O Pellegrinim ako novej krvi v radoch Smeru sa hovorí už dlhšie. Mediálnym alebo skôr Ficovým prekvapením je najnovšie Denisa Saková. Pýtate sa, kto to je? Nečudujeme sa, málokto, nielen verejnosť, ale ani novinári netušia, kto sa vlastne skrýva za týmto menom.

Ficova princezná: Po boku premiéra sa začala objavovať nová žena, jej majetky vás prekvapia

Neznáma známa

Hoci ju premiér prezentuje ako svoj nový objav, fakt je, že ide o dlhoročnú spolupracovníčku ministra vnútra. Pravá ruka Roberta Kaliňáka nie je žiadny nováčik. Práve naopak, hoci tvár šarmantnej 40-ročnej blondínky nie je verejnosti veľmi známa, po boku svojho objaviteľa Kaliňáka prekvapivo pôsobí už od roku 2006. A tak po vyše desiatich spoločných rokoch šikovnej ekonómke celkom logicky prischla prezývka - Kaliho pravá ruka. A hoci sa po marcových voľbách dostala aj do parlamentu, pred kreslom poslanca uprednostnila lukratívne miesto štátnej tajomníčky.

Ficova princezná: Po boku premiéra sa začala objavovať nová žena, jej majetky vás prekvapia

Peťo a Deniska

Premiér nedávno vo videu na sociálnej sieti, na ktorom vedľa neho stojí Saková a Pellegrini, oznámil spoločné výjazdy s mladou krvou. „Pozval som niektorých predstaviteľov z nastupujúcej politickej generácie Smeru, aby chodili so mnou,“ uviedol do života svoju zrejme novú obľúbenú dvojku. „Budem sa tešiť zo spoločnosti podpredsedu vlády Peťa Pellegriniho a rovnako bude so mnou štátna tajomníčka ministerstva vnútra Deniska Saková, ktorá sa sústredí na témy typické pre tento rezort, ale predovšetkým je to téma reformy verejnej správy. Bude to dobrá partia. Myslím si, že môžeme urobiť kus dobrej roboty,“ sľuboval premiér lepšie zajtrajšky.

Pán Pellegrini nám určite prepáči, ale pozornosť vzbudzuje najmä Saková, o ktorej sa už hovorilo dokonca ako o Kaliňákovej náhrade vo vláde. Pred voľbami pôsobila ako vedúca služobného úradu na ministerstve vnútra. V marcových parlamentných voľbách, ako priznala - na Kaliňákovo odporúčanie - kandidovala za Smer na 29. mieste, po nich ju kabinet vymenoval za štátnu tajomníčku. Napriek skvelej kariére o nej až donedávna nebolo takmer počuť.

„Poznám ju ako štátnu tajomníčku a predtým ako vedúcu služobného úradu ministerstva vnútra. Pri výkone mojich funkcií som s ňou mal mnoho pracovných rokovaní a považujem ju za odborne veľmi zdatnú a kompetentnú osobu,“ chválil pre PLUS 7 DNÍ stranícku kolegyňu ďalší Ficov obľúbenec Peter Pellegrini.

Ficova princezná: Po boku premiéra sa začala objavovať nová žena, jej majetky vás prekvapia

Profesionálka?

Nielen jeho sme sa opýtali na nový premiérov objav. Smeráci ju síce podľa mena poznajú, ale osobný kontakt pripúšťa málokto. „Videl som ju asi dvakrát,“ povedal nám zakladateľ Smeru Fedor Flašík. Jeho ešte stále manželka Monika pritakala, že ju tiež pozná z videnia. „Nikdy sme spolu nehovorili, jej politické názory nepoznám, neviem, či je už v Smere a neviem posúdiť jej kvalifikáciu,“ stručne reagovala niekdajšia dvojka Smeru europoslankyňa Monika. Samozrejme, osobne ju pozná Erik Tomáš, veď boli so Sakovou kolegovia, hoci Tomáš vtedy pôsobil ako Kaliňákov poskok.

„Je to skvelá profesionálka. Najmä pri reforme verejnej správy známej ako ESO odviedla kus práce,“ chválil kolegyňu. Tá sa do parlamentu dostala výťahom značky Smer, no do strany vstúpila až 16. januára, keď si - ako minulý týždeň priznala - podala prihlášku. Aj to urobila až potom, ako sa jej na to začali pýtať médiá. Politológovia si svorne myslia, že Fico sa novými tvárami snaží len prekryť kauzu Bašternák.

