Líder Smeru-SD Robert Fico navrhne, aby sa na aktuálnej schôdzi parlamentu rokovalo o sledovaní a odpočúvaní opozičných predstaviteľov na Slovensku. Chce, aby na schôdzu prišli o tejto téme diskutovať minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), šéf Generálnej prokuratúry (GP) SR Maroš Žilinka i šéf Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Lipšic. Zopakoval, že sa bude naďalej stretávať s obhajcami a hovoriť o nespravodlivosti, ktorá sa podľa neho deje nominantom a predstaviteľom Smeru-SD.
"Stretával som sa a budem sa stretávať. Budem to robiť tak, aby ma žiadni policajti nemohli sledovať a odpočúvať. Som politik, ktorý má v rámci svojej agendy veľmi jasnú prioritu. Hovorím o nespravodlivosti a nezákonnosti, ktorá sa deje voči nominantom opozície, predstaviteľom Smeru-SD a voči ľuďom, ktorí sú so Smerom-SD spájaní," vyhlásil na tlačovej konferencii Fico. Dodal, že je jeho povinnosťou stretávať sa s obhajcami a získavať informácie. Ozrejmil, že všetko, čo sa verejnosť dočíta v médiách z prepisov, je to, o čom informuje na tlačových konferenciách. Deklaroval, že nikto z účastníkov stretnutí nespáchal trestný čin.
Pri hlasovaní v utorok po 17.00 h chce Smer-SD požiadať klub hnutia Sme rodina, aby mohli v mene troch klubov zaradiť nový bod tejto schôdze s témou odpočúvanie a sledovanie opozície na Slovensku.
Fico chce o tomto incidente informovať aj Európsku komisiu. Štát ho podľa neho chcel sledovať a vymyslel si príbeh o pytliactve. Celú záležitosť považuje za nezákonnú, no nevidí zmysel v podávaní trestného oznámenia. Privítal, že generálny prokurátor má dať preveriť únik zo spisu, či nejde o trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa alebo marenie spravodlivosti.
Prokuratúra v pondelok (25. 10.) informovala, že dozorový prokurátor ÚŠP doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne boli medializované videá, ktoré zobrazujú, ako sa na chate stretávali Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Gašpara.
Hamran: Nie je čo dodať
Posudzovanie dôkazov, ako sú videá, ktoré majú byť novými dôkazmi v prípade policajnej akcie Očistec, treba nechať na orgány činné v trestnom konaní (OČTK). Vyplýva to z vyjadrení Štefana Hamrana, ktorý je dočasne povereným riaditeľom Policajného zboru (PZ).
"To nechajme na orgány činné v trestnom konaní, ak o tom rozhodli," reagoval Hamran na otázku, či sú videá použiteľné aj v iných trestných konaniach ako tých, pre ktoré boli vyhotovené. Pripomenul, že on to neposudzuje. Odpočúvanie chaty v Nitrianskom kraji schválil podľa Denníka N Okresný súd Nitra v rámci vyšetrovania trestného činu, ktorý súvisel s pytliactvom.
Hamran nechcel komentovať, či je konanie "porád", ktoré videá zachytávajú, v poriadku. Nie sú podľa neho bežné. Šéfa polície sa novinári tiež pýtali, ako vníma to, že sa na videu mal Kaliňák dohadovať o tom, ako bude vypovedať. "K tomu nie je čo dodať," skonštatoval.
V súvislosti s výhradami opozície, že sa manipulujú vyšetrovania, avizuje Hamran tlačovú konferenciu, kde sa chce vyjadriť aj k práci vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Chce si najprv preštudovať odôvodnenie bratislavského krajského súdu, ktorý mal označiť stíhanie štyroch vyšetrovateľov NAKA pracujúcich na závažných kauzách za neodôvodnené.
Prokuratúra v pondelok (25. 10.) informovala, že dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne boli medializované videá s Ficom, Kaliňákom, Parom, Bödörom a synom Tibora Gašpara.
Žilinka: Dal preveriť únik
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka dal v utorok preveriť únik medializovaných videí. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktoré TASR poskytla jej hovorkyňa Jana Tökölyová.
"Zverejňovanie dôkazov a informácií zo spisov v prípravnom konaní mimo zákonného rámca považujem za absolútne neprípustnú snahu o ovplyvňovanie orgánov činných v trestnom konaní a súdov pred ich rozhodovaním, za snahu o marenie vyšetrovania, ale aj snahu o manipulovanie verejnej mienky," povedal Žilinka.
GP má pre uniknuté videá podozrenie, že došlo k naplneniu skutkových podstát trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.
Prokuratúra v pondelok (25. 10.) informovala, že dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne boli medializované videá s Ficom, Kaliňákom, Parom, Bödörom a synom Tibora Gašpara.
FOTO v GALÉRII
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) z tímu Očistec podal v súvislosti s únikom videí zo stretnutí na poľovníckej chate trestné oznámenie na Úrade inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Vyplýva to z vyjadrenia dočasného prezidenta Policajného zboru (PZ) Štefana Hamrana, ktoré TASR poskytlo oddelenie komunikácie Prezídia PZ.