Politické pochovávanie strany Smer-SD a jeho lídra Roberta Fica aktuálne nie je na programe dňa. Trojnásobný expremiér a jeho strana už niekoľko mesiacov siahajú na najvyššie politické méty. Situácia, v porovnaní s tou po voľbách v roku 2020, je diametrálne odlišná. A tí, ktorí po volebnom triumfe Igora Matoviča pred troma rokmi smerákov pochovávali, sa zjavne sekli. Napríklad aj politológ Radoslav Štefančík, ktorý v novembri 2020 prirovnával v jednom zo svojich vyhlásení pre médiá stranu Smer-SD k "zdochýnajúcej mrcine".

„Budúci rok je predvolebný a možno aj volebný. Smer vstupuje do tohto roku s jasnou ambíciou pripraviť sa tak, aby sme nasledujúce voľby vyhrali,“ vyhlásil vlani v novembri Fico na sneme strany Smer-SD. Stovky delegátov mu po jeho slovách tlieskali. Smer v tom čase, teda v novembri 2022, za stranou Hlas-SD v prieskumoch ešte zaostával. Dnes je však situácia iná. Ukázalo sa, že šéf smeráckych sociálnych demokratov mal pravdu. Máme tu skutočne volebný rok, ktorý Robert Fico prognózoval. Navyše sa napĺňa aj presvedčenie bývalého predsedu vlády o tom, že jeho strana septembrové parlamentné voľby vyhrá.

PLUS 7 DNÍ sa teda opýtal známych politológov, prečo sa podľa nich Fico vo svojej predpovedi vlani nemýlil. "Tak ja by som nepovedal, že sa nemýlil. To je skôr o taktike, o komunikácii. O tom, ako pristúpime k voľbám. Nakoniec aj Richard Sulík tvrdí, že ide vyhrať voľby. Keby išiel do volieb s tým, že ide prehrať, alebo skončiť na 3. - 4. mieste, tak to by asi dosť nezodpovedalo takému nejakému drajvu. Pri Smere to je, si myslím, len čisto komunikačná stratégia. Nemá to s vešteckými schopnosťami Fica nič spoločné. On si zaumienil, že ide vyhrať voľby a urobil všetko preto, aby bol minimálne momentálne na 1. mieste" uviedol pre náš týždenník politológ Radoslav Štefančík.

Expert na politické reálie v reakcii na našu otázku, čo spôsobilo to, že sa slová Roberta Fica z novembra 2022 - a to bez ohľadu na silu jeho vešteckých schopností napĺňajú – primárne kritizoval bývalú vládu. Podľa neho politici, ktorí po voľbách v roku 2020 uchopili moc v štáte, nepristúpili dostatočne dobre ku správe vecí verejných. "Riešili konflikty medzi sebou, hoci tie konflikty boli často malicherné. A volič toho mal plné zuby. Povedal si: ´Tak títo nevedia vládnuť.´ Dokonca sa im rozpadla vláda. A SaS bola opäť pri tom. Opäť v tom mala prsty tak, ako v roku 2011. Takže je pochopiteľné, že opozícia rastie. Nerastie len Smer, ale silný je aj Hlas a nakoniec aj Republika. Teda opozičné subjekty, ktorým Igor Matovič a Richard Sulík svojou vzájomnou nevraživosťou hrajú do karát," spresnil Štefančík.

Štefančík o Ficovi: Dobre vieme, že mal problém s alkoholom

Politológovi sme pripomenuli aj jeho slová z roku 2020, kedy tvrdil, že „Smer je v pozícii zdochýnajúcej mrciny.” Aktuálne svoje slová spred troch rokov poopravil. Stranu Roberta Fica naďalej považuje za "politickú mŕtvolu", avšak nečakane prebudenú. "Povedal by som, že je to také zombie, že sa teraz zobudili prakticky z klinickej smrti, čo nikto nepredpokladal. To, čo urobil Igor Matovič s Richardom Sulíkom, sa nedalo predpokladať," zdôraznil Šefančík.

Diskusná relácia "Karty na stôl", ktorej hosťom bol Radoslav Štefančík.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Politológ tvrdí, že jeho drsné vyhlásenie na adresu strany so silným voličským kmeňom (na úrovni asi 10%) pred troma rokmi dávalo zmysel z viacerých dôvodov. "Peter Pellegrini bol na koni. Všetko to vyzeralo tak, že Smer skutočne upadá, ale Robert Fico sa pozbieral. Však my dobre vieme, že mal problém s alkoholom, takže sa zrejme pozbieral. Povedal si, že on nechce skončiť niekde za mrežami a nakoniec skončil na 1. mieste v prieskumoch," argumentuje Štefančík. Podľa neho klesajúca popularita Smeru po voľbách v roku 2020 silne naznačovala, že strana pôjde do zabudnutia podľa vzoru HZSD Vladimíra Mečiara.