„Kauzu Bašternák vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní a keď to vyšetria, potom sa k tomu budeme vyjadrovať,“ odvetila pre PLUS 7 DNÍ samotná Saková, keď sme sa jej pýtali, čo si myslí o kauze, ktorá sa týka aj jej straníckeho šéfa Kaliňáka. Reagovala stručne, tak ako nám o nej vtipne povedal nemenovaný poslanec - „ona je taký robot na ovládanie“. „Plniť si úlohy, ktoré som dostala,“ takmer zväzácky odpovedala na otázku, či vie, čo sa od nej očakáva. A čím očarila Fica? Nuž, vraj nevie.

Ficova princezná: Po boku premiéra sa začala objavovať nová žena, jej majetky vás prekvapia

Kto je Sako?

Pracovať pre štát na lukratívnej pozícii sa nepodarí každému. Manželský pár Sakovcov bol evidentne v správnom čase na správnom mieste. Áno, dobre počujete. Viac ako Saková je medzi politikmi známe meno jej 46-ročného manžela Alexandra Saka, podpredsedu predstavenstva Slovenského plynárenského podniku (SPP). Až po jeho hviezdnej kariére nasledovala svojho manžela Denisa. PLUS 7 DNÍ už pred rokmi upozornilo na jeho rýchly kariérny rast.

Slovenská konsolidačná bola v tom čase mimoriadne štedrá, najmä čo sa týka odmeňovania nového manažmentu dosadeného ministrom Jánom Počiatkom. Valné zhromaždenie spoločnosti schválilo rozdelenie tantiém za rok 2006 v celkovej výške skoro päť miliónov korún. Predseda predstavenstva Alexander Sako dostal 1,7 milióna.

Za nadštandardnými odmenami funkcionárov Slovenskej konsolidačnej mnohí videli kamarátske vzťahy šéfa predstavenstva SPP Alexandra Saka so súčasnou vládnou garnitúrou. Absolvent Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského je kamarátom šéfa rezortu vnútra Kaliňáka. Po Sakovom rozprávkovom kariérnom raste sa špekulovalo, že práve táto známosť mu mohla dopomôcť k postupu z pozície radového referenta.

Do funkcie ho totiž vymenoval Kaliňákov kamarát a obchodný spoločník Ján Počiatek. Neprekážalo ani to, že jednou z podmienok bolo vysokoškolské právnické či ekonomické vzdelanie. Podpredsedom predstavenstva SPP sa Alexander Sako napokon stal, neváhal ani chvíľu a spravil si magisterský titul na Právnickej fakulte Vysokej školy v Sládkovičove.

Ficova princezná: Po boku premiéra sa začala objavovať nová žena, jej majetky vás prekvapia

Konflikt záujmov?

Manželský pár v štátnych pozíciách vzbudzuje prinajmenšom podozrenie. Minister vnútra, ktorý pred rokmi zamestnal Denisu Sakovú, dávnejšie pre média potvrdil, že sa pozná aj s jej manželom Alexandrom. Ako problém to nevidel. Obsadzovanie pozícií cez príbuzenský vzťah pritom predurčuje riziko konfliktu záujmov. To, že vo verejnom sektore pracuje v riadiacich funkciách množstvo ľudí poprepájaných stranícky a rodinne, zrejme našich politikov netrápi. Rodáčke z Nitry už roky zjavne ide karta.

Niekoľkotisícový príjem na ministerstve jej isto dopomohol k viacerým lukratívnym nehnuteľnostiam v hlavnom meste. V majetkovom priznaní spomína Saková dva byty, dve garáže, dom, zastavané plochy a nádvoria, automobil, šperky a obchodné podiely. Je zaujímavé, že manželia sú vlastníkmi niekoľkých bytov, avšak evidovaní samostatne.

Podľa výpisu z katastra vlastní ešte rozsiahle pozemky v bratislavských Vajnoroch a jej manžel zas získal darovacou zmluvou dom s pozemkami v Limbachu. Na otázku, či sa cíti ako smerácka mladá krv, nám úspešná mama jedného dieťaťa s úsmevom odvetila: „Chvíľku sme rozmýšľali s Pellegrinim, či štyridsiatnici sú mladé tváre, ale asi áno.“

Prečítajte si tiež: