Lojzo, pozvánku mal od teba? Na víkendovú schôdzu KDH v Ružomberku prekvapivo zavítal aj exminister hospodárstva Tomáš Malatinský, ktorý za vlády Roberta Fica podal demisiu. Jeho prítomnosť niektorých kresťanských demokratov doslova rozzúrila do biela.

Ficov človek medzi kádehákmi

Na sobotňajšej schôdzi KDH sa to hemžilo desiatkami vysokopostavených straníkov a rozhodovalo sa o novom šéfovi hnutia. Predsednícku stoličku si nakoniec opäť uchmatol Alojz Hlina. Kurióznym je, že medzi oficiálnymi hosťami sa na pozvánke objavilo aj meno bývalého ministra hospodárstva a človeka blízkeho Robertovi Ficovi Tomáša Malatinského.

Ten v roku 2014 dobrovoľne vystúpil z Ficovej vlády a ako šéf rezortu hospodárstva abdikoval. K tomuto kroku ho dohnala aj masívna kritika zo strany opozície. Tá mu vyčítala, že štát prevzal v tom čase úplnú kontrolu nad Slovenským plynárenským podnikom.

Expredseda vlády SR Robert Fico a vpravo exminister hospodárstva SR TomᚠMalatinský.
Expredseda vlády SR Robert Fico a vpravo exminister hospodárstva SR TomᚠMalatinský.
Zdroj: TASR

Nekresťansky rozzúrení

„Je to škandál, opakujem škandál!“ kričal počas diskusného bloku do mikrofónu ostrieľaný kádehák Julo Brocka. Malatinskeho prítomnosť na straníckej schôdzi bývalého šéfa rezortu práce poriadne rozzúrila. Ten počas diskusie vystúpil s faktickou poznámkou. Po prejave jedného z diskutujúcich, ktorý apeloval na Alojza Hlinu, aby sa vystríhal styku s oligarchami, sa ozval práve Brocka. „Veď Malatinský je človek, ktorého sme doslova vyhnali z parlamentu a vlády. On prišiel s návrhom zákona, ktorý mal pomáhať oligarchom a sám sa s nimi stýka. A vy ho pozvete na náš snem?“ vybuchol od zlosti Brocka.

Dodal, že Malatinský nebol len pasívnym hosťom na sneme, ale dokonca na ňom aj aktívne vystupoval. „Myslel som, že zle počujem, keď ho na začiatku pred všetkými privítal moderátor. Akoby nestačilo, tak v rámci príhovorov hostí ho vyzvali, aby na sneme aj rečnil. To som nevydržal a odišiel zo sály. Niektorí spolusediaci si možno mysleli, že som odišiel na toaletu, no bolo to na protest,“ povedal po sneme pre PLUS 7 DNÍ Brocka.

Nad Malatinského účasťou na schôdzi krútil hlavou aj jeden z uchádzačov o kreslo šéfa hnutia Richard Vašečka. „Osobne proti Malatinskému nič nemám, no ak by som bol predseda KDH, na snem by som ho nepozval, pretože tu zbytočne vyvoláva rôzne vášne,“ na rovinu povedal Vašečka.

Tomáš Malatinský
Tomáš Malatinský
Zdroj: Tony Štefunko

Hlinove mávnutie rukou

A prečo sa na kádeháckom sneme vlastne objavil človek blízky Smeru a Ficovi? „Robia z muchy slona,“ mávol rukou nad kritikou svojich straníkov Hlina. Zároveň sa pre PLUS 7 DNÍ snažil vysvetliť prečo sa Malatinský na pozvánke vôbec objavil. „Jeho pozvanie zabezpečil sekretariát. Pozvali sme ho ako šéfa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. Pozývali sme aj iných, KDH ako veľká strana by mala mať tieto zväzy pri sebe,“ pokrčil ramenami Hlina.

Z asociácie, ktorú Malatinský zastupoval potvrdili, že Malatinského pozvala samotná KDH. „Pán Malatinský sa neformálne rozprával s viacerými členmi hnutia, konkrétne voči svojej osobe však nezaznamenal výhrady k jeho účasti na sneme,“ napísali z asociácie a podotkli, že na sneme zotrval tak dlho, ako mu to dovolovali jeho pracovné povinnosti.

Prečítajte si tiež: