Tip na článok

Ficovláda III: Ficovci, dankovci, bugárovci a procházkovci

Víťaz volieb Robert Fico bude už tretíkrát premiérom. Ak sa mu podarí vydržať do roku 2020 a vyhne sa predčasným voľbám, strávi v kresle predsedu vlády dvanásť rokov.

Galéria k článku (5 fotografií )

Zrejme najviac používané slová týchto dní sú koalícia a prienik. A zlepenec. Napriek tomu, že aj politológovia hovoria o nezlučiteľnosti programov jednotlivých - už zrejme definitívne vládnych - strán, ich lídri dookola omieľajú, ako hľadajú spoločné programové prieniky. Aj ich našli.

Politické tančeky priniesli ovocie v podobe novej, nedávno ešte absolútne nepredstaviteľnej vládnej koalície v zložení Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť.

„V tejto vláde bude mať väčšinu Smer a SNS. Bude to ako v tom vtipe, kde ide slon s myškou po moste a myš hovorí: Ale dupeme,“ povedal na margo vládneho zlepenca v rozhovore pre Denník N dnes už bývalý podpredseda Siete Miroslav Beblavý.

Čítajte viac:

Rado, čo to? Schizofrénia? Procházka sa zamotáva do vlastných výrokov

Voliči politikom nič nedarovali.

Trojnásobný

Víťaz volieb Robert Fico bude už tretíkrát premiérom. Trojnásobný šéf exekutívy už bol aj Vladimír Mečiar, Fico ho však tromfne v dĺžke pôsobenia - už dnes vládne osem rokov. Ak sa mu podarí vydržať do roku 2020 a vyhne sa predčasným voľbám, strávi v kresle premiéra dvanásť rokov. Šéf parlamentu, a teda druhý najvyšší ústavný činiteľ po hlave štátu má byť podľa našich informácií predseda SNS Andrej Danko.

Národniari sa po voľbách stali jazýčkom na váhach a zrejme práve kreslo predsedu parlamentu rozhodlo, že SNS ani nerokovalo o pravicovej koalícii a dokonca sa - ako mu to niektorí vyčítajú - spolčilo s Maďarmi. Pritom to bol, paradoxne, Béla Bugár, ktorý tvrdil, že s Dankovou SNS si spoluprácu nevie predstaviť.

Spojenie Mostu-Híd a SNS do jednej koalície však politológa Miroslava Kusého neprekvapilo. Tieto dve strany označil dokonca za príbuzné. „Majú viac spoločného, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Napokon, aj pán Danko potvrdil, že majú veľa prienikov a navzájom sa veľmi rýchlo dopĺňajú, takže ich spojenie sa dalo čakať. Skôr by ma prekvapilo, keby šiel Danko na rozhovory so Sulíkom,“ hovorí Kusý.

Čítajte viac:

Boris, platil rundu aj Piťo? Kollár vraj netušil, že pije s mafiánom!

Vznikajúcu koalíciu jednoznačne hodnotí ako - slovami Roