Norbert Bödör mal svojich ľudí naprieč celým štátnym aparátom. Od polície a prokuratúry cez ministerstvá až po štátne podniky. Blízky mu bol aj súčasný poslanec parlamentu Anton Stredák, ktorý pôsobil v agrorezorte ako štátny tajomník v časoch „zlatej horúčky“ v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). K biznisu so štátom sa vtedy dostala aj jeho dcéra. Stredák a jeho rodina dnes užívajú miliónové majetky.

 

Smerácky rodák z Nitry preskočil z kariéry futbalového rozhodcu do štátneho aparátu priamoúmerne s rastúcim vplyvom nitrianskej skupiny okolo Ľubomíra Jahnátka a Norberta Bödöra. Počas Jahnátkovho ministrovania na hospodárstve šéfoval štátnej agentúre Sario. Keď jeho známy Jahnátek zmenil pôsobisko, pobral sa s ním aj Stredák. Na ministerstve pôdohospodárstva bol vedúcim služobného úradu. V poslednej várke sa do vlády so Smerom dostala Slovenská národná strana a pod Gabrielou Matečnou sa Stredákovi ušlo miesto štátneho tajomníka. Korupčný mechanizmus v PPA mal práve v tom čase najväčšie obrátky. Vrcholom reťazca bol podľa doterajšieho vyšetrovania práve blízky človek Roberta Fica Norbert Bödör.

Stredák pochádza z Nitry, Bödör s Jahnátkom žijú v susedných Nitrianskych Hrnčiarovciach. Podľa našich informácií Stredák s Bödörom udržovali úzky kontakt. K ich vzťahu a obsahu stretnutí, či už na ministerstve, alebo v súk­romí, sa Stredák do našej uzávierky nevyjadril.

Smerácky poslanec rovnako mlčí o rodinnom biznise. Jeho manželka Anetta päť rokov vlastnila firmu Glamour living s Bödörovou manželkou Petrou. V tom čase mala eseročka sídlo v centre Nitry. A to v budove, ktorú vlastní bödörovská esbéeska Bonul. Pani Stredáková v roku 2015 svoj polovičný podiel prenechala polovičke nitrianskeho oligarchu.

Kšefty od Transpetrolu

Do biznisu sa vrhla aj Timea, zrejme Stredákova dcéra. V priaznivej politickej klíme počas vlád Smeru sa jej výrazne darilo najmä v obchodovaní so štátom. Jej firma DESIGN NR získala od Transpetrolu niekoľko zákaziek v hodnote viac ako 600-tisíc eur.

V roku 2013 modernizovala administratívne priestory v prečerpávacej stanici v Bučanoch za 168-tisíc eur. O tri roky rekonštruovala priestory hotela Družba v Senci za vyše 191-tisíc eur. Transpetrolácky hotel priniesol Timei Stredákovej ďalší biznis. V roku 2017 doň zabezpečovala kúpu šesťdesiatich štyroch postelí a matracov za 87,5-tisíc eur. Jedna posteľ vyšla na 1 366 eur. Rok nato vymieňala koberce a interiérové textílie za 157-tisíc eur. Podľa účtovných uzávierok jej spoločnosti to vyzerá, že väčšinu tržieb tvorili práve príjmy od Transpetrolu. Anton Stredák na našu otázku, či rodinnej firme DESIGN NR pomáhal vybaviť lukratívne prácičky, neodpovedal.

Štátny prepravca ropy Transpetrol spadá pod ministerstvo hospodárstva. V ňom mal Norbert Bödör na ružiach ustlané. Pred necelým rokom sme ho zastihli na stretnutí s vtedajším generálnym tajomníkom služobného úradu Viktorom Lehotzkým. Bonulu sa darilo nielen na ministerstve, ale aj v Transpetrole. V štátnej firme získala kontrakty približne za dvadsať miliónov eur aj skupina Bödörových blízkych spoločností z Nitry a okolia.

Pozemok na námestí

Keď je reč o Nitre, za zmienku stojí letmý pohľad do jej srdca - k Divadlu Andreja Bagara na Svätoplukovom námestí. Tie najlukratívnejšie pozemky, o ktorých by si bežný smrteľník pomyslel, že sú nepredajné, vlastnia rodiny Stredákovcov a Bödörovcov. Napríklad otec Norberta Bödöra a papierový majiteľ Bonulu Miroslav Bödör je majiteľom „divadelného“ parkoviska. Timea Stredáková v roku 2014 ešte pod priezviskom Szegedi zase z druhej strany divadla kúpila 10,9 ára Svätoplukovho námestia. Pozemok môže mať hodnotu vyše pol milióna eur. Ťarcha v podobe záložného práva pre banku na liste vlastníctva nie je. Rozhodnutie ministerstva kultúry o zmene vymedzenia nitrianskej pamiatkovej zóny umožnilo na pozemku výstavbu. A to v tom istom roku, ako ho Stredáková kúpila.

Anton Stredák, nevedno, či podľa vzoru Norberta Bödöra, začal tento rok riešiť aj svoje majetkové pomery. S manželkou uza­vreli dohodu o vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva. Anette Stredákovej tak odrazu patrí celé poschodie domu v centre Nových Zámkov, ktoré pôvodne tvorili štyri byty. O poschodie vyššie si Stredákovci delia ďalší byt a vo vedľajšom vchode vlastní byt aj Timea Stredáková. Pani Stredáková je okrem toho majiteľkou ďalších dvoch bytov v Nových Zámkoch. V realitnom súpise manželov nechýba ani rodinný dom.

Miliónový majetok v Chorvátsku

Vo svojom poslednom majetkovom priznaní za rok 2018 Stredák uvádzal aj byt a pozemok v chorvátskej Rogoznici. Ani jedna nehnuteľnosť mu už nepatrí. Obe sú teraz napísané na jeho manželku. S tým rozdielom, že na stavebnom pozemku vyrástla luxusná trojpodlažná kamenná vila s drevenými okenicami. Postavená je v klasickom jadranskom štýle, ale s modernými prvkami, ako sú presklené terasy. Stredákovci si potrpia na dizajnové kúsky. Svedčí o tom skúter Vespa zaparkovaný v záhrade, aj Fiat 500, v ktorom sa vozí Stredákova manželka. Ani biele ležadlá pri bazéne nie sú len také „bársjaké“ a pomedzi ne sú rozložené biele košíčky na odloženie drobností.

Terasy sú zariadené luxusnejšie ako obývačky mnohých Slovákov. Dominujú im masívne kres­lá béžovej farby a veľké modré črepníky s kvetinami. Zákutia zase tvoria stojacie lampy s malými stolíkmi i rôzne svietidlá rozložené na podlahe. Hacienda je situovaná v tej najvychytenejšej lokalite prímorského letoviska. Stojí v romantických uličkách na kopci hneď za miestnym kostolom zo 17. storočia a Stredákovcom poskytuje výhľad na okolité ostrovy, prístav a staré mesto. Po schodíkoch historických uličiek to má pán poslanec len pár krokov k moru, rovnako tak na najfrekventovanejšiu promenádu Rogoznice.

„Hodnota podobných víl v druhom rade od mora je približne 600- -tisíc eur, no v niektorých prípadoch môže dosiahnuť aj milión eur,“povedal nám miestny maklér z realitnej agentúry Emanuel. Cena bytu, ktorý vlastnia Stredákovci v Chorvátsku, môže byť v rozmedzí 100- až 200-tisíc eur. Za posledné tri roky zarobil Anton Stredák z výkonu verejnej funkcie priemerne 33-tisíc eur ročne. Či ho v jeho luxusnej vile navštívil aj Norbert Bödör, sme sa od neho nedozvedeli.

FOTO Stredákovej vily v Chorvátsku nájdete v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: