Ministerstvo obrany (MO) SR odmieta tvrdenia expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom výcviku ukrajinských povstalcov na Slovensku, nezakladajú sa podľa neho na pravde. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytla hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Nikdy o žiadnej takejto možnosti, ktorá má údajne ísť z 'nespresneného zdroja' z americkej administratívy, nebola so SR diskusia ani na bilaterálnej, ani na multilaterálnej úrovni. Informácia sa teda nezakladá na realite," píše sa v stanovisku rezortu.

Fico tvrdí, že plány na pomoc ukrajinským povstalcom môžu zahŕňať tréning v susedných krajinách, ktoré sú súčasťou východného krídla NATO, teda Poľsko, Rumunsko a Slovensko. Odvoláva sa na americký denník New York Times, ktorý sa odvoláva na predstaviteľov americkej administratívy. Fico naznačuje, že vďaka obrannej dohode s USA bude ľahké vytrénovať na Slovensku ukrajinského povstalca.

Z konkrétnych článkov dohody podľa Fica vyplýva, že vozidlá, plavidlá, lietadlá Ozbrojených síl Spojených štátov amerických (USA) budú mať voľný pohyb po území Slovenska, nikto ich nemôže zastavovať, kontrolovať, vstupovať do týchto vozidiel, plavidiel alebo lietadiel. "Tak si predstavte, ako bude ľahké tu vytrénovať ukrajinského povstalca, a potom bez akýchkoľvek problémov ho presunúť na ukrajinské územie, aby tam bojoval v prípadnom konflikte," uviedol Fico.

Nedá sa mu veriť

„V Smere a Hlase sú klamári a farizeji,“ nedával si servítku pred ústa vo svojom statuse na Facebooku šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO), podľa ktorého zneužívajú ľudí a strašia ich nezmyslami.

„Neverte im. Oni prišli v roku 2017 s iniciatívou, oni začali o nej rokovať v roku 2018, potom keď SNS v roku 2019 pred voľbami otočila, oni jej vykrikovali, že nič z nej nehrozí a iba SNS klame a politikárči, oni o nej s Američanmi vyjednávali až do ich odchodu z vlády, aby nakoniec oni sami v roku 2022 urobil obrovskú otočku, začali klamať a strašiť ľudí,“ komentuje Naď prerod, keď sa z podporovateľov Dohody o obrannej spolupráci s USA Smeru a Hlasu stali kritici, pritom keď boli vo vláde, vyjednávali o nej do posledného dňa.

„Robert Fico je ukážkový pokrytec, kúpi od Američanov stíhačky za 2 miliardy eur a rokuje s nimi o zmluve o 2 skladoch na letisku, no keď nová vláda návrh obrannej zmluvy sprísni v prospech Slovenska, ide proti tomu organizovať referendum,“ uviedla svoje stanovisko k k mimoriadnej schôdzi týkajúcej sa zmluvy o spolupráci v oblasti obrany predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. „Robertovi Ficovi sa nedá veriť ani nos medzi očami, v opozícii robí presný opak toho, čo presadzoval vo vláde. Nejde mu o ľudí na Slovensku, ani o záujmy Slovenska, vidí iba seba,“ dodala.

Smer to nechce

Článok amerického denníka NYT, o ktorom hovorí Fico, sa venuje situácii na Ukrajine a spomína aj možný konflikt medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Podľa Fica denník priniesol dostatočný dôvod na prijatie uznesenia o referende, aby ľudia mohli povedať, či chcú na Slovensku základne a tréning ukrajinských povstalcov. "Smer–SD nechce americké základne na Slovensku, ani obsah zmluvy, a už vôbec nie tréning ukrajinských povstalcov na Slovensku," vyhlásil Fico.

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA) odsúhlasila vláda SR v stredu 12. januára. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory.

Opozícia na čele so Smerom-SD tvrdí, že zmluva je nevýhodná pre Slovensko a ohrozuje suverenitu krajiny. To predstavitelia vlády odmietli. Pred parlamentom má byť v utorok zhromaždenie proti prijatiu dohody s USA. Hlas-SD žiada prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby zmluvu dala posúdiť ústavnému súdu.

FOTO Roberta Fica v Bielom dome v GALÉRII

Hlava štátu o dohode hovorila s premiérom Eduardom Hegerom a šéfom Národnej rady SR Borisom Kollárom. Mieni hovoriť aj s ministrami obrany a zahraničných vecí Jaroslavom Naďom a Ivanom Korčokom. Potom povie, čo ďalej.