Tip na článok
Robert Fico ani netušil, že sa ho chystá zastreliť podgurážený Košičan (na snímke vpravo).

Ficovi sa v opitosti nevyhrážajte. Jozef za to dostal takmer rok basy

Jozefa Dvorožňáka, ktorý opitý zavolal na políciu a povedal, že zastrelí Fica, odsúdili za útok na verejného činiteľa. Za mrežami si odsedel jedenásť mesiacov.

Galéria k článku (4 fotografie )
Na slobode: Jozefa Dvorožňáka pustili z basy po jedenástich mesiacoch.
Nezmierený: Košičan z Pereša hľadá právnika, ktorý by mu pomohol bojovať na Najvyššom súde.
Robert Fico: Netušil, že sa ho chystá zastreliť podgurážený Košičan.

Keď Košičan Jozef Dvorožňák vlani telefonoval na políciu, mal poriadne pod čapicou. Mužom zákona oznámil, že zastrelí Fica, a čakal na nich pred domom.

Keď si poňho prišli, pokračoval v hromžení aj na ďalších členov Ficovho kabinetu. Na policajnej stanici nafúkal 2,7 promile. Košický súd ho odsúdil za útok na verejného činiteľa a Košičan si odsedel jedenásť mesiacov.

Sudcov neobmäkčilo, že na políciu telefonoval v podguráženom stave, Ficovi sa vyhrážal slovne prostredníctvom tretej osoby - polície -, vzdal sa mužom zákona a svoje hrozby nemal de facto ako naplniť. Nepomohlo ani to, že premiér Robert Fico nemal tušenie, že sa mu niekto vyhrážal zastrelením.

Kľúčová bola nahrávka inkriminovaného telefonátu na tiesňovú policajnú linku 158, vyhlásenie polície, že vo vyhrážkach pokračoval aj po jej príchode, a fakt, že v tom čase boli aktívne bezpečnostné zložky štátu, ktoré sa snažili deklarovanému úmyslu opitého „atentátnika“ zabrániť.

Čítajte viac:

Podnapitý Košičan chcel zastreliť Fica, premiér ho rušil pri pokri

Čo zavážilo?

Jozef Dvorožňák sa dostal na slobodu iba nedávno. Pochudnutý, sklamaný a nezmierený so svojím trestom. „Nech si každý myslí, čo chce, ale odsedel som si jedenásť mesiacov za nič. Som živým príkladom toho, že na Slovensku sa dá dostať do basy, aj keď je človek nevinný,“ tvrdí svojrázny Košičan.

Nehrá sa na neviniatko a priznáva, že v minulosti bol viackrát súdne trestaný. Okrem iného za neplatenie výživného či pokus o útek zo socialistického Československa. Tentoraz je však presvedčený, že sedel neprávom a dôvodom bola neochota úradov priznať si chybu.

Nikto z kompetentných podľa neho nechcel priznať, že nezmyselná bola už samotná vyšetrovacia väzba, kde skončil po alkoholickom telefonáte. Myslí si, že mu priťažila i priamočiarosť.

„Odsúdili ma hlavne na základe toho, že som sa odvážil povedať, že Robert Fico je bezočivý klamár a že tá jeho kampaň bola bezcharakterná a násilná,“ tvrdí.

Pod parou

Problémy Jozefa Dvorožňáka sa začali vlani v marci po tom, čo ho rozčúlila internetová prezidentská kampaň, ktorá mu vyskakovala na monitore, keď hral poker na počítači. Potúžený alkoholom zavolal na linku 158 a mužom zákona oznámil: „Prosím vás pekne, chcem zastreliť Fica. Môžete ma zavrieť. Za to, čo dneska prehlásil, ten hajzel!“

Po príchode policajtov netajil ani svoj názor na celú politickú špičku. „Uviedol, že celá vláda je skorumpovaná a že by vystrieľal aj Kaliňáka, ministra vnútra, a ostatných vládnych činiteľov,“ uvádza sa v odsudzujúcom rozsudku Okresného súdu Košice II. Košičanovi z Pereša priťažilo i to, že na základe jeho telefonátu boli aktívne bezpečnostné zložky štátu.

„Akéže špeciálne zložky! Sám som volal policajtov. Aj keď opitý, ako pánboh káže, ale slušne som ich čakal pred bránkou. Prišli z obvodného oddelenia a kládli mi otázky, že koho by som ešte zastrelil. Bavili sa na mne,“ opisuje Jozef Dvorožňák.

Podľa znalca bol v čase skutku pod vplyvom alkoholu - šlo o opitosť stredného až ťažkého stupňa. Košičanovi prekáža, že ho nepoučili, aby v hromžení nepokračoval. Hoci bol pod vplyvom alkoholu, vypočúvali ho a urobili s ním úradný záznam.

„V rozsudku je navyše napísané, že som sa v plnom rozsahu priznal. Ja som sa priznal len k tomu, že som na políciu volal, nie k samotnému skutku,“ bráni sa. Zdôrazňuje, že svoje vyhrážky nechcel nikdy naplniť a nevlastní strelnú zbraň. „Bolo im úplne jedno, že Fico a celá vláda boli pomaly päťsto kilometrov vzdialení,“ dôvodí.

Rozdielne pohľady

Jozef Dvorožňák podal medzičasom trestné oznámenie na Fica za zneužitie právomocí verejného činiteľa a prečin korupcie. Je presvedčený, že ak bol verejným činiteľom aj počas prezidentskej kampane, nemohol byť ako súkromná osoba na večierku súkromnej bezpečnostnej firmy Bonul - informácie o minuloročnej Ficovej účasti na akcii priniesol týždenník PLUS 7 DNÍ.

Kým trestné oznámenie stopli kompetentní ako neopodstatnené, Jozef Dvorožňák skončil na súde. Okresný súd Košice II ho najprv oslobodil spod obžaloby, skutok klasifikoval ako priestupok a prípad odstúpil okresnému úradu s odôvodnením, že konanie obžalovaného nevykazuje znaky trestného činu, ale iba priestupku.

Prokurátor však podal sťažnosť a prípad putoval na Krajský súd v Košiciach, ktorý mal na vec opačný názor. Vo svojom stanovisku napísal, že ide o trestný čin.

„Jeho prejav vyvolal všeobecnú obavu, že splní to, čím sa vyhrážal. Len na základe jeho konania boli v inkriminovanom čase aktívne bezpečnostné zložky štátu, ktoré sa snažili jeho deklarovanému úmyslu zabrániť,“ uvádza v rozhodnutí Krajský súd v Košiciach.

Fraška platená z peňazí daňových poplatníkov sa tak vrátila na Okresný súd Košice II, ktorý musel rešpektovať verdikt vyššieho súdu. „Bola to čistá fraška. Oproti prvému pojednávaniu sa nič nezmenilo. Nepribudli žiadne nové dôkazy ani doplnenia a ten istý sudca na základe rozhodnutia kraja musel rozhodnúť, že som vinný,“ hovorí Jozef Dvorožňák.

Za smiešnu považuje i výšku trestu. „Najprv mi advokát hovoril, že ak priznám vinu, dostanem trestný rozkaz na šesť mesiacov. Povedal som mu, že to nie je možné, pretože som nič nespravil a nepriznám sa. Tak som ostal v base a vytýčilo sa prvé pojednávanie. Prebehol súd a nakoniec mi dali jedenásť mesiacov.

Smiešne je, že rozsudok nadobudol právoplatnosť týždeň pred mojím prepustením z basy. Aj slepý vidí, že to bolo len pro forma pokrytie času, ktorý som si neprávom odsedel. Jednoducho aby ma štát nemusel odškodniť.“

Jozef Dvorožňák odmieta zmieriť sa s rozsudkom a chce sa obrátiť na Najvyšší súd. „Som však bez peňazí. Jednoducho nemám na drahého právnika. Preto hľadám nejakého advokáta alebo právnu kanceláriu, ktorí by mi v tomto smere pomohli,“ uzatvára.

VIDEO Plus 7 Dní