Tip na článok
Prvá privatizácia: Štát by za predaj podielu v Slovak Telekome mohol získať až miliardu eur.

Fico sľuboval koniec privatizácií, teraz chce vláda predať ziskový Slovak Telekom

Vláda ovládla stratový SPP a chystá sa zbaviť ziskového Slovak Telekomu. V hre môže byť až miliarda eur.

Kabinet Roberta Fica rozbieha prvú veľkú privatizáciu. Chystá sa predať menšinový podiel v ziskovej telekomunikačnej spoločnosti Slovak Telekom.

Ten do štátnej kasy len od roku 2010 priniesol dividendy vo výške 353 miliónov eur, čo je viac ako ročný rozpočet ministerstva spravodlivosti so všetkými súdmi a väznicami. Pre štát je vraj nevýhodné ponechať si podiel v Slovak Telekome.

Hovorkyňa premiéra Roberta Fica ho v lete označila za nepoužiteľný, pretože vymáhanie dividend vždy sprevádzali problémy. Opozícia to označuje za klamanie voličov, keďže Smer pred voľbami sľuboval zastavenie privatizácie a ovládnutie strategických podnikov. Dnes vraj robí pravý opak.

(Ne)strategický podnik

Štát vlastní v Slovak Telekome menšinový, 49-percentný balík akcií a už roky sa sťažuje, že má v podniku slabé slovo. Už počas prvej Ficovej vlády v roku 2006 vyhlásil vtedajší smerácky minister dopravy Ľubomír Vážny, že Slovak Telekom vníma ako strategický podnik a chce zvýšiť vplyv štátu na jeho riadenie. Dodal, že o odpredaji štátneho podielu budú uvažovať až v budúcnosti.

Ten moment prichádza dnes, napriek opakovaným sľubom Roberta Fica, že nič štátne nepredá a už vôbec nebude privatizovať strategické podniky. „Opäť oznamujem, že v prípade našej účasti vo vláde nebudeme nič privatizovať. Naopak, tam, kde to bude možné, rozbehnutú privatizáciu zastavíme,“ hovoril predseda Smeru v parlamente v apríli 2011.

Dnes je všetko inak a privatizáciu Slovak Telekomu, ktorú rozbehla ešte vláda Ivety Radičovej, nie že nezastaví, ale riadne dokončí. „Vtedajšie, ale aj súčasné vyhlásenia o neprivatizovaní podnikov stále platia,“ tvrdí hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Zjavné protirečenie vysvetľuje tým, že štát v telekomunikačnej firme nemá manažérsku kontrolu a neustále čelí problémom získať svoje dividendy v plnej výške, takže je výhodnejšie podiel predať.

„Je to klamanie voličov Smeru,“ hovorí Martin Chren zo strany NOVA a bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva. „Fico sľuboval pred voľbami ovládnutie strategických podnikov a zastavenie privatizácie. Robí však pravý opak - najprv minulý rok umožnil českým finančníkom z EPH kúpiť Slovenský plynárenský priemysel a dnes rozbieha privatizáciu Slovak Telekomu,“ dodáva Chren.

Sľuby, sľuby: Robert Fico pred voľbami sľuboval, že nebude privatizovať a získa späť strategické podniky. Foto: TASR

Zlatá sliepka bez vajec

Podiel v Slovak Telekome má pre štát zmysel len vtedy, keď z neho tečú dividendy, ale tie sú už dlhodobo priškrtené. Väčšinový nemecký akcionár Deutsche Telekom sa každý rok bráni ich vyplateniu v plnej výške, a tak je momentálne v podniku zamrznutých 140 miliónov eur, z ktorých polovica patrí štátu. Ten však nemá páky, aby si ich vymohol.

Juraj Miškov ako minister hospodárstva Radičovej vlády sa preto v roku 2011 vyjadril, že „Slovak Telekom je možno zlatá sliepka, ale bez akejkoľvek schopnosti znášať zlaté vajcia“. Proces jeho privatizácie preto rozbehla ešte pravicová vláda, aj keď v roku 2010 získala z priškrtených dividend 65 miliónov a o rok neskôr takmer 64 miliónov eur.

Ak by dnes opozícia namietala proti privatizácii Slovak Telekomu, popierala by vlastnú myšlienku. Martin Chren tvrdí, že ak sa získané peniaze z predaja ziskového Telekomu použijú na zníženie štátneho dlhu, bude to dobrá vec. Ak sa však naplní zámer vlády použiť ich na vyvlastnenie zdravotných poisťovní, bude to podľa neho prejedanie budúcnosti.

Premiér Fico už v minulosti viackrát naznačil, že práve predaj Slovak Telekomu by mohol vláde priniesť peniaze na zavedenie iba jednej štátnej zdravotnej poisťovne. Peniaze by išli na vyplatenie dvoch súkromných zdravotných poisťovní, aby z trhu odišli. Hovorca ministerstva hospodárstva Jurikovič je zatiaľ vo vyjadreniach opatrný a tvrdí, že o využití peňazí z privatizácie je zatiaľ predčasné hovoriť.

Nemecký akcionár sa k rokovaniam o predaji Slovak Telekomu nevyjadruje. Sylvia Braunleová z Deutsche Telekom neodpovedala ani na otázku, prečo vlastne odmietajú vyplácať dividendy v plnej výške a či takto získaný nerozdelený zisk nevylievajú v podobe úverov do nemeckej matky Deutsche Telekom.

Slovak Telekom totiž len v rokoch 2009 - 2011 nemeckej centrále požičal 355 miliónov eur. Interný zdroj z prostredia podniku prezradil, že pôžičky boli za komerčný úrok a Nemci ich priebežne splácajú.

Miliarda eur

Cena za štátny podiel v telekomunikačnom podniku by sa mohla podľa odhadov vyšplhať až na miliardu eur. Tak ho aspoň ohodnotila bývalá vláda Ivety Radičovej s tým, že kupca bude hľadať cez burzu.

Súčasné vedenie ministerstva hospodárstva tiež označuje burzový predaj za najprehľadnejší, ale k ničomu sa zatiaľ nezaväzuje. Zároveň sú opatrní aj ohľadom ceny.

„Je tu pohyb v čase a vstupujú sem aj nie príliš pozitívne okolnosti,“ povedal hovorca Jurikovič s tým, že nechce špekulovať o cene.

Karty ešte môže zamiešať hroziaca pokuta, ktorú chce Slovak Telekomu vyrúbiť Európska komisia za zneužitie dominantnej pozície na trhu. Môže sa vyšplhať až do výšky desať percent ročných tržieb, čo predstavuje viac ako 80 miliónov eur. Akcionári momentálne rokujú, z akých zdrojov sa mastná pokuta zaplatí.

VIDEO Plus 7 Dní