Fico spolu s poslancom Tomášom Tarabom (nez., SNS) žiadajú, aby sa cestou úradníkov zaoberal parlament.

Argumentujú pritom časťou zápisu zo zahraničnej pracovnej cesty dvoch pracovníkov rezortu obrany. Podľa neho sa zástupcovia ministerstiev, vlády a niektorých mimovládnych organizácií stretli okrem iného s riaditeľom kancelárie eurokomisárky Věry Jourovej, zástupcami Diplomatickej služby EÚ a NATO.

Opozičných politikov však nahnevalo vyhlásenie Michala Trnku zo spoločnosti Gerulata Technologies. Podľa zápisu zo zahraničnej cesty mal Trnka označiť „celé spektrum politickej opozície za hybridné hrozby“. Podľa neho vláda – cesta sa uskutočnila 18. a 19. apríla, teda v čase poverenej vlády Eduarda Hegera – nerobí dostatočné kroky, aby hybridným hrozbám efektívne čelila.

Dávid Púchovský z Policajného zboru SR požiadal predstaviteľov NATO, aby na Slovensko poslali „counter-hybrid support team“, teda tím, ktorý by mal pomáhať v boji s hybridnými hrozbami. Na to mal reagovať aj zástupca slovenského ministerstva vnútra Daniel Milo slovami, že „NATO musí čo najskôr riešiť otázku volieb, pretože vyhrá Fico a Pellegrini a SR vystúpi z NATO“.

Fico sa ohradil voči obvineniam, že by Smer žiadal vystúpenie z NATO. „Toto nikdy nebolo predmetom našich vyhlásení,“ zdôraznil. Za zahraničnou pracovnou cestou vidí „prevahu opozície pred voľbami“. Podľa neho o ceste musela vedieť aj prezidentka Zuzana Čaputová, keďže vycestovali zástupcovia poverenej vlády. „Opozícia je podľa nich hybridná hrozba a túto hrozbu treba zlikvidovať. Prekračujú sa červené čiary, pokiaľ ide o súboj na slovenskej politickej scéne,“ povedal ďalej Fico.

Zápis zo zahraničnej pracovnej cesty. Opozícia je v ňom označená ako hybridná hrozba.

Preto spolu s poslancom Tarabom chystajú zvolanie nielen mimoriadnych parlamentných výborov, ale aj mimoriadnej schôdze Národnej rady. Chcú žiadať, aby sa poslanci dostali k správam o tejto ceste aj z ďalších ministerstiev. „A podáme na generálnu prokuratúru oznámenie, nech generálny prokurátor zváži, či nebolo spáchaných niekoľko trestných činov. Podľa nás je to ohrozovanie ústavného demokratického systému,“ vyhlásil Fico s tým, že môže ísť „o organizovaný zločin proti demokraciu, organizovaný zločin proti opozícii“. „Ako si to máme vysvetľovať? Čo ešte máme čakať? Niekoho zavraždia a hodia nám to na krk? Znova sa na nás vrhne NAKA?“ položil rečnícku otázku.

Tomáš Taraba situáciu prirovnal k afére Watergate. „Ľudia, ktorí boli na tej ceste mohli nadobudnúť pocit, či nie sú súčasťou nejakého sprisahania proti Slovensku,“ povedal.

Podpredseda parlamentu za stranu Smer Juraj Blanár zasa pripomenul, že podľa správy Aliancia chystá komunikačnú kampaň k podpore NATO. Kampaň by sa mala uskutočniť ešte do predčasných parlamentných volieb v septembri, je však možné, že nakoniec bude až v októbri.

Na zahraničnej pracovnej ceste sa zúčastnili zástupcovia ministerstiev obrany, vnútra, školstva, Národného bezpečnostného úradu, SIS a niekoľkých mimovládok. Rezort vnútra aj Národný bezpečnostný úrad potvrdili, že ich zástupcovia boli na tejto zahraničnej ceste. „Išlo o štandardnú pracovnú cestu v oblasti hybridných hrozieb,“ povedala pre TASR hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová. Polícia tvrdí, že nie je pravda, že jej predstaviteľ mal žiadať od NATO, aby poslalo na Slovensko špeciálny tím, ktorý by sa zaoberal opozíciou. Hovorca Národného bezpečnostného úradu Peter Habara dodal, že „úrad je pripravený predložiť príslušným kontrolným orgánom informácie“ aj o tejto zahraničnej ceste.

Exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) reagoval, že ešte za vlády Roberta Fica v roku 2018 vznikla Koncepcia pre boj SR proti hybridným hrozbám. „Skupina, ktorá sa zúčastnila na tomto podľa Roberta Fica šokujúcom rokovaní v Bruseli, bola skupina, ktorú vytvorila vláda Roberta Fica,“ vyhlásil. Viackrát pritom cestu úradníkov označil za seminár.

Podľa Fica musela o ceste úradníkov vedieť aj Zuzana Čaputová.

Na dvoch stranách správy z ministerstva obrany sa nepíše len o opozícii. Ale aj, že „boj s hybridnými hrozbami nemôže fungovať, pokiaľ Matovič rozdáva 200 a 500 eur“. Zástupkyňa bezpečnostnej organizácie GLOBSEC zasa mala povedať, že „vláda nerobí dostatok, aby riešila problematiku hybridných hrozieb“. Zaujímavé je aj jej vyhlásenie, že „ministerka Remišová využívať rezort MIRRI a štátne zdroje na svoju vlastnú politickú propagandu“.

Počas stretnutí mala Miroslava Sawiris z Úradu vlády SR povedať, že „politickí lídri sú na Slovensku hlavnými pôvodcami hybridných hrozieb“. Pripomenula, že vláde v tom čase dôverovalo iba 14 percent populácie. „Úrad vlády je cieľom nenávisti, pretože regionálna pobočka Smer-u o nich dala post k ich účasti na strednej škole,“ konštatovala.

Zástupkyňa Európskej komisie na Slovensku Katarína Touquet Jaremová zasa konštatovala, že „Heger si privlastňuje zásluhy na projektoch financovaných z plánu obnovy, nepoukazuje, že tieto peniaze sú vďaka Európskej únii“. Na pôde NATO mala zasa konštatovať, že „Ozbrojené sily SR nie sú dôveryhodná inštitúcia ako predtým, lebo im dôveruje iba 47 percent občanov“.