Fico by bol veľmi dobrý pedagóg, domnieva sa politológ

Napriek tomu, že Štefančík Fica pred tromi rokmi drsne odpísal a aj dnes jeho stranu označuje za prebudenú politickú zombie, našiel pre trojnásobného premiéra aj za priehršť uznania. "Je najväčší pragmatik. Vie neskutočne dobre čítať politickú realitu. Hovorím si, že keby prednášal na katedre politológie a zbavil by sa toho svojho ideologicko-konšpiračného nánosu, tak by bol veľmi dobrý pedagóg. Jeho, keď človek v televíznych diskusiách počúva a nejde tým svojim konšpiračno-vulgárnym spôsobom, tak ono to má hlavu a pätu," uznal s istými výhradami, zjavné kvality Fica politológ.

Řádek pripomenul aj "štvanú zver" od Maďariča

To, že strane Smer-SD rastú preferencie a je na čele prieskumov je zásluhou Roberta Fica. To si myslí politológ, Miroslav Řádek. "Niekde po parlamentných voľbách v roku 2020 sa spamätal a začal vystupovať, ako keby, v tej svojej najlepšej forme," reagoval pre PLUS 7 DNÍ na adresu trojnásobného expremiéra Řádek. Politológ zároveň pripomenul, že Fico musel v roku 2018 z postu premiéra zo známych dôvodov odísť. A cítil sa veľmi ukrivdený. "Bývalý minister kultúry Marek Maďarič to vtedy myslím vystihol správne: Fico sa cítil ako štvané zviera. Práve jeho záujem, ako keby pomstiť sa, alebo dokázať svoju vlastnú politickú silu, bolo jeho ambíciou. A toto mu dodalo silu do ďalšej politickej práce," vysvetľuje Řádek to, ako sa vo Ficovi zrodilo odhodlanie nanovo naštartovať Smer.

Aj Řádek si myslí, že Smeru vo významnej miere pomohla k opätovnej popularite bývalá vláda, ktorá už od svojho nástupu mala problémy sama so sebou. A tiež s vládnutím, ako takým. "Ficovi stačilo reagovať na to, čo všetko sa nedarilo bývalej vládnej koalícii. A dokonca, keď sa zdalo, že, ako keby nie je o čom, tak Robert Fico mal vždy aj cit pre tému. Dokázal aj, ako keby, nájsť nejakú aj kvázi maličkosť, drobnosť, s ktorou prišiel na tlačovú konferenciu. A vedel okolo nej možno častokrát aj fabulovať tak, aby to sedelo, ako keby do jeho naratívu," uviedol politológ.

Sulík vraj urobil dve chyby, ktoré sú podobné

Za ďalší faktor, ktorý pomáha Smeru preferenčne rásť označil Řádek aktuálny postup strán, ktoré sa voči sociálnym demokratom jednoznačne vymedzujú. "Vidíme tu bývalých a súčasných politikov, ktorí sa nejako spájajú, nespájajú. A keď sa spájajú, tak častokrát aj krížom krážom. Z politologického hľadiska je naozaj od veci, aby bol Alojz Hlina na kandidátke liberálnej SaS len preto, lebo má spoločné ekonomické názory s Richardom Sulíkom. To je veľmi podobná chyba, akú urobil Richard Sulík pred 13 rokmi pri Igorovi Matovičovi," upozornil politológ.

Pomyselná posledná kvapka, ktorá podľa Řádeka zarámcovala aktuálne preferencie politických strán na Slovensku, boli udalosti zo začiatku tohoto roka. Podľa politológa išlo o verejné zhromaždenia ľudí označované ako "Pochody za mier", ktoré organizovali a podporovali ľudia z alternatívnej scény a tiež takzvané alternatívne médiá. "Smer si týchto ľudí získal a jednoducho vtedy sme videli ten zlom. Od marca prišli prvé prieskumy, kde Smer bol síce o pár desatín za Hlasom, ale, ako keby zlomil tú psychologickú hranicu a nebola to zjavne náhoda," domnieva sa politológ.

Fico je podľa Řádeka jediný profesionálny politik v SR

Řádek rovnako ako Štefančík poukázal na fakt, že Fico je v politike doma ako ryba vo vode. Dokonca si myslí, že šéf Smeru je na Slovensku jediný profesionálny politik. A to dlhodobo. "Či už sa nám jeho názory a hodnotenia zahraničnopolitickej orientácie páčia, alebo nie. Trúfnem si povedať, že po tom, čo skončil v politike formálne - aj ako poslanec v roku 2016 Mikuláš Dzurinda, po tom, čo skončil Vladimír Mečiar, tak Robert Fico zostal, ako keby jediným profesionálnym politikom," hodnotil šéfa Smeru pre PLUS 7 DNÍ Miroslav Řádek.

Na snímke je politológ z Trenčianskej univerzity Miroslav Řádek.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Politológ však zároveň zdôraznil, že Ficovi pomohli aj jeho súperi. "Robert Fico by nikdy nemal taký veľký priestor, keby nemal takých nešikovných politických protivníkov. Hlavne politikov z prostredia SaS a potom neskôr z hnutia OĽaNO. Nikto z jeho protivníkov nechce byť profesionálnym politikom a nechce byť štátnikom. Nie je im to vlastné," spresnil Řádek, ktorý nemal na mysli iba Sulíka či Matoviča, ale aj Borisa Kollára.

Lenč: Smer ako jediná strana robí politiku

Politológ Jozef Lenč vysvetľuje napĺňanie scenára, ktorý Fico avizoval na sneme Smeru v novembri 2022, rovnako tým, že zlyhala bývalá vláda. "Stručne povedané, je za tým neschopnosť vlády fungovať ako vláda, ktorá má dôveru a rešpekt zo strany voličov. Aj vlastných. Ale aj spoločnosti, ako takej. Vnútorné konflikty, ktoré viedla vládna koalícia. V podstate práca vládnej koalície ako celku," vysvetľuje pre PLUS 7 DNÍ Lenč dôvody, prečo je aktuálne Smer na čele prieskumov.

Diskusná relácia "Karty na stôl", ktorej hosťom bol politológ Jozef Lenč.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Politológ pridáva aj druhý faktor, ktorý je podľa neho za úspechom najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany. Podľa Lenča ide o politickú zručnosť Smeru. "Strana ako jediná za použitia rôznych nástrojov pracuje na tom, aby voľby vyhrala a robí politiku," spresnil Lenč, ktorý si myslí, že Fico veril tomu, čo na sneme vlani predpovedal. Aj keď vraj niektorí jeho spolustraníci skôr zrejme slová svojho straníckeho šéfa spochybňovali.

Popularite Smeru podľa Lenča pomáha aj strana Hlas-SD. "Fico využíva aj to, že Hlas nerobí politiku a využíva aj to, že Peter Pellegrini a jeho strana nie sú schopní zrozumiteľne komunikovať," dodal pre náš týždenník politológ.

Koziak o Ficovi: On veľmi dobre vie, že musí túto príležitosť využiť

Politológ Tomáš Koziak pre PLUS 7 DNÍ skonštatoval, že želanie Roberta Fica, ktoré vyslovil 17. novembra na sneme Smeru sa síce stalo skutočnosťou, ale dôvody prečo to tak je "sú komplexné a mnohoraké". Zároveň si myslí, že jeden z hlavných dôvodov súčasnej situácie je fakt, že líder Hlasu Peter Pellegrini sa dostáva "do politického závozu, politickej defenzívy." Koziak túto skutočnosť označil za "dosť prekvapivú". "Skôr prianie (Roberta Fica) sa stalo otcom politickej myšlienky," konštatoval politológ z Vysokej školy medzinárodného podnikania v Prešove.

TOMÁŠ KOZIAK ako jeden z mála odborníkov veril, že táto koalícia vydrží pri moci celé štyri roky.
Zdroj: PETER LIČÁK

Aj podľa Koziaka je Robert Fico dlhodobo mimoriadne aktívnym politikom. Dáva to však do kontextu s rizikami spojenými s prácou orgánov činných v trestnom konaní. "On veľmi dobre vie, že musí túto príležitosť využiť. Pretože pokiaľ sa po voľbách postaví vláda, ktorej opäť nebude súčasťou, tak je veľmi veľká pravdepodobnosť, že všetky problémy, ktoré sa týkajú vyšetrovania jeho, respektíve jeho politických súpútnikov, ľudí, ktorí sú spätí so stranou Smer, pokročia ešte ďalej. A tie ruky spravodlivosti v podobe orgánov činných v trestnom konaní sa ho môžu dotknúť veľmi nebezpečne blízko. Musí sa dostať do vlády určite čím skôr, to je pre neho alfa a omega politického snaženia," takto hodnotí motiváciu Fica vyhrať septembrové voľby politológ Koziak.

Matovič bol riziko, ale vraj nie kritické

Koziak si nemyslí, že bolo možné prognózovať, že bývalá vláda skončí takým potupným spôsobom, tak ako sa to napokon aj nedávno stalo. A to napriek tomu, že Matovič desať rokov v opozícii predvádzal neraz politiku, ktorá bola totálne za čiarou. Sypal v pléne NR SR striekačky na hlavu kolegovi z opozície, či fyzicky nedôstojným spôsobom narúšal tlačovku politických oponentov. Dokonca diskreditoval opozičného politika nahrávkami. "Súhlasím, že Igor Matovič bol rizikový faktor, to áno, ale určite nie do tej miery, aby s ním ostatní koaliční partneri odmietli vytvoriť vládu. To sa nedalo prognózovať, že ako tá vláda skončí. A kto tvrdí, že to vedel, ja si myslím, že si vymýšľa," dodal Koziak.