Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčik je politickou fraškou. Myslí si to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico, ktorý prišiel na štvrtkové pojednávanie ako súčasť verejnosti. Spochybňuje dôvod neprítomnosti svedka Mateja Zemana na pojednávaní, ktorý mal ujsť vďaka prerušeniu policajného zásahu. Trvá na tom, že trestné konania sú manipulované, svedčí o tom podľa neho výpoveď svedka Csabu Dömötöra.

"Výpoveď Dömötöra jasne preukázala manipulácie s trestnými konaniami, je to výsmech. Je to jednoducho fraška celé toto pojednávanie a táto trestná vec voči Dušanovi K.," skonštatoval Fico, ktorý hovorí, že sa preukázal kontakt vyšetrovateľov s ľuďmi manipulujúcimi výpovede. "Z výpovede svedka veľmi jasne vyplýva, že dostal informácie, čo má presne hovoriť na polícii," dodal k štvrtkovej výpovedi Dömötöra. Dušan K. je podľa neho typický príklad obete politických represálií. Dôvodom procesu s Kováčikom je podľa neho to, že "sa ho potrebovali zbaviť", aby ho mohol nahradiť vo funkcii Daniel Lipšic.

Neprítomnosť niekdajšieho člena skupiny takáčovcov Zemana považuje za frašku. "Nie je možné ospravedlniť neprítomnosť svedka, keď všetci dobre vedia, že je neprítomný preto, lebo polícia mu umožnila ujsť. Veď policajný zákrok bol vedený voči nemu, mal byť zadržaný," skonštatoval Fico pred novinármi pri svojom odchode z pojednávania.

Zeman už v júli vypovedal v pozícii svedka. Opätovne bol predvolaný na štvrtkové pojednávanie. Súdu sa vopred ospr

avedlnil. V súvislosti s manipulovaním svedeckých výpovedí je po ňom vyhlásené pátranie.

FOTO Fica na súde s Kováčikom v GALÉRII

Vo štvrtok pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.