Tip na článok
S premiérom: Post štátneho tajomníka opustil, aby sa mediálne venoval Smeru.

Ficov „minister propagandy“: Prečo má Erik Tomáš nadštandardné výhody?

Prečo premiérov mediálny poradca Erik Tomáš podľa opozície minister propagandy radil riaditeľovi centra Čistý deň?

Ešte sa v kresle premiérovho poradcu ani neohrial a už ho chce opozícia odvolávať. Reč je o poslancovi za Smer a poradcovi premiéra Erikovi Tomášovi (41). Najnovšie sa angažoval v kauze resocializačného centra Čistý deň - čím jej evidentne dal politický podtón.

Televízia JOJ prišla s informáciou, že sa vraj stretol s riaditeľom centra Petrom Tománkom, ktorý je podozrivý, že vedel o sexuálnom zneužívaní dievčat v jeho zariadení. Po ich spoločnom posedení zrejme „nabrífovaný“ radami od Tomáša následne predstúpil pred médiá. Priam sa núka otázka, prečo sa poradca premiéra mieša do kauzy, ktorá vrhá zlé svetlo na prácu smeráckeho ministra práce Jána Richtera a tiež komisárku pre deti Vieru Tomanovú a mala by ju riešiť skôr polícia.

Minister propagandy

Len nedávno ho Igor Matovič nazval ministrom propagandy, čím čo-to naznačil na margo Tomášových aktivít. „Tomáš je výborný manipulátor, taký sa mu zíde,“ reagoval pre PLUS 7 DNÍ na opätovnú spoluprácu premiéra s bývalým markizákom Igor Matovič. Ficov mediálny poradca označil jeho slová za nezmyselné a vraj na Úrade vlády chce len pozitívne prezentovať prácu premiéra, ako aj vládnej strany Smer.

Maximalizuje výhody?

Rodený Humenčan začínal ako redaktor Ruskovej televízie Markíza. Neskôr odišiel robiť hovorcu ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, potom bol šéfom Ficovej komunikácie. Zrejme nie veľmi úspešným, keďže v roku 2013 napadol rozhodnutie poroty o hovorcovskej Maline, anticene, na ktorú bol nominovaný ako najhorší hovorca roka.

Asociácia hovorcov po jeho zásahu odovzdávanie ceny Malina zrušila. V marcových parlamentných voľbách ho zvolili za poslanca parlamentu. Vyše 2 500 preferenčných hlasov mu stačilo nielen na poslanecké kreslo, ale aj na post štátneho tajomníka ministerstva školstva. Po pár mesiacoch sa však tohto lukratívneho postu vzdal.

Erik Tomáš: S manželkou Henrietou. Foto: Emil Vaško

Ako štátny tajomník ministerstva školstva mal k dispozícii okrem auta vlastného šoféra. O túto možnosť po odchode z ministerstva prišiel. Nevyšiel však naprázdno. Ako poslanec má nárok aj na asistentov, poslaneckú kanceláriu či služobný notebook a poberá plat poslanca 3 576 eur mesačne. Úrad vlády mu ako mediálnemu poradcovi premiéra dokonca pridelil referentské auto Volkswagen Passat z vlastného vozového parku.

„O služobné auto som nežiadal. Bolo mi pridelené v súvislosti s mojou pozíciou, keďže sprevádzam premiéra na služobných cestách a zároveň pôsobím v režime 24-hodinovej zastihnuteľnosti,“ reagoval na otázku PLUS 7 DNÍ, prečo ako jediný premiérov poradca - okrem šéfa zboru poradcov Vladimíra Faiča - dostal služobné auto.

Nuž, prečo sa potom zaplieta do kauzy, ktorú by mala riešiť polícia a vôbec nie stranícke špičky Smeru? „To, že človek v absolútnej blízkosti premiéra, ktorý je mediálnym guru Smeru, a tým aj všetkého, čo Smer a jeho ľudia napáchali, že takýto človek sa podieľa na vykreslení pozitívneho mediálneho obrazu ľudí zodpovedajúcich za zneužívanie detí, to je v rovnakej miere nechutné a nevhodné ako vypovedajúce o charaktere špičiek Smeru a hĺbke ich slušnosti a morálky. Je mi z toho zle, cítim zhnusenie a hnev,“ neskrývala emócie poslankyňa za SaS Jana Cigániková.

Škodí Smeru?

„Smeru Erik Tomáš - bez ohľadu na kvalitu jeho kompetentnosti - nemôže škodiť viac ako vlastná politika tejto strany,“ myslí si o jeho poslednej aktivite politologička Soňa Szomolányi. Ani v najsilnejšej vládnej strane nemajú na prácu mediálneho poradcu práve jednotný názor. „Neviem, aký majú teraz vzťah. V minulosti bol Erik Tomáš zástancom korektných vzťahov s médiami. Potom sa rozhodol, že chce byť politik, a obe tieto veci naraz sa asi robiť nedajú,“ šalamúnsky reagovala Monika Flašíková-Beňová.

Klesajúce preferencie Smeru jasne naznačujú slabiny strany a politologička sa domnieva, že Fico by poradcu potreboval, ale nezdá sa, že by bol naklonený riadiť sa ním. „Asi je jedno, či to je Tomáš, alebo niekto iný. Inak by stačilo, ak by Fico na domácej scéne komunikoval aspoň tak ako na európskej. Zdá sa, že jeho politika dvoch tvárí - jedna pre svet a iná pre voličov - už nie je taká účinná ani ,pro doma‘,“ myslí si Soňa Szomolányi.

Na margo kuloárnych rečí, že Tomáš sa vidí aj vo vyššej pozícii, dokonca má ambíciu na takzvaného korunného princa Smeru, čo po Kaliňákovi momentálne zastáva Peter Pellegrini, reagovala: „Nepočula som, ale veď ľudia majú rôzne ambície nezávisle od svojej kompetentnosti a najmä keď sa niekto tak raketovo dostane do vrcholovej politiky a stratí schopnosť kritickej sebareflexie.“

Politická objednávka

„Je poľutovaniahodné, že sa podieľate na tejto zjavne politickej objednávke na moju osobu,“ reagoval na naše otázky rodený Humenčan, ktorý zrejme o politických objednávkach čo-to vie. Pre PLUS 7 DNÍ skonštatoval, že na stretnutí s Tománkom nevidí nič zlé. Premiéra však o ňom neinformoval.

Obhajoval sa, že sa stretol s Tománkom ako poslanec a nie ako mediálny poradca premiéra. K stretnutiu na pôde Úradu vlády vraj došlo pre jeho zaneprázdnenosť. Na tlačovej besede dokonca prečítal z listu dotknutej Natálie, na ktorého zverejnenie však nemá súhlas. Opozícia ho preto vyzvala abdikovať z postu poslanca i poradcu.

Podľa Natálie Blahovej, ktorá problém zneužívania dievčat v resocializačnom centre otvorila, tým Smer dal jasne najavo, že táto kauza patrí pod „smerácku rodinu“. O nadpráci Ficovho mediálneho poradcu si svoje myslí aj líder Sme rodina Boris Kollár. „Ja si želám, aby premiér dlhodobo počúval rady Erika Tomáša, aj vďaka tomu Smer odíde skôr do politických dejín.“

VIDEO Plus 7 Dní