Zaňuchali šancu! V polovici volebného obdobia spúšťa Robert Fico stranícke mítingy. A zdá sa, že úspešne. Smeráci namixovali čapicový protest v Rimavskej Sobote ako profesionálny kokteil serióznej politiky a populizmu. Ich priaznivci pozvážaní z celého Slovenska, bojovo naladení a s chuťou zanadávať si na vládu, takmer zaplnili miestny amfiteáter s kapacitou 5-tisíc miest.

Protivládny protest strany SMER v Rimavskej Sobote.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Milujú Fica

Na malom parkovisku pred amfiteátrom v Rimavskej Sobote zastavovali prvé autobusy protestujúcich už hodinu a pol pred plánovaným začiatkom akcie, ktorú nazval Robert Fico čapicovým protestom. Každý si mal priniesť čiapku alebo šál, aby mohli vláde ukázať, ako ju budú hnať čapicami. Keď sa začal o chvíľku neskôr hlavný autobusový nával, policajti už riadili dopravu. Z autobusov sa vylievali davy prevažne starších ľudí. Podľa evidenčných čísiel prichádzali z celého Slovenska.

„To nie je žiadna novinka, kedysi si voličov zvážal Vladimír Mečiar. Bolo by to fiasko, keby zvolali míting a došlo by naň len zopár ľudí. Nechceli nič nechať na náhodu a radšej si tých ľudí pozvážali sami, aby vytvorili kulisu, že národ je nespokojný a frustrovaný,“ vysvetľuje organizovanie protestných zájazdov politológ Radoslav Štefančík. Prvýkrát to nie je ani v prípade Fica, aj na jeho mítingy či oslavy MDŽ si smeráci zvážali účastníkov.

Veľmi zhovorčiví však tentoraz protestujúci neboli. „Ideme pozrieť pána Fica, lebo ho milujeme,“ reagovala na našu otázku veselo staršia dáma so slovenskou vlajočkou. Kamarátka ju rýchlo stopla: „S novinármi sa nebav.“ Podobne reagovali ďalší, niektorí si neodpustili komentáre o zapredaných médiách.

Nie všetci stratili pamäť

Nálada prichádzajúcich bola bojová od samého začiatku. „To je normálne vytreté,“ utrúsila znechutene jedna z prichádzajúcich, keď si všimla skupinku držiacu transparenty s nápismi: „Dvanásť rokov ste nás okrádali“, „Fico patrí do basy“ či „Darujeme lopatu zn. Messi“. Posledný narážal na primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka. Ten kedysi poslal Ficovi lopatu, aby vraj urobil poriadky s poslancami za Smer. A keď Šimko vystúpil z poslaneckého klubu ĽSNS, prirovnal sa k slávnemu futbalistovi. Vraj aj ten mení kluby.

Šimko a Fico si kedysi ani nevedeli prísť na meno. Keď bola v roku 2016 konferencia o najzaostalejších regiónoch, Ficov úrad vlády tam primátora Šimka nepozval. Toho to, pochopiteľne, nahnevalo, hovoril o „svinstve“.

„Je to známy výtržník, v zmysle, za každú cenu niekam prísť a urobiť kopu kriku. Pravdepodobne organizátori zvážili, že človek, ktorý financuje pána Kotlebu, nebude pozvaný,“ reagoval vtedy Fico.

Protivládny protest strany SMER v Rimavskej Sobote. Na snímke Robert Fico a Jozef Šimko,
Zdroj: EMIL VAŠKO

Ľudia s transpantmi si tieto veci pamätajú. Jeden z nich nám povedal: „Sme občania Rimavskej Soboty, nie sme zo žiadnej strany. Prišli sme, lebo tu organizujú akciu Smeru a ĽSNS. Smer vládol dvanásť rokov a tomuto regiónu nič nepriniesol. Región výrazne upadal a teraz si chce prihrievať polievočku na chudobe, ktorú oni sami spôsobili.“

Rimavská Sobota je naozaj dlhodobo okres s najvyššou nezamestnanosťou. A Smer si ju preto vybral za miesto dejiska svojho mítingu práve vo svetový deň boja proti chudobe. Momentálne má vyše 20-percentnú nezamestnanosť, čo znamená, že každý piaty obyvateľ je bez práce. Smeráci sa snažili dav presvedčiť o tom, že je to chyba súčasnej vlády. Zabudli povedať, že v polčase Ficovho vládnutia, v roku 2016, bola v okrese až 27-percentná nezamestnanosť. Nehovorili ani o tom, že len pred krátkym časom oznámila vláda, že do okresu prichádza nový investor.

Guláš od Kotlebu, bagety od Danka

Rovno pred vchodom do areálu amfiteátra stál príves, na ktorom kotlebovci v zelených tričkách varili guláš a zbierali podpisy pod petíciu o vystúpení z Európskej únie a NATO. Početné skupinky Ficových priaznivcov neváhali, zastavovali sa a podpisovali. Smerákom to očividne nijako nevadilo. Podľa politológa je to aj tým, že Fico začína mať záujem o voličov Uhríka a Kotlebu, respektíve o voličov krajnej pravice. „Smer je totiž typická ľavicová populistická strana, ktorá nemá ďaleko od krajnej ľavice. A tá, hoci je ideologicky od krajnej pravice vzdialená, veľmi dobre si s ňou rozumie, pretože používa podobnú rétoriku a výrazy. Začínajú sa na seba mentálne podobať,“ komentuje Štefančík.

Kúsok od skupinky v zelených bundách zastalo auto s bývalým predsedom parlamentu Andrejom Dankom a v momente ho obkolesil hlúčik ľudí. „Dobrý deň, pán predseda,“ zdravili ho chlapi a ženy sa s ním chceli odfotiť. Danko si popularitu očividne užíval a usmieval sa na všetky strany. Jeho spolucestujúci zatiaľ cez predné sklo auta prehodili vlajku SNS a začali rozdávať bagety. „Prichádzajú komunálne voľby, treba sa stretávať a diskutovať,“ povedal nám Danko.

Protivládny protest strany SMER v Rimavskej Sobote. Na snímke Andrej Danko.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Na pódiu privítali smeráci aj poslanca Tomáša Tarabu, odídenca od Kotlebu, ktorý si komunikáciu stavia na odpore proti rúškam či lacnej nenávisti voči gejom a lesbám.

„Fico svojho času pozliepal malé ľavicové strany, nazýval to integrácia ľavicových síl. Keď sa na to pozrieme realisticky, bola to skôr likvidácia malých konkurentov. Teraz sa už hovorí o jednotnej kandidátke Smeru a SNS. Nemyslím si, že je to posledná strana, ktorú Fico osloví. Všetci predsedovia týchto strán by si však mali uvedomiť, že ak sa Fico s niekým spojil, tak ten malý subjekt zanikol,“ reaguje politológ Radoslav Štefančík. 

Pokračovanie na ďalšej strane