Tip na článok
Majitelia poisťovne Union sú blízko k vyplateniu 22 miliónov eur za zákaz zisku. „Nikto z nás sa netrasie od strachu,“ hovorí premiér Fico.

Ficova pripravenosť na právnickú vojnu s Unionom nás môže stáť ešte 22 miliónov eur

Právnické ťahanice medzi majiteľmi zdravotnej poisťovne Union a Slovenskom už majú porazených. Všetkých, čo platia dane.

Nikto z nás sa netrasie od strachu. Ak sa súkromné zdravotné poisťovne chcú ťahať za prsty so štátom, som pripravený sa na tomto súboji zúčastniť, - vyhlásil premiér JUDr. Robert Fico, CSc., v októbri 2007, keď cez koaličných poslancov pretlačil v parlamente zákaz zisku zdravotných poisťovní.

Jeho pripravenosť na právnickú vojnu stála slovenských daňových poplatníkov takmer pätnásť miliónov eur, iba čo sa týka právnikov. Právnikov, ktorí doteraz všetko prehrali.

V hre je ďalších dvadsaťdva miliónov eur, ktoré za zmarený zisk požadujú holandskí majitelia Unionu, a ďalšie tri milióny ako náklady na ich právnikov. V sporoch so ZP Dôvera a zaniknutou ZP Apollo vyplatilo Slovensko ďalších jedenásť miliónov eur.

Nemecká rana

Najvyšší spolkový súd Nemecka minulý týždeň slušne poslal miliónových právnikov Slovenska do teplých krajín. Neuznal ich námietku, že decembrový medzinárodný arbitrážny súd nemal právo rozhodnúť o odškodnení pre holandských akcionárov Unionu zo spoločnosti Achmea.

Šanca na odblokovanie tridsiatich miliónov eur slovenských daňových poplatníkov na luxemburskom účte, ktoré medzičasom zamkol exekútor, sa tak radikálne zmenšila.

„Spor sa ešte neskončil a bič plieska na konci,“ reagoval minister financií Peter Kažimír s tým, že sa bude brániť zubami-nechtami, aby Slovensko nezaplatilo ani euro.

Vyhliadky sú však mizivé. „Viete, že máte prúser. Slovensko za vašu babráckosť a tvrdohlavosť Roberta Fica bude platiť,“ konštatoval poslanec za SDKÚ Ľudovít Kaník.

Dedinská hádka

Na zjednodušenie, spor je v podobnej rovine, ako keby vám sused (Slovenská republika) ukradol úrodu zo záhrady a vy (Union) chcete náhradu škody. Sused sa najprv bude brániť, ani nie tým, že nič neukradol - to nepopiera, ale že jeho a vaši rodičia nemali podpísanú zmluvu o nekradnutí.

Nakoniec sa však ukáže, že niečo také existuje v podobe jasných hraníc oboch pozemkov. Keď to susedovi (štátu) neprejde, začne namietať, že o dedinskom spore nemôže rozhodovať miestny súd z nejakých intergalaktických dôvodov.

Podobne je na tom aj Slovensko verzus Achmea - majiteľ Unionu. „Každému súdnemu človeku je jasné, že nemáme šancu vyhrať,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík.

Pritom už v roku 2011 konštatoval slovenský Ústavný súd, že zákon vlády Roberta Fica o zákaze zisku poisťovní je v rozpore s ústavou. V zásade súd povedal, že štát nemôže len tak zobrať váš majetok, keď si to zmyslí. Okrem toho zákon o zákaze zisku odporoval aj medzinárodným zmluvám.

Posledná nádej je na nemeckom súde vo Frankurte, kde sa Slovensko snaží právnickými kľučkami zvrátiť spor. Po výroku Najvyššieho spolkového súdu sú však šance mizivé.

Megaúčet za právnikov

Pripravenosť Roberta Fica bojovať proti zdravotným poisťovniam stála doteraz minimálne dvadsať miliónov eur iba na právnikoch. Len v spore s Unionom daňoví poplatníci zaplatili za právne služby astronomických 14,7 milióna eur. Za ďalšie spory s majiteľmi ZP Dôvera a zaniknutej ZP Apollo to je dovedna najmenej ďalších 5,5 milióna eur do roku 2011.

