióna eur podpísal aj so spoločnosťou Transpetrol. Darilo sa mu i v súťažiach vyhlásených Slovenským vodohospodárskym podnikom na zákazky v celkovej hodnote viac ako jeden milión eur.
Aj v tomto prípade sa objavili podozrenia, že Bonul vedel o úspechu u slovenských vodohospodárov vopred, keďže jeho zamestnanci si boli dávno pred vyhlásením víťaza tendra pozrieť objekty, ktoré sa týkali súťaže.
Úspešná SBS
Lukratívne zmluvy podpísal Bonul už aj v minulosti. Boli to zákazky priamo s ministerstvami alebo s firmami napojenými na štát. Išlo napríklad o rezort hospodárstva, Slovenskú poštu, Sociálnu poisťovňu, Správu štátnych hmotných rezerv, Vodohospodársky podnik, Transpetrol, Tipos, Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu, Národnú diaľničnú spoločnosť i Slovenskú správu ciest.
Do portfólia zákazníkov Bonulu postupne pribudli aj nemocnice, stala sa tiež dvornou SBS-kou Slovenského plynárenského priemyslu. O Bonule, respektíve rodine Bödörovcov, sa začalo intenzívne hovoriť počas prvej Ficovej vlády. V roku 2007 rezort hospodárstva vedený Ľubomírom Jahnátkom podpísal predraženú zmluvu na obnovu fasády ministerstva so stavebnou firmou patriacou Petre Bödörovej, neveste majiteľa Bonulu Miroslava Bödöra.
Mimochodom, práve s ním chodí Jahnátek na poľovačky. Odvtedy sa darilo Bonulu aj vďaka tomu, že ako jediná SBS-ka na Slovensku spĺňala špecifické kritériá, ktoré štátne organizácie začleňovali do súťažných podmienok.
Od uchádzačov napríklad žiadali, aby boli subjektom hospodárskej mobilizácie, teda subjektom, ktorý počas vojny či prírodnej katastrofy dokáže plniť špeciálne úlohy. Takými organizáciami sú síce podľa zákona najmä štátne úrady, ale uvedené úlohy môže plniť aj súkromná firma, ak ju poverí štát, konkrétne ministerstvo hospodárstva.
Zo slovenských SBS má štatút subjektu hospodárskej mobilizácie jedine Bonul a zrejme nikoho neprekvapí, že ho získal za čias Jahnátkovho ministrovania. O podobné rozhodnutie sa uchádzali viaceré firmy, no bezúspešne.