Stojíme pred športovou halou v jednom z miest, kde sa v rámci predvolebnej kampane rozhodli zavítať naši najsociálnejší politici. Aj keď úprimne treba povedať, že to skôr vyzerá ako pred Úradom vlády v čase rokovania kabinetu.

Všade samá limuzína a množstvo policajných ochrankárov iste nemajúcich v ten upršaný piatkový večer nič lepšie a zábavnejšie na robote, ako sa starať o bezpečnosť našich papalášov, ktorí sa iba tak obyčajne, ľudsky vybrali za svojimi sympatizantmi.

Situácia začína byť zaujímavá v okamihu, keď je jasné, že má dofrčať vozidlo s predsedom vlády. Zalezení ochrankári, lebo pán premiér mešká, sa pomaly vyťahujú z vyhriatych limuzín a mobilizujú sa aj „obyčajní“ policajti. Zrazu je ich všade plno.

Netrvá dlho a Robert Fico prichádza. Vystúpi z auta a osamotený sa vyberie k zadnému vchodu športovej haly. Nesprevádza ho žiadny osobný ochranca. Nemá ako. Kráča totiž niekoľko metrov za premiérom a vlastným telom akoby skôr chránil jeho mladú sexi asistentku Máriu Troškovú.

Čítajte viac:

Vášnivý premiér: Fico sa bozkával v aute so sekretárkou

K Troškovej nie

Vyzeralo to skutočne zvláštne. Laikovi, ktorý čosi o práci bodygardov pochytil len z akčných amerických filmov, to mohlo pripadať absurdné. V tej chvíli vôbec nebolo jasné, kto je vlastne chránenou osobou. Logicky by to mal byť jeden z najvyššie postavených ústavných činiteľov, ale na Slovensku máme zrejme iné priority.

A pre nás tak nastal menší problém. Na predvolebný míting strany Smer sme sa vybrali špeciálne kvôli fešnej slečne Troškovej, ktorej umelé prsia pozná hádam celé Slovensko. Aj milovníci traktorov, keďže o jeden pekný červený sa opierala v istom kalendári.

Chceli sme jej položiť zopár otázok týkajúcich sa jej zaujímavej minulosti, ale i súčasného profesijného rastu a skúseností. Mylne sme sa pritom domnievali, že také zložité to azda nemôže byť. Veď je len obyčajná asistentka, aj keď premiérova, vzdelaná a nadaná v rôznych oblastiach. Vraj aj jazykových, prezradila zhruba pred rokom mama.

No že by sme pre mladú Máriu pokojne mohli skončiť na miestnom policajnom oddelení, nám ani nenapadlo. Na pani asistentku, platenú z peňazí daňových poplatníkov, sme sa rozhodli počkať pred spomínaným zadným vchodom do športovej haly. Bol určený pre VIP hostí.

Nuž a zatiaľ čo k takému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý si občas vybehol pofajčiť, by sme sa hravo dostali a poznajúc jeho žoviálnosť by zrejme nebol problém pustiť sa s ním do debaty, asistentka premiéra je veru iný oriešok.

„Na koho tu čakáte?“ pristúpil k nám po chvíli postávania pred vchodom príslušník policajného Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Po vysvetlení, s kým by sme radi hovorili, vošiel dovnútra.

Netrvalo dlho a prišiel nám oznámiť, že pani Trošková sa nebude k ničomu vyjadrovať a že máme poslať otázky oficiálne cez tlačový odbor Úradu vlády. Vzápätí vytiahol z vrecka služobný preukaz a vyzval nás, aby sme miesto ihneď opustili.

Nie celkom sme tomu rozumeli. Veď sme sa správali slušne a pekne sme sa aj predstavili. Nasledovala menšia slovná výmena názorov, ktorej súčasťou bola krátka prednáška o etickom správaní.

Napokon nám pán príslušník vysvetlil, že keď neopustíme priestor, v ktorom sa plánuje pohybovať chránená osoba, bude, bohužiaľ, nútený zavolať hliadku a tá nás predvedie na najbližšie policajné oddelenie.

Po otázke, kto je tou chránenou osobou, či pani Trošková, sa na nás vskutku roztomilo pozrel a naozaj prívetivo nám ešte raz dohovoril, aby sme poslúchli jeho výzvu. Lebo to bude najlepšie pre všetkých.

Čítajte viac:

Kto je Ficova sekretárka? Pozrite si ďalšie EXKLUZÍVNE foto spoločného večera

Na otázky nereagujú

Vyhrocovať situáciu nemalo význam. Urobili sme preto tak, ako nám odporučili. Otázky pre asistentku Troškovú sme zaslali cez tlačový odbor Úradu vlády. Aj dvakrát. Zbytočne. Kompetentní nereagovali. Možno by sa im zišla lekcia o etickom správaní v podaní príslušníkov policajnej ochranky.

Len pripomeňme, že 28-ročná čiernovláska Mária sa začala po boku Roberta Fica objavovať od minulého marca, keď ju na Úrad vlády prijali do takzvanej dočasnej štátnej služby. Predtým pracovala ako poslanecká asistentka smeráka Viliama Jasaňa, ktorý si poťažkal, že túto šikovnicu mu predseda vlády ukradol.

Ako sa k jej službám dostal Jasaň, nechcel zákonodarca bližšie konkretizovať. Poznamenal iba, že cez akéhosi známeho.

O mladej sexi asistentke odmietal viac prezradiť aj Úrad vlády. Verejnosť sa tak nedozvedela ani len to, či prešla výberovým konaním. Ale dúfajme, že áno, lebo v opačnom prípade je celkom možné, že úrad porušil zákon.

Čo sa teda profesijných daností týka, veľa toho o Márii Troškovej nevieme ani dnes. Zato o jej fyzických prednostiach niet žiadnych pochýb. Svetu ich ukázala v roku 2009 v pánskom časopise Brejk, pre ktorý tiež prezradila, že má rada jemné hryzkanie. Priznala aj silikóny, vďaka ktorým má vraj sebavedomia až-až.

Na rok 2010 zas táto bývalá finalistka Miss Universe spolu s ďalšími kráskami nafotila šteklivý kalendár, v ktorom pózovala hore bez opretá o traktor. Ale je aj vzdelaná, čo predsedovi vlády iste zaimponovalo najviac. Má vyštudovanú Vysokú školu manažmentu v Trenčíne.