A hoci Ficove slová vyznievajú ako bozk smrti, faktom je, že smerácka nálepka je ako doživotná „kerka“, ktorej sa nezbavíte. Asi tak ako sa dnes mnohí smeráci zbavujú priateľstva s Kočnerom.

Nuž, predsa len má Fico pravdu. Obom im Smer koluje v krvi, hoci Ficovi možno aj tá jeho Coca - Cola. Boli na tejto strane odkojení, prežili v nej spoločné roky puberty a teraz, keď sa Smer potýka s krízou stredného veku, jej dal bývalý minister zbohom. Maďarič však nebol len bežným členom strany, bol jej dlhoročným podpredsedom, ministrom a predovšetkým straníckym ideológom. V Smere sa potácal od roku 2000, začínal ako hovorca, v roku 2006 bol šéfom volebného tímu a jedným z podpredsedov strany. Ficovi robil prezidentskú kampaň a predovšetkým určoval stranícku líniu. Akokoľvek sa o to usiluje, roky strávené v Smere len tak zo svojho cévečka nevymaže.

Ešte koncom minulého roka oznámil, že sa vzdáva postu podpredsedu strany. Po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice opustil aj post ministra. V blogu napísal, že mal pocit, že strana nerieši smrť dvoch mladých ľudí ale len seba. A tak sa porúčal. Vraj aj preto, že z vecného hľadiska má najbližšie k novinárom práve ministerstvo kultúry. Fajn, pred jeho abdikáciou klobúk dolu. Na Slovensku stále nevídané-neslýchané. Prečo však pri tomto jeho počine ostáva v ústach pachuť, ktorá núti k otázke, o čo mu vlastne ide?

Prečo sa médií nezastal, keď sa jeho predseda do nich neustále verbálne obúval? A nie raz, nie dva razy, ale roky a neustále. Iba lakonicky konštatoval, že každý má iný prejav, komunikáciu. Prečo roky mlčky prehliadal prešľapy Smeru, ak dnes vraví, že patril medzi jej kritikov? Zľakol sa toho, že s obdobím vlády Smeru sa bude už navždy spájať aj vražda novinára?

Na druhej strane Smer prichádza o človeka, ktorý bol mimoriadne inteligentný, skvelý komunikátor, nespájali sa s ním škandály. Pôsobil ako jednooký medzi slepými. Ale zas zahviezdiť popri ľuďoch ako Blaha, Richter, Tomanová, Čaplovič (ľubovoľne si dosaďte ďalšie mená z poslaneckého klubu strany Smer) asi veľa námahy nevyžadovalo. Možno mu aj čo to vytknúť – trebárs zbabranú rekonštrukciu Krásnej Hôrky. A predovšetkým - za jeho ministrovania sa do praxe dostal toľko kritizovaný Tlačový zákon. Hoci sa tomu už dnes ťažko verí, ale bol to on, kto začal hon na médiá. Pred desiatimi rokmi sa pri obhajobe nového zákona oháňal slovami, za ktoré by sa nehanbil ani Fico. Vydavatelia tlače klamú, zavádzajú a predstierajú obavy o slobodu prejavu, a pritom im ide len o ochranu svojich záujmov a privilégií – nechal sa počuť.

Iste, len hlupák nemení svoje názory. Vravieva rád prezident Andrej Kiska. A Maďarič isto hlupák nie je. A práve u Kisku hľadal po abdikácii útočisko.  Kam budú smerovať jeho ďalšie kroky zatiaľ neprezradil. Príjemne prekvapí, ak z politiky odíde. Ak nie, bude jeho správanie počas uplynulého roka vyznievať prinajmenšom účelovo. Okrem toho, že už teraz sa zaradil medzi Marčekove neriadené strely, resetnutú Žitňanskú a ostatných bezprizorných, pardón – bezpartajných - poslancov.

Vraj je teraz slobodný. Stal sa z neho nezávislý poslanec. Nuž, stále sedí na parlamentnej stoličke, ktorú získal vďaka Smeru. Tej sa nezbavil. Taký Ján Počiatek, ktorý získal takmer totožný počet hlasov, krátko po voľbách z politiky  aj z parlamentu odišiel. On je naozaj slobodný, zatiaľ. Možno by  Maďaričov odchod z parlamentu bol len gestom, ale o tom je sloboda. Vyžaduje si veľké gestá, nielen reči.