Nevedno, či si chcel len ponadávať na zlých novinárov, šíriť nejaké svoje konšpirácie o spiknutí proti Smeru alebo sa sťažoval na niekoho iného, kto mu ako predsedovi Smeru strpčuje život. Napríklad na neposlušnú ministerku a slovenské "veľké dievča", Andreu Kalavskú, alebo na svojho "podriadeného po straníckej línii" Petra Pellegriniho. Isté je len to, že s jazykom, akým napísal svoj pravidelný komentár do denníka Hospodárske noviny nebol pre redakciu prijateľný. Po stopke sa za hlavu museli chytať asi všetci Ficovi mediálni radcovia zo Súmračnej.

Podľa nášho zdroja z prostredia strany sa Fico nedal presvedčiť a na každom svojom problematickom slovíčku trval. Dozvedeli sme sa od neho, že problémom mal byť Ficov útočný štýl a nie najšťastnejší slovník. O obsahu však mlčia z centrály Smeru, ako aj v Hospodárskych novinách. Žena, ktorá sa postavila publikovaniu názorov niekdajšieho najsilnejšieho muža Slovenska, šéfredaktorka HN Marcela Šimková pre mediálne.sk len stroho povedala, že jeho komentár nedodržiaval pravidlá.

„Je mi ľúto, že musím hovoriť o cenzúre a porušovaní demokratických pravidiel v tejto krajine. Koľkokrát mám opakovať primitívnu poučku o demokracii, že o zostavovaní vlády musia rozhodovať parlamentné voľby a nie ulica alebo nejakí majitelia médií,“  povedal. Svoju cenzúru vidí expremiér svojsky. Podľa neho „ignorujú stanoviská ich strany“. Nuž, za 10 rokov na poste premiéra bol zvyknutý, že každé jeho dôležité vyjadrenie sa bude médiámi šíriť ako blesk. A to nielen slovenskými, jeho myšlienky zachytávali a rozširovali aj zahraničné tlačové agentúry. Posťažoval sa teda na problémy, s ktorými sa musí trápiť každý poslanec: publikovanie jeho stanovísk. 

Aha, mimochodom, Fico najnovšie vystúpil na tlačovej konferencii o zmenách v zákone o výživnom. Za matky ho má po novom vymáhať od neplatičov štát, zvýšia sa aj stropy. A čo ešte má zaznieť podľa ľudí zo Súmračnej? Odkaz tamojšieho lídra k výročiu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Fico verí, že Dubčekove nápady na socializmus s ľudskou tvárou, by prežil. Je presvedčený o tom, že keby vojská neprišli a Dubček by dostal šancu na zmeny, Slovensko by bolo dnes oveľa ďalej ako Rakúsko.

Prečítajte si tiež: