Tip na článok
Oddaný matičiar: Podľa premiéra Roberta Fica je Matica slovenská darom pre Slovákov a novinári by ju nemali kritizovať. Vľavo Marián Tkáč. Drahoš Machala (vpravo): Bývalý Ficov poradca vyzýva matičiarov, aby napísali premiérovi ďakovný list za prejav, ktorý zrejme sám napísal.

Ficov prejav na podporu Matice vraj písal jeho kontroverzný exporadca Machala

Drahoslav Machala, bývalý Ficov poradca a útočník na Tomáša Janovica, vyzýva matičiarov, aby napísali premiérovi ďakovný list za prejav, ktorý zrejme napísal on sám.

Galéria k článku (4 fotografie )
Aktivity: Matica Slovenská organizuje národné púte, festivaly a okrem vlastencov priťahuje aj extrémistov.
Drahoš Machala: Bývalý Ficov poradca vyzýva matičiarov, aby napísali premiérovi ďakovný list za prejav, ktorý zrejme sám napísal.
Kamaráti: Niektoré miestne odbory Matice slovenskej organizujú akcie s neonacistickými hnutiami, ktoré sa hlásia k Mariánovi Kotlebovi, na snímke v zelenom.

Jedinečná kultúrna inštitúcia, ktorá zachránila Slovákov pred vyhynutím.

Robert Fico takto oslavoval Maticu slovenskú na konferencii pri príležitosti 150. výročia jej vzniku v Martine. Vo svojom zapálenom prejave hovoril o „jedinečnej matičnej myšlienke mravnej obrody“ a karhal médiá, ktoré si vraj z Matice urobili terč, bulvarizujú jej úsilie a vyrušujú matičiarov pri práci.

Zrejme si nevšimol niekoľko trestných oznámení na bývalé vedenie Matice pre finančné machinácie a stratený Národný poklad v hodnote viac ako milión eur, o ktorých sa verejnosť dozvedela len vďaka mediálnemu záujmu. Tretinu členov Dozorného výboru Matice slovenskej pritom tvoria zástupcovia ministerstva kultúry, ktorí si však nikdy nič nevšimli.

Pamír je späť

Premiér a predseda strany Smer rád hovorí o vlastenectve a ochrane národa, čím úspešne prebral veľkú časť voličov i agendy Slovenskej národnej strany. Napriek tomu jeho prejav pri príležitosti okrúhleho jubilea Matice mnohých prekvapil.

Ešte sa ani neskončilo vyšetrovanie všetkých káuz spojených s podozreniami z podvodu a zo spreneverenia peňazí z éry bývalého predsedu Jozefa Markuša a Robert Fico už vyhlasuje Maticu za nositeľku mravnej obrody Slovenska, ktorá „lieta na krídlach nádeje“.

Podľa troch nezávislých zdrojov nemá premiér tieto okrídlené slová z vlastnej hlavy, ale napísal mu ich jeho exporadca a bývalý agent ŠtB Drahoslav Machala. Oficiálne pracoval v službách premiéra Fica počas jeho prvej vlády a často mu písal práve podobne národne zapálené prejavy.

K Matici slovenskej mal vždy blízko, aj dnes pôsobí ako člen jej prezídia a člen redakčnej rady matičných Slovenských národných novín. Svoju kontroverznú povesť si nevylepšil ani minuloročným fyzickým napadnutím spisovateľa Tomáša Janovica s manželkou, ktorá sa po páde na zem zranila.

Machalu malo vyprovokovať, že Janovic ho oslovil menom Pamír, čo bolo jeho krycie meno agenta ŠtB. Útok na manželskú dvojicu síce popieral, no polícia mu dokázala vinu a obvodný úrad vyrubil pokutu štyridsať eur. Úrad vlády priamo neodpovedal na otázku, či Ficov matičný prejav skutočne písal Drahoslav Machala. Premiérova hovorkyňa nás iba odkázala na aktuálny zoznam oficiálnych poradcov predsedu vlády, kde Machala nefiguruje.

Do redakcie sme však dostali e-mail podpísaný Drahoslavom Machalom, v ktorom vyzdvihuje „štátnický prejav“ premiéra v Martine, ktorý si všetci môžu nájsť na „googli Úradu vlády“, čím mal pisateľ zrejme na mysli internetovú stránku úradu.

Mail je adresovaný miestnym odborom Matice slovenskej, ktoré vyzýva, aby ich predsedovia neboli leniví a ihneď poslali premiérovi Ficovi ďakovný list za jeho slová, pričom pripája aj jeho znenie spolu s adresou. Drahoslav Machala odmieta s novinármi komunikovať a nereagoval ani na naše sprostredkované otázky, či je autorom premiérovho prejavu i spomínaného listu.

Matičné kauzy

Premiér vo svojom prejave vyzdvihol matičné aktivity ako Národnú púť na Devín či slávnostnú omšu za Antona Bernoláka. Matica aktívne organizuje rôzne súťaže pre žiakov, festivaly a konferencie s národnou tematikou.

Jej povesť najviac pošpinili finančné škandály so strateným Národným pokladom v hodnote takmer milión eur, čo potvrdil aj bývalý matičiarsky funkcionár a spisovateľ Peter Štrelinger v rozhovore pre matičné Slovenské národné noviny - „To je najmä morálna krádež a zneužitie dôvery tisícov ľudí, ktorí verili Matici a chceli prispieť na zveľadenie prosperity našej vlasti. Matica stratila dôveru občanov. Povedzme si pravdu, hoci je krutá - kto bude v budúcnosti dôverovať zlodejovi?“ Nový predseda Matice Marián Tkáč priznáva, že bývalé kauzy poškodili matičnú povesť, ale treba sa dívať do budúcnosti.

„Premiér nechválil Maticu za to, čo bolo, ale za to, čo s novým vedením dokážeme.“ Nové vedenie sa zatiaľ vyhýba finančným škandálom, ktoré Maticou otriasali v ére Jozefa Markuša, ale stále sa neoslobodilo od tendencie zľahčovať zločiny fašistického slovenského štátu. Marián Tkáč nedávno navrhoval, aby sa 14. marec stal pamätným dňom a vo vedení Matice sú osobnosti, ktoré obhajujú slovenský štát ako historik František Vnuk či Peter Mulík.

Matica dlhodobo priťahuje neonacistov, ktorí tu nachádzajú vhodnú pôdu na pestovanie svojich nacionalistických názorov. Príkladom je dnes už bývalý predseda miestneho odboru Matice v Púchove Marián Mišún, ktorý bol zároveň členom extrémistickej Slovenskej pospolitosti a otvorene sa hlási k Marianovi Kotlebovi. V Martine zorganizoval akciu pod hlavičkou Matice s podtitulom Z vlastnej krajiny nás vytláčajú brutálne sa množiaci asociálni cigánski paraziti.

Vedenie Matice na neho následne podalo trestné oznámenie, no Mišúnova obhajoba je veľavravná: „Celá akcia je podľa môjho názoru plne v súlade s poslaním a so stanovami Matice slovenskej, ktorá má umocňovať národné povedomie Slovákov.“ Robert Fico sa stal novým zakladajúcim členom Matice slovenskej a prispel jej sumou päťsto eur.

VIDEO Plus 7 Dní