Slovenský eurokomisár má najvyššie ambície. Z bruselskej politiky sa mu žiada presťahovať do Grasalkovičovho paláca. Kandidát s financovaním Smeru a podpismi jeho poslancov však bojuje nielen s poznateľnosťou. Vyčíta sa mu, že jeho rétorika s blížiacim sa dátumom volieb sa čoraz viac približuje diskurzu strany Roberta Fica. Neurazilo ho, že ponuku kandidovať dostal až po tom, ako ju odmietol Miroslav Lajčák? Prezidentského kandidáta MAROŠA  ŠEFČOVIČA (52) sa pýtala  Veronika Cosculluela.

Prečo ste sa rozhodli vymeniť Brusel za Bratislavu. Bolo vám tam zle?

Od prvej sekundy som pracoval pre Slovenskú republiku a vďaka podpore Slovenska som sa dostal na najvyššie poschodia európskej politiky. Veľa som sa naučil, mám výborné osobné kontakty s väčšinou európskych lídrov, či sú to premiéri, alebo hlavy štátov. V tomto zlomovom období, cez ktoré naša krajina ide, nastal čas, aby som sa vrátil domov a všetko, čo som naakumuloval - skúsenosti, kontakty, diplomatickú trpezlivosť - by som chcel využiť v prospech svojej krajiny.

Ako sa rodilo rozhodnutie kandidovať? Odkedy vás Smer začal presviedčať?

V druhej polovici minulého roka som dostával priateľské otázky, ale nie od Smeru, skôr od môjho bratislavského okolia, či by som to nechcel zvážiť, že ľudia by si ma ako prezidenta vedeli predstaviť. Ponuka zo strany Smer prišla 3. januára večer, keď mi zavolal pán Kažimír a pozval ma na stretnutie s vedením Smeru, kde sme sa o tom prvýkrát začali rozprávať.

Takže to bolo prirodzené alebo šokujúce?

Šokujúce pre mňa aj pre celú rodinu. Moje dve dospelé dcéry tu žijú, pracujú. Musel som tieto veci konzultovať s manželkou, s naším 19-ročným synom, so širšou rodinou. Ten proces nie je jednoduchý. Celá rodina prechádza vypätím a veľkou mediálnou pozornosťou. Takže chvíľu mi trvalo, kým som sa rozhodol. Nakoniec vo mne prevážila zodpovednosť a chuť vrátiť Slovensku, čo mi dalo v zahraničí. Prichádzam s čistým štítom a naozaj maximálnou snahou pomôcť Slovensku doma. To je moja ponuka. Aby tu bol väčší pokoj, celospoločenský zmier a tiež, aby sme dohnali deficit, ktorý veľmi pociťujem v zahraničnej oblasti.

Ten je aký?

Máme deficit v oblasti kontaktov na najvyššej úrovni, na úrovni prezidenta, ktorý sa za celý svoj mandát ani raz nedostal ako oficiálna návšteva do Bieleho domu, do Kremľa alebo do Zakázaného mesta v Pekingu. Slovensko hrá európsku ligu majstrov, ale máme na to, aby sme sa etablovali aj na úrovni svetovej politiky. Sám som videl, ako z vysokej pozície môžete pomôcť napríklad podnikateľom, teda ľuďom. Prezident by mal byť otváračom dverí, tvorcom pozitívnej atmosféry. Musí o Slovensku hovoriť pozitívne, nie negatívne. Aby sme vytvorili záujem investorov, veľkých firiem, ktoré by so Slovenskom chceli obchodovať alebo by na Slovensku chceli investovať. To by mohla byť moja pridaná hodnota, ktorú predstavujem v kampani.

Urazilo vás, že ste boli až druhá voľba? Dlho sa hovorilo, že Smer presviedča Miroslava Lajčáka.

Nie. Bol som plne koncentrovaný na svoju prácu a keď vám niekto ponúkne uchádzať sa o post hlavy štátu, na to sa uraziť nedá. To je ponuka, ktorá prichádza raz za život, a musím povedať, že som v dobrom zmysle staromódny vlastenec, patriot. Celý život som pracoval pre Slovensko a keď vám niekto dá ponuku, že by ste mohli byť hlavou štátu, reprezentovať Slovensko na najvyššej úrovni, tak je to azda najvyššie vyznamenanie, aké môžete vo svojom profesionálnom živote dosiahnuť.

Radil vám niečo Miroslav Lajčák?

Sme, samozrejme, blízki kolegovia, pracovali sme spolu na ministerstve a takisto v EÚ. Jeho najdôležitejšia rada bola: „Priprav sa na mediálny frmol, na neuveriteľný tlak, nachystaj svoju rodinu na to, že to bude mimoriadne zložité obdobie.“ No a musím povedať, že mal pravdu.

Akí boli na vás doteraz novinári?

S novinármi mám korektný vzťah. Komunikujeme na dobrej úrovni, v podstate posledných 10--15 rokov, odkedy som bol vo viditeľnejších funkciách. Nemôžem sa sťažovať, ale mám pocit, akoby sa ich prístup ku mne zmenil po tom, čo som ohlásil kandidatúru. Pritom som stále ten istý Maroš Šefčovič. Ale uvedomujem si, že sme vo veľmi intenzívnej predvolebnej kampani, takže vždy môžete mať pocit, že jeden kandidát dostáva viac priestoru alebo sa prezentuje čarovanie s prieskumami na poslednú chvíľu. Myslím si však, že to patrí ku kampani. Aj do budúcna by som vyvinul maximálnu snahu o korektné vzťahy s novinármi. Verím, že záujem o to by bol obojstranný.

Sledujete, čo o novinároch aj po vražde jedného z nás hovorí Robert Fico a ako sa správa, keď ho ako poslanca oslovujú v parlamente? Vyčítali ste mu niekedy jeho útoky na médiá?

Pán Fico je politický harcovník. Má za sebou dlhé roky politických zápasov. On a novinári si medzi sebou nikdy nič nedarovali. Ja používam iný slovník a, ako som povedal, mám záujem o korektné vzťahy.

Ste jeho kamarát, chcete korektné vzťahy. Takže, dohovárali ste mu? Alebo vám jeho reči neprekážajú?

Nie, nebola to téma. Keď bol premiérom, tak sme spolu naozaj riešili tie témy, ktoré boli v agende - ako nás dostať do Schengenu, do eurozóny, ako vylobovať čo najviac peňazí pre Slovensko z eurofondov. Takže spolu sme nikdy nerozoberali ani novinárov, ani jeho vzťahy s novinármi.

Kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky Maroš Šefčovič so svojou manželkou Helenou v predvolebnom rozhovore pre týždenník Život.
Kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky Maroš Šefčovič so svojou manželkou Helenou v predvolebnom rozhovore pre týždenník Život.
Zdroj: MATEJ KALINA

Súčasťou vašej kampane sú aj oslavy MDŽ, kde vás Robert Fico prezentuje ako „podpapučníka“. Vy mu neoponujete. Budete aj ako prezident podpapučník voči Smeru?

V každej rodine, keď má žena domácnosť pevne v rukách, tak to dobre funguje. Ja mám doma tri ženy, mimoriadne sebavedomé. Aj vďaka nim mám k ženám veľmi dobrý vzťah, vážim si ich, preto pozvanie na MDŽ akceptujem, keď sa dá. Na týchto oslavách som nebol prvýkrát tento rok, chodieval som aj po minulé roky. Vždy vo vzťahu k ženám hovorím jednu vec, ktorú si na Slovensku musíme pripomínať - nikdy by som nechcel, aby sa mal môj syn lepšie ako moje dcéry len preto, že je chlapec. Na Slovensku máme ešte čo doháňať. Prekáža mi napríklad platový rozdiel, nie veľa sa o ňom hovorí. Keď môžeme raz za rok poďakovať matkám, ženám, sestrám za všetko, čo robia pre rodinu, tak je to dobré, sympatické.

Voliči Smeru sú naklonení obrazu silného muža. Nediskvalifikuje vás toto priznané „podpapučníctvo“? Nebojíte sa paralely - „pod papučou je doma“, pod papučou Smeru bude ako prezident?

Určite sa toho nebojím. Na všetky tieto otázky, ktoré padajú počas MDŽ, s veľkou eleganciou odpovedá aj moja pani manželka, o ktorej som presvedčený, že by bola skvelá prvá dáma. Je výborne jazykovo vybavená, profesiou učiteľka, s veľkým sociálnym cítením a veľmi jej vďačím za to, že ma v tejto búrlivej kampani podporuje. Určite by sme fungovali ako skvelý pár, ak by mi ľudia dali šancu.

Aj v zahraničných médiách si vás spájajú so Smerom. Na jeseň ste napríklad vysvetľovali vo France24, že Smer nie je rovnaký populista ako Fidesz či PiS. Ako chcete teda doma presvedčiť, že ste nezávislý?

V prvom rade, na rozdiel od iných kandidátov som nikdy nebol členom tejto strany. To, čo ma spája so stranou Smer, s ktorou máme dobrý vzťah, je silný sociálny program. Som sociálne orientovaný politik a pracoval som v rámci klubu sociálnodemokratických komisárov v Európskej komisii. Zároveň sme spolu s predstaviteľmi Smeru vo vládnych funkciách dokázali veľmi veľa. Raz by som chcel napísať knihu o tom, čím všetkým sme museli prejsť, aby nás vzali do Schengenu, aké zložité bolo dostať sa do eurozóny, čo sa nikomu z našich susedov nepodarilo, a čo všetko sme museli urobiť pre to, aby sme vyrokovali taký silný kurz, že úspory našich ľudí v bankách sa zhodnotili takmer o tridsať percent. Intenzívne rokovania a hodnotový prienik v sociálnej, národnej aj kultúrno-etickej oblasti nás zblížil. Po stovkách hodín na rokovaniach sa zblížite aj ľudsky a doposiaľ máme dobrý vzťah.

Čo je teda dôkazom nezávislosti?

Najlepším dôkazom je moja osobná história. Trikrát som bol menovaný vládou Slovenskej republiky na post eurokomisára. Je pravda, že v tej vláde zohrával vždy rozhodujúcu úlohu Smer, ale vždy po nominácii som musel pristúpiť pred Európsky súdny dvor a musel som prisahať, že svoj mandát budem vykonávať nezávisle. Počas toho mandátu som úzko spolupracoval so všetkými politickými stranami na Slovensku, mali sme obedy so všetkými europoslancami. Keď som bol v súťaži v rámci európskej sociálnej demokracie v minulom roku, podporili ma významní opoziční aj koaliční politici. To len potvrdzuje, že som s nimi aj zo svojej pozície dokázal mať korektný vzťah. Počas desiatich rokov som teda dokázal v praxi, že viem, ako vykonávať mandát nezávisle. Som rovnako pripravený predstúpiť pred ľudí zo Slovenska a prisahať na ústavu, že takto nezávisle a nadstranícky budem pôsobiť aj v pozícii prezidenta.

Ako ste sa cítili, keď organizátori akcie MDŽ Smeru v Prešove nepustili na podujatie Zlaticu Kušnírovú?

To sú väčšie akcie. My sme sa dozvedeli, že tam bola pani Kušnírová, až keď sa to celé skončilo, až keď tam už nebola. Za seba môžem povedať len to, že nám ako rodičom - manželke aj mne - je nesmierne ľúto to, čo sa stalo. Keď sme sa dozvedeli o tejto vražde, boli sme niekoľko dní absolútne otrasení. Ján Kuciak a jeho snúbenica boli vo veku našich dcér. Najlepšou odpoveďou na bolesť pani Kušnírovej a rodičov pána Kuciaka by bolo, aby sme konečne uzavreli vyšetrovanie, aby sme dostali objednávateľov aj vrahov za mreže, aby dostali spravodlivý trest.

Pýtali ste sa, kto vydal pokyn, aby ju nepustili? Kto rozhodol a prečo?

My sme pozvaní ako hostia. A naozaj v tom hektickom programe, keď prichádzame na také podujatie, tak hneď ideme na pódium, sme tam 15-20 minút, zaželáme všetko najlepšie ženám a ideme ďalej. K tomu nemám viac informácií.

Čo ste si pomysleli, keď ste z Bruselu sledovali, ako Robert Fico vystavil na stôl Úradu vlády milión eur v hotovosti za informácie po vražde?

Pomyslel som si, že ideme cez vypätú situáciu, keď sa nešetrilo slovami ani z jednej, ani z druhej strany. Informoval som kolegov v rámci zasadnutia európskej „vlády“ o tom, čo sa u nás doma stalo, a takisto som aktívne vstúpil do toho, aby sa naštartovala spolupráca s Europolom. Aj vďaka tomuto rýchlemu vytvoreniu medzinárodných tímov sa nám, verím, podarilo dolapiť vykonávateľov vraždy a dúfam, že budeme čoskoro vidieť aj to, ako sa slučka zatiahne okolo objednávateľov.

A ten milión na stole, ktorý sa dostal aj na titulku zahraničných novín? Normálne, vhodné, nevhodné, šialené? Čo vám napadlo, keď ste tie peniaze videli vyložené?

Každý žije v nejakej konkrétnej situácii. Postupoval by som inak, ale uvedomujem si, že záujmom bolo to, aby sa konalo čo najrýchlejšie. Aby sa našli čím skôr vrahovia. Dnes je dôležité, že máme s veľkou pravdepodobnosťou vrahov a to, aby sme celý proces ukončili.

Súhlasíte so slovenskou migračnou politikou? Žalovať EÚ za kvóty a neprijímať utečencov?

Považujem sa za veterána v boji proti kvótam. Sedel som za stolom, keď sa o tom debatovalo. Od začiatku sme vysvetľovali, že tento systém bude polarizujúci. Hovoril som, že to nebude fungovať, lebo je to citlivá vec, ktorá zasahuje do zvrchovanosti krajín, ale aj preto, že migranti majú možno inú destináciu, ako im určia kvóty. Dnes si myslím, že aj pre principiálny postoj Slovenskej republiky sa už o kvótach nebavíme. Skôr sa sústredíme na otázky, ako môžeme prispieť k tomu, aby bolo Stredomorie chránené, ako tam posilníme personál, ktorý to zabezpečí, ako zrýchlime takzvané návratové konanie, teda aby ľudí, ktorí tu nemajú čo robiť, čím skôr poslali do krajiny pôvodu. Plus sa rieši moja myšlienka, ktorú som od prvého momentu presadzoval, teda poslať miliardy, ktoré dávame do rozvojovej pomoci, do krajín, odkiaľ máme najväčšie migračné tlaky.

Mala by EÚ zakázať nebezpečný rakovinotvorný glyfosát?

Viete, čo to je? Je to endokrinný herbicíd. Je to látka, ktorú poľnohospodári používajú na boj s burinou. Neuveríte, ale bola to téma, ktorá sa v EÚ riešila možno dva alebo tri roky. Z jednej strany počúvate mnohých pôdohospodárov v Európe, aj u nás na Slovensku, že bez tejto chemickej substancie sa im bude ťažko dopestovávať obilie. Na druhej strane máte správu Svetovej zdravotnej organizácie.

Áno, jedni hovoria toto, druhí zas bojujú proti. Vy osobne si myslíte, že by sme mali raz a navždy túto nebezpečnú látku zakázať?

Pozrite sa, momentálne máme rozhodnutie, ktoré povoľuje túto látku používať počas najbližších päť rokov. Ja som za to, aby sa glyfosát prestal používať, ak nájdeme bezpečnejšiu a adekvátnejšiu náhradu.

To bola diplomatická odpoveď. Nebolo by pre zdravie nás všetkých dobré zakázať glyfosát?

Je to komplexný problém. Máme štyri dôležité názory - tri od relevantných agentúr EÚ, ktoré hovoria, že všetko je v poriadku. Svetová zdravotnícka organizácia hovorí, že za určitých okolností môže mať karcinogénne účinky. Preto sa prijalo kompromisné riešenie, že sa nepredĺžilo povolenie na 10 rokov, ale na polovicu. Navyše sa vyvinul obrovský tlak, aby sa našla náhrada. Samozrejme, ak by bolo niečo lepšie, každý by to privítal. Bez tejto substancie by sme však mohli ohroziť výnosnosť pôdohospodárstva, aspoň tak tomu rozumiem ja.

Neboli vedecké stanoviská agentúr výhrou lobistov?

V tom prípade sa treba zaoberať tým najlepším vedeckým odporúčaním, aké môžeme dostať. Toto bolo 3 : 1. Tri relevantné agentúry, ktoré sú na to vytvorené zo strany EÚ, dali jednoznačné odporúčanie, že je možné s touto substanciou pokračovať. Bude aj na slovenských pôdohospodároch, na vláde SR, ako sa k tomu postaví.

Kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky Maroš Šefčovič so svojou manželkou Helenou.
Kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky Maroš Šefčovič so svojou manželkou Helenou.
Zdroj: MATEJ KALINA

Vy glyfosát vo svojej záhradke používate?

Určite nie. Nemáme záhradku. O takejto veľmi technickej téme viem len preto, že to bolo u nás na stole v Bruseli posledné dva roky, čo len potvrdzuje, aká je to zložitá téma.

Váš šéf Jean-Claude Juncker má previerku EÚ, aj tak vyšlo najavo, že vedel o praktikách, ktoré sa za jeho premiérovania v Luxembursku diali ohľadom úniku daní v afére Luxleaks. Dokonca už ako eurokomisár blokoval opatrenia v boji proti neplateniu daní. Akú váhu má teda vaša previerka?

V tejto veci si budete musieť získať podrobnejšie vysvetlenie od pána Junckera. Neviem, akú previerku má Jean-Claude Juncker. Viem však, že už z titulu svojej funkcie, keďže som zodpovedal aj za vnútornú bezpečnosť a za administratívny rozpočet EÚ, som musel mať bezpečnostnú previerku najvyššieho stupňa. To je tá, kde sa kontrolujú nielen vaše financie, ale aj financie vašej manželky, detí, svokrovcov, švagrovcov, súrodencov. Potom vás preverujú tiež spravodajské služby všetkých krajín EÚ a NATO. Musel som zdokladovať každé euro.

Takže napriek príkladu s vaším šéfom tvrdíte, že previerky EÚ majú váhu?

Neviem, akú previerku má pán Juncker. Ja hovorím, že moja je na prísne tajné. To sa volá NATO Cosmic. Riadime sa kódexom správania, ktorý aj Transparency International v Bruseli považuje za jeden z najprísnejších na svete. Systém fungovania Európskej komisie sa považuje za jeden z najtransparentnejších na svete. Nikdy nemali žiadny problém s informáciami, ktoré boli o mne publikované. Je verejnou informáciou, aký mám plat. Každý rok v januári aktualizujem stav svojho nehnuteľného majetku, priznávam podiely vo firmách. Ja nemám žiadne. Samozrejme, že si to preveruje nielen sama EÚ, ale aj celý zbor  mimovládok. Preto som bol prek­vapený, keď som čítal kritiku slovenskej pobočky Transparency na svoju osobu. Nikdy nebol problém, až kým som ako kandidát na prezidenta neprišiel na Slovensko. Teraz sú otázky, či mám výpis z registra trestov.

Podľa akého kľúča by ste volili ústavných sudcov?

Keby som bol prezident, určite by som sa tejto téme venoval už od leta minulého roka a nečakal by som na 16. február. Vtedy už celý proces prešiel takou politizáciou, že bolo evidentné, že sa na prvý pokus úspešne nezavŕši. Keby som bol prezident, aktívne by som vstupoval do rokovaní s koalíciou aj s opozíciou, aby sme dosiahli dohodu, aby mal každý zo zvolených vyššiu podporu ako 76 hlasov. Veď my chceme mať na Ústavnom súde ľudí, ktorí budú široko akceptovaní ako autority, ako profesionáli. Ako prezident by som si vytvoril poradný tím. Pozrel by sa na ľudí, ktorých zvolila Národná rada. Určite by ma nezaujímalo stranícke tričko kandidáta. Jediné, na čo by som pozeral, by boli osobné kvality kandidáta, jeho osobná história, profesionalizmus a vklad, ktorý môže do funkcie ústavného sudcu priniesť.

Spĺňa Robert Fico tieto požiadavky? Vymenovali by ste ho?

Som prekvapený, že sa stále rozprávame o tejto otázke. Už niekoľko týždňov to nie je relevantná téma. Pán Fico kandidovať nebude. Neviem, prečo to riešime.

Robert Fico sa môže prihlásiť,  ak aktuálna voľba nevyjde, alebo o pár rokov. Téma to je, lebo pán Fico bol desať rokov slovenský premiér a hypoteticky je zaujímavé, či vami menované požiadavky spĺňa.

Hovorím, že sa pán Fico vyjadril jasne. Na sto percent nebude kandidovať na post ústavného sudcu. Naozaj túto tému môžeme uzavrieť.

Lichotí vám, keď vás nazve Robert Fico Jánošíkom?

(Smiech.) Pre mňa je Juraj Jánošík taká legendárna postava ako Robin Hood. Pre Slovákov je to symbol vzdoru, symbol postavenia sa silnejšiemu. Pozerajme sa na to z historického nadhľadu. Z tohto pohľadu mi to lichotí.

Ako vyzerá typický slovenský zlodej dnes?

Nie som ani policajt, ani vyšetrovateľ. Máme malých, väčších zlodejov, máme všelijaké komplikované prípady. Nemyslím si, že slovenský zlodej sa nejako líši od zlodejov v iných krajinách. Takíto ľudia, bohužiaľ, často spolupracujú cez hranice, a to oveľa efektívnejšie ako policajti, ktorí budú musieť výraznejšie bojovať proti zločinu aj v cezhraničnej oblasti. Som presvedčený, že návrh, s ktorým prišlo Slovensko počas svojho predsedníctva v Rade EÚ, teda aby mala EÚ svojho európskeho prokurátora, pomôže tomu, aby boli zlodeji z jednej alebo z druhej krajiny efektívne stíhaní.