Podľa poslanca za SDKÚ Ivana Štefanca je však po jeho parlamentom prieskume na ministerstve financií celkový účet za právnikov 26,8 milióna eur. Tieto peniaze už odišli. Za tieto milióny mohli mať učitelia zvýšené platy na celý rok, mohol byť postavený Národný futbalový štadión alebo tristo viacúčelových ihrísk v obciach, ktoré s takou obľubou v minulosti otváral Fico.

Rezort financií sa bráni tým, že právnici za 285 eur na hlavu a hodinu vlastne ušetrili štátu veľké peniaze. „Arbitrážny tribunál priznal žalobcovi menej ako jednu sedminu pôvodne žalovanej sumy, ktorá predstavovala zhruba 170 miliónov eur,“ konštatoval Marek Ročkár z tlačového oddelenia ministerstva financií.

Skutok sa nestal

Výber právnickej kancelárie ROWAN LEGAL a jeho subdodávateľov nebol bezproblémový. Štát si ju vybral bez súťaže, čo napadla strana SaS a podala trestné oznámenie. Akékoľvek vyšetrovanie však špeciálny prokurátor Vasiľ Špirko začiatkom októbra definitívne zastavil. Z päťstranového odôvodnenia vyplýva, že skutok sa nestal.

„Polícia zastavila vyšetrovanie, lebo vraj podľa zákona nemusela byť súťaž na právnické služby. Zákon hovorí, že súťaž nemusí byť na arbitrážne a mediačné služby, ale nie na právnické služby, hoci aj v arbitráži. Veď to chápe aj laik, ale na špeciálnej prokuratúre to evidentne nechcú pochopiť a iba zametajú problémy pod koberec,“ konštatoval spoluautor trestného podania právnik Alojz Baránik.

Kým Slovensko vyplatilo za právnikov, aby ochránilo 22 miliónov eur, sumu zatiaľ 14,7 milióna, holandská Achmea mala právnikov za tri milióny, čo zatiaľ má preplatiť Slovensko. „Je to, s prepáčením za výraz, prvotriedne svinstvo, akým spôsobom Robert Fico zaobchádza s peniazmi slovenských daňovníkov,“ vyhlásil Sulík.

Ak by podľa Baránika bola použitá zmluvná hodinová sadzba, teda 285 eur za hodinu, muselo by sa pri vyplatenej sume odpracovať viac ako 45-tisíc hodín. „To by znamenalo, že napríklad 20 právnikov by muselo nepretržite pracovať 15 mesiacov. To je absurdné pomyslenie. Prakticky nereálne,“ skonštatoval Baránik s tým, že za služby uvedené v zmluve sa bežne účtuje zlomok spomínanej sadzby.

Nie je koniec

Aj keby Slovensko malým zázrakom zvrátilo výsledok prvej arbitráže, účet za zákaz zisku zdravotných poisťovní môže byť oveľa vyšší. Na slovenských súdoch žiada kompenzáciu finančná skupina Penta za svoju poisťovňu Dôvera a zároveň aj majitelia zaniknutej ZP Apollo v arbitráži žiadajú ďalšie milióny eur.

Penta odmieta akokoľvek komentovať súdny spor ani koľko od vlády požaduje. Keďže Dôvera je trojnásobne väčšia ako Union, ktorý vyhral z požadovaných 170 bezmála 22 miliónov eur, je predpoklad, že Dôvera bude požadovať oveľa viac peňazí za zákaz zisku.

Sebavedomé vyhlásenie Roberta Fica z roku 2007 o pripravenosti zúčastniť sa na súboji so zdravotnými poisťovňami nadobúda prvé pukliny. Účet za jeho pripravenosť už totiž dosiahol cenu vyše desať eur na jedného pracujúceho alebo štyristo nových multifunkčných ihrísk do každej dediny. Zatiaľ.

VIDEO Plus 7 Dní