Premiér Robert Fico je, zdá sa, opäť vo forme. Rovnako rýchlo, ako sa vrátil k riadeniu štátu, začal športovať.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zachytiť lídra Smeru len mesiac od vážnej operácie srdca pri rannom športe na bratislavskej hrádzi. Nepreceňuje však trojnásobný premiér svoje sily?

Vymenil auto za dodávku

Na parkovisku neďaleko slovensko-rakúskych hraníc zaparkovala krátko pred siedmou ráno známa sivá dodávka. Vystúpil z nej viditeľne pochudnutý 51-ročný premiér Robert Fico.

Dodávku začal vo veľkom využívať po zranení achilovky, keď musel niekoľko týždňov chodiť s barlami a potreboval na cestách pohodlie. A nečakané pohodlie je zrejme dôvod, prečo premiér využíva toto auto naďalej. Za ranným športom totiž doteraz chodieval sám na svojom súkromnom aute, zväčša dokonca bez ochrankárov, niekedy s manželkou Svetlanou.

V spoločnosti: Po novom chodieva predseda Smeru-SD na hrádzu s ochrankármi aj so psami.
V spoločnosti: Po novom chodieva predseda Smeru-SD na hrádzu s ochrankármi aj so psami.
Foto: Martin Domok

V spoločnosti: Po novom chodieva predseda Smeru-SD na hrádzu s ochrankármi aj so psami. Foto: Martin Domok

S paličkami

Tentoraz mu však robili spoločnosť prekvapivo až dvaja ochrankári a jeho pes Larry. Jeden z ochrankárov mal na vôdzke ďalšieho labradora. Zdá sa, že premiér sa poistil, keby mu prišlo nevoľno a museli by ho odniesť do auta. Práve na hrádzi pri behu mu totiž pred mesiacom prišlo zle - s bolesťami na hrudi odtiaľ sám odšoféroval do nemocnice.

Tradičný beh, ktorý pred zdravotnými ťažkosťami premiér kombinoval s kľukmi, dnes vymenil za čoraz viac populárny nordic walking. Opierajúc sa o paličky sa najprv vybral po hrádzi smerom k Mostu Lafranconi a tam sa otočil. Napokon zašiel až za hranice Slovenska, na rakúsku stranu, kam chodieva behať, bicyklovať a športovať aj množstvo obyčajných Bratislavčanov.

Po hodine rýchlej chôdze, ktorá mu - aspoň podľa výrazu tváre na fotografii - ešte spôsobuje bolesti, nastúpil aj s ochrankármi do auta a odišiel zrejme domov, aby sa mohol pripraviť na rokovanie vlády, ktorá v ten deň zasadala.

V spoločnosti: Po novom chodieva predseda Smeru-SD na hrádzu s ochrankármi aj so psami.
V spoločnosti: Po novom chodieva predseda Smeru-SD na hrádzu s ochrankármi aj so psami.
Foto: Martin Domok

Fico stavil na nordic walking. Foto: Martin Domok

Dobré na srdce

„Každý asi musí raz v živote prejsť etapou generálnej opravy,“ priznal nedávno pre TASR premiér Fico. Neodpustil si pritom poznámku na margo verejného záujmu o jeho zdravotný stav. Na rozdiel od verejnosti aj časti politikov presvedčených, že zdravie dôležitého predstaviteľa štátu nie je jeho súkromná záležitosť, premiér má na vec iný názor.

Paradoxne, hoci na informácie o sebe uvalil embargo, dnes sa čuduje - a rozčuľuje -, že médiá o jeho zdravotnom stave klamlivo špekulovali.

Pozrite si VIDEO s premiérom-športovcom:

„Predovšetkým musím povedať, že o mojom zdravotnom stave sa napísalo mnoho klamstiev. Keď som bol na sneme ZMOS-u, citoval som jedného múdreho človeka, ktorý povedal, že lož môže zo zrnka pravdy upiecť celý chlieb a niektoré naše médiá sú doslova a dopísmena pekárne, pokiaľ ide o lži a klamstvá.

Ja vykonávam svoju funkciu tak, aby nebolo nič zanedbané. Asi málokto mi uverí, že v súčasnosti už športujem viac ako pred hospitalizáciou,“ pochválil sa a zároveň dodal, že pre chorobu vymeškal iba dve rokovania vlády, „čo nie je žiadna katastrofa, a každým dňom zvládam väčšiu pracovnú záťaž“.

Lekári mu chodenie odporúčajú

Nordic walking je, zjednodušene, rýchla chôdza s paličkami. Relatívne mladý šport je čoraz viac rozšírený medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií. Podľa našich informácií premiér začal s týmto športom po dohode s lekárom, ktorý mu ho odporučil. Nordic walking je totiž vhodný šport pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami.

Organizmus nezaťažuje tak ako beh, práve naopak - posilňuje činnosť srdca a celej cievnej sústavy aj imunitný systém. Oproti behu má výhodu, že šetrí kĺby a kolená. Horská chôdza s palicami sa už dokonca stáva bežnou súčasťou liečby vo viacerých kúpeľoch.

Ficov kolega, poslanec a primátor Košíc Richard Raši, ktorý bol v minulosti aj športový lekár, ho za toto rozhodnutie chváli. „Nordic walking považujem za najvhodnejšiu formu rekonvalescencie po zákroku, aký podstúpil premiér. Pomocou paličiek je pri ňom zapojené celé telo a odporúčam to každému,“ reagoval pre PLUS 7 DNÍ Raši.

Kardiológ Juraj Vančík, ktorý liečil aj dnes už zosnulého exministra Alexandra Rezeša, rovnako ako Raši považuje rýchlu chôdzu s paličkami za vhodný šport. Náročnosť aj frekvenciu športovania po operácii srdca nastavuje lekár podľa Vančíka pre každého pacienta individuálne.

„Zhruba desať dní po operácii sa robí včasná záťaž zväčša na bežiacom páse a podľa výkonnosti sa urobí plán. Ľudia, ktorí pred operáciou športovali, môžu začať s rehabilitáciou rýchlejšie a skôr,“ skonštatoval kardiológ.

To je aj prípad premiéra, ktorý chodieval pravidelne behať. Samozrejme, aj on musí podľa lekára dodržiavať isté normy. „Je nutné tiež rešpektovať mieru pocitov, nie každý deň sa človek cíti dobre na to, aby šiel športovať.“

Fanúšik: Krátka zastávka s Ficovým obdivovateľom.
Fanúšik: Krátka zastávka s Ficovým obdivovateľom.
Foto: Vlado Benko jr.

Fanúšik: Krátka zastávka s Ficovým obdivovateľom. Foto: Vlado Benko jr.

Vo forme do júla

Ficovi kolegovia mu podľa informácií PLUS 7 DNÍ vyčítajú, že sa nešetrí a snaží sa pracovať od prvej chvíle. Prvé dokumenty podpisoval už pár dní po operácii na nemocničnom lôžku. Oproti aktivitám, ktoré zvládal premiér pred operáciou, sa zatiaľ zúčastňuje na menšom počte politických a spoločenských udalostí.

Aj na zahraničných pracovných cestách ho doposiaľ zastupoval podpredseda vlády Peter Pellegrini alebo minister vnútra Robert Kaliňák. Na prvú zahraničnú cestu by mal ísť Fico 1. júna do Bruselu.

„Šéf naberá postupne tempo, aké mal pred operáciou, každý deň je silnejší,“ skonštatoval jeden z jeho najbližších ľudí Kaliňák, ktorý ho ako jediný z ministrov chodil navštevovať do nemocnice každý deň. Podľa ministra vnútra chce byť premiér plne k dispozícii, keď sa začne slovenské predsedníctvo. „Dostáva sa do formy, postupne zvyšuje záťaž,“ dodal Kaliňák.

Aj premiéra sme sa chceli opýtať, ako často chodí na bratislavskú hrádzu a či má v pláne časom vrátiť sa k behu a ku kľukom. „Predseda vlády to nebude nijako komentovať,“ reagovala pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa Úradu vlády Beatrice Szabóová.

Chrbtica aj achilovka

Operácia srdca, ktorú premiér musel nečakane podstúpiť, nie je prvý zdravotný problém, s ktorým musel Robert Fico bojovať. Ťažkosti s krvným tlakom a so srdcom ho podľa medializovaných informácií trápia už niekoľko rokov, pravdepodobne od roku 2006. V tom roku údajne podstúpil implantáciu stentu, teda akejsi výstuže z tenučkých drôtikov, na rozšírenie zúžených ciev.

Mimochodom, problémy so srdcom má premiér zrejme v génoch. Na srdcový infarkt zomrel pred rokmi jeho otec Ľudovít - prišlo mu nevoľno pri práci v záhrade. Premiéra pri výkone funkcie neobišli ani zranenia spojené s jeho obľúbeným futbalom. V septembri 2008 si zlomil malíček na ľavej ruke. O rok sa sťažoval na bolesti krčnej chrbtice, ktorá mu spôsobila čiastočnú nehybnosť rúk.

Na 1. neurologickej klinike Univerzitnej nemocnice Bratislava bral niekoľko dní infúzie. Azda do operácie srdca najvážnejší zákrok musel Robert Fico podstúpiť krátko pred prezidentskými voľbami vo februári 2014, keď si na futbalovom zápase v Košiciach pretrhol achilovku na ľavej nohe. Lekári ho museli na druhý deň operovať.

Fico strávil zvyšok kampane s barlami a so sadrou. Poslednú operáciu, srdca, podstúpil koncom apríla v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Zákrok trval takmer tri hodiny, premiérovi voperovali viacnásobný bajpas. Z nemocnice ho prepustili desať dní po operácii, v nedeľu 1. mája. Už o tri dni sedel predseda Smeru na rokovaní vlády.