Tip na článok
Kamaráti: Premiér Fico tvrdí, že s podnikateľom Miroslavom Výbohom (vpravo) sa pozná dvadsať rokov.

Ficov kamarát lieta v problémoch: Podnikateľ Výboh sa namočil do českej korupčnej kauzy

„Nebudem sa tváriť, že nie je môj priateľ,“ odpovedal Fico na otázky, aký je jeho vzťah s Miroslavom Výbohom, ktorý je označovaný za mecenáša Smeru a Ficovho dôverníka. Teraz má podnikateľ problém.

Galéria k článku (5 fotografií )
Luxus: Miroslav Výboh je honorárny konzul monackého kniežatstva. Sídli vo firemných priestoroch.
Dobrá adresa: Miroslav Výboh má trvalé bydlisko v Monaku. V Bratislave dokončuje luxusné sídlo vo vychytenej lokalite pri Slavíne.
Má styky: Miroslav Výboh s ministrom financií Jánom Počiatkom.

Jedna z najväčších korupčných káuz u našich západných susedov má slovenský rozmer. Do kontroverzného nákupu ozbrojených transportérov Pandur pre českú armádu zatiahol obvinený český lobista Marek Dalík nielen Miroslava Výboha, osobného priateľa Roberta Fica, ale i samotného premiéra.

Namočil ich Dalík

Kontroverzný lobista Dalík je v kauze obvinený z podvodu. V súvislosti s nákupom obrnených transportérov Pandur pre českú armádu si vraj vypýtal úplatok osemnásť miliónov eur za to, že dokáže ovplyvniť rozhodovanie vtedajších členov českej vlády. Dalík na súde tvrdil, že Fico s Výbohom sa zúčastnili aj na schôdzke, kde sa o spornom biznise hovorilo.

„V kauze Pandur figuruje pán Výboh v nejakej pozícii. Prebiehali neformálne stretnutia so slovenským premiérom, na ktorých sa zúčastnil pán Topolánek, pán Fico, pán Výboh a ja,“ vyhlásil Dalík pred pražským súdom.

Premiér Fico nepoprel, že prominentná schôdzka vo štvorici sa uskutočnila. Podľa jeho tvrdenia však malo ísť o priateľské stretnutie. Inými slovami, zrejme riešili iba počasie či športové výsledky. Lenže podľa Dalíkovej výpovede bol témou rozhovoru aj nákup obrnených transportérov Pandur a Výboh na neho pôsobil, akoby zastupoval ich výrobcu - firmu Steyr.

Podobných posedení vraj bolo viacero. „Na jednej z tých schôdzok sa pán Výboh opýtal pána premiéra Topolánka, či je v nejakom kontakte s koncernom predávajúcim Pandury,“ citoval z Dalíkovej výpovede denník Sme.

Čítajte viac:

Milionár Miroslav Výboh si v Bratislave zriadil monacký konzulát

Ficov priateľ

„Nebudem sa tváriť, že nie je môj priateľ, poznám ho dvadsať rokov, nebudem ľudí zatracovať,“ odpovedal Fico na otázky, aký je jeho vzťah s Výbohom, ktorý je označovaný za mecenáša Smeru a Ficovho dôverníka. Výboh s médiami takmer nekomunikuje, no pre Slovenský rozhlas ešte pred dvoma rokmi potvrdil, že česká polícia ho v tejto súvislosti už vypočula.

Schôdzky priznal, odmietol však, že by počul, ako si Dalík pýta úplatok. Prípad vyšetrujú aj Rakúšania, zrejme ako podozrenie z korupcie, keďže ho má na stole prokuratúra špecializovaná na korupčné činy. O požadovanom úplatku totiž vypovedal rakúsky manažér Steyru Stephan Szücs.

Preto sa Rakúšania podľa našich informácií zaujímajú aj o Výbohovu výpoveď. Carmen Priorová z rakúskej centrálnej prokuratúry pre stíhanie hospodárskych trestných činov a korupcie potvrdila, že momentálne vedú vyšetrovanie aj proti občanovi Slovenska. „Prípadné vznesenie obvinenia môže nastať až po skončení vyšetrovania,“ uviedla Priorová s tým, že nemôžu poskytnúť viac informácií ani konkrétne mená.

Dodala, že čakajú na výsledky žiadostí o medzinárodnú právnu pomoc. Slovenská Generálna prokuratúra potvrdila, že taká žiadosť do Bratislavy dorazila a vyšli jej v ústrety. „Výsledky sme rakúskej strane zaslali kompletne začiatkom tohto roka,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Slovenské krytie

Výboh na našu žiadosť o rozhovor nereagoval. V tejto chvíli teda nie je známe, či už nejako spolupracoval s rakúskymi vyšetrovateľmi, ani to, či sa o jeho osobu skutočne zaujímajú a či ho prípadne chcú vypočuť ako svedka alebo ako podozrivého. Každopádne platí, že rakúski vyšetrovatelia toho veľa neurobia bez súhlasu slovenskej strany.

