Veľmi sa teším z pracovne, lebo doteraz som v byte žiadnu nemal poznamenal nadšený premiér Robert Fico, keď sa nedávno presťahoval do nového bytu na bratislavskom Napoleonskom vŕšku. Vždy si chránil súkromie, no teraz urobil výnimku a verejnosti dokonca ukázal fotografie z interiéru.

Na jeho mieste by sa tešil asi každý. Túžil po reprezentatívnych priestoroch, do ktorých mohol konečne bez pocitu hanby pozvať aj zahraničné návštevy, a tento sen si zrealizoval. V hlavnom meste si výhodne prenajal byt na najvyššom poschodí honosného komplexu, s rozlohou takmer 400 štvorcových metrov, s veľkou terasou a úchvatným výhľadom, navyše v exkluzívnej lokalite nad Hradom.

Každú návštevu monitoruje množstvo kamier a pri vstupe ju víta honosná recepcia s hnedým mramorovým pultom a obrovskou podobizňou francúzskeho cisára. No dobrý vkus dýcha aj zo záberov interiéru premiérovho bytu. Ak nejde o napodobeninu, čo asi nie je pravdepodobné, pochádza od talianskeho výrobcu a je určený pre tých najnáročnejších klientov.

Už vstupná hala do bytového komplexu s podobizňou Napoleona pôsobí majestátne. Foto: Matej Kalina

(Ne)zariadený

Koncom októbra Robert Fico oznámil, že sa sťahuje s celou rodinou do novopostaveného komplexu Bonaparte. Novinárom dokonca ukázal nájomnú zmluvu. Podľa nej si vybral byt s rozlohou 377 štvorcových metrov a s terasou veľkou 101,5 štvorcového metra. „Je to dočasné riešenie. Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ povedal. Za prenájom má platiť 2 650 eur, za energie ďalších 200 eur mesačne.

Podľa zverejnených informácií si nehnuteľnosť prenajal za svoje súkromné peniaze nezariadenú. Koľko musel zaplatiť za vybavenie bytu, sme sa nedozvedeli, pretože podľa šéfa tlačového odboru Úradu vlády Erika Tomáša poskytol k bytu dostatok informácií. „Predseda vlády transparentne a nad rámec zákona zverejnil fakty týkajúce sa prenajatého bytu i jeho majetku,“ uzavrel ďalšiu debatu Tomáš. Fotografie, ktoré poskytol médiám - privátnu pracovňu pre Plus JEDEN DEŇ a reprezentatívnu jedáleň pre Nový Čas - prezrádzajú, že nábytok pochádza z dielne luxusnej talianskej firmy Smania.

Tá najvyššia kvalita

Taliansky výrobca sa nebaví len tak s hocikým. Keď kontaktná osoba vo Vigonze, kde sídli, zistila, že sme zo Slovenska, komunikáciu s nami ukončila. Obrátili sme sa preto na subdodávateľa, cez ktorého sme sa pokúsili objednať nábytok z radu Master Mood. Práve ten na prvý pohľad tróni v premiérovom novom byte.

Obchodník s nábytkom nás vopred upozornil na „šialené ceny“ talianskej značky. Napríklad elegantnú knižnicu, ktorú vidieť v premiérovej pracovni, predávajú od 13 985 eur. V prípade, že ju doplníme dvierkami z matného palisandra, ako to spravil premiér, treba prirátať 880 eur. Za dobudovanie osvetlenia do knižnice je príplatok 1 400 eur.

Ako je zariadený zvyšok pracovne, sa z fotografie presne vyčítať nedá. Z palisandrovej dosky na písacom stole môžeme len dedukovať, že zostal verný rovnakému radu. Lacnejší písací stôl z totožnej série by ste získali za 3 600 eur, drahší za 8 890 eur. Stoličky k pracovnému stolu predávajú v rozpätí od 631 do 1 100 eur. Štýlová barová skrinka s obľúbeným palisandrom by nás zas vyšla na 8 500 eur. Ceny pohoviek sa pohybujú od 3 556 do 10 022, kresiel od 1 065 do 4 827, taburetiek od 1 450 do 2 110 eur.

Štýlový rad Master Mood ponúka aj zariadenie jedálne, čo využil aj Robert Fico. Jedálenský stôl totožných rozmerov, ako má on, predávajú podľa použitého materiálu od 4 283 eur. Robert Fico si ho však zrejme z praktických dôvodov pokryl sklom. Jedna stolička, akých vidíme v reprezentatívnej jedálni osem, stojí od 1 755 do 2 165 eur. Podľa toho, aký materiál výrobca použil. Elegantnú lampu, na fotografii z Ficovej jedálne stojacu v pozadí, predáva výrobca za 2 625 eur. Ako je zariadený zvyšok jedálne, na snímke nevidno. Napríklad za príborník s obľúbeným palisandrom treba zaplatiť vyše päťtisíc eur.

Z tohto nábytku by ste si mohli poskladať aj spálňu. Na manželskú posteľ si rezervujte od tritisíc do 10,5 tisíca eur, nočný stolík možno kúpiť ani nie za dvetisíc eur. Ako nás informovali, pri objednávke treba zaplatiť 50 percent ceny a pred dodaním zvyšok. Dodacia lehota je tri mesiace.