„V prípravnom konaní je nevyhnutný súhlas Generálnej prokuratúry SR a v následnom súdnom konaní zasa súhlas Ministerstva spravodlivosti SR,“ hovorí sudca Najvyššieho súdu Peter Paluda, ktorý v minulosti pôsobil ako slovenský zástupca v Eurojuste. Vo všeobecnosti platí, že počas vyšetrovania môžu Rakúšania predvolať slovenského občana na výsluch, ale ten môže odmietnuť.

V tom prípade rakúski predstavitelia požiadajú o spoluprácu slovenské orgány, ktoré ho vypočujú sami a do Viedne pošlú iba zápisnicu. Ak sa rakúsky orgán rozhodne, že má dosť dôkazov na začatie trestného stíhania, požiada rakúsky súd o vydanie európskeho zatykača a odošle ho do Bratislavy s požiadavkou o zadržanie a súhlas s vydaním Slováka na trestné stíhanie do zahraničia.

Vtedy slovenská strana musí buď vydať vlastného občana do Rakúska, alebo viesť trestné konanie doma, čo je pravdepodobnejší scenár. Slovensko totiž zväčša nevydáva svojich občanov na trestné stíhanie do zahraničia a vedie ho vo vlastnej réžii.

V takom prípade sa celá vec dostane pred slovenský súd, ktorý jediný môže rozhodnúť, či bol, alebo nebol spáchaný trestný čin. Podľa Generálnej prokuratúry je náš opis postupu slovenských a rakúskych orgánov nepresný, ale do uzávierky nebola schopná zaslať nám vysvetľujúce stanovisko.

Kto je Výboh

Vplyvný podnikateľ je zároveň honorárny konzul Monaka a v kniežatstve si tiež udáva trvalý pobyt. Diplomatické výsady však nemá a požíva minimálnu ochranu zo strany štátu len v súvislosti s výkonom funkcie honorárneho konzula. V minulosti sa venoval zbrojárskemu biznisu cez firmu Willing, ktorú v roku 2012 predal obchodne blízkym ľuďom.

Willingu sa darilo v získavaní štátnych zákaziek za pravicových i ľavicových vlád. Podieľal sa na opravách stíhačiek MiG-29 a armáde dodával prilby za 240 miliónov korún. Dnes sa Výboh zaoberá najmä obchodom s nehnuteľnosťami. Dobré vzťahy má zrejme nielen s Ficom, ale aj s inými členmi vlády. „Pán minister Lajčák, vy ste lokajom Miroslava Výboha?“ spýtal sa minulý rok Daniel Lipšic v parlamente počas pokusu o odvolanie premiéra.

Čo ho k takejto úvahe viedlo, však odmietol prezradiť a Lajčák sa proti tvrdeniu ostro ohradil. Český denník Mladá fronta Dnes v minulosti napísal, že na základe zverejnených odposluchov sa Výboh podieľal aj na nákupe mínometov pre českú armádu približne za 120 miliónov eur, čo podnikateľ následne poprel.

Denník Nový Čas tiež zverejnil dokumenty Ústavu pamäti národa, podľa ktorých sa o Výboha v minulom režime intenzívne zaujímala Štátna bezpečnosť a od roku 1988 ho evidovala ako kandidáta tajnej spolupráce, teda osobu, ktorú chcela získať do vlastných služieb.

Výboh totiž pracoval v strategickom podniku ZŤS Detva, ktorý obchodoval so špeciálnou technikou. Výboh tvrdí, že s tajnými nikdy vedome nespolupracoval a nevie ani o tom, že ho evidovali vo svojich spisoch.

Všimné za Pandury

Kontroverzný lobista Dalík údajný úplatok napokon nezískal a vinu od začiatku rezolútne popiera. Napriek tomu priznal účasť na prominentých stretnutiach.

„Neboli ničím významné, boli neformálne a ja som ich neinicioval. (...) Avšak vzťahy so slovenským premiérom a s Výbohom boli pre premiéra Topolánka vcelku prioritné,“ snažil sa obhájiť Dalík.

Dokázať mieru vplyvu, respektíve konečného ovplyvnenia nákupu obrnencov Dalíkom a Výbohom bude však komplikované. Niektoré české médiá v tejto súvislosti informovali, že jednou z ciest, ako chceli obaja páni spomínaný obchod ešte viac zneprehľadniť, bolo vyhlásenie takzvaného spoločného záujmu Česka a Slovenska o Pandury.

A práve týmto smerom sa mali Dalík s Výbohom tiež angažovať. Pravidlá EÚ totiž hovoria, že všetky nákupy vojenskej techniky musia prebiehať cez transparentnú súťaž, s výnimkou, keď sa pri nákupe spojí viac členov únie s cieľom dosiahnuť výhodnejšiu cenu pre všetkých zúčastnených. Vtedy možno priklepnúť zákazku vopred vybratému záujemcovi.

VIDEO Plus 7 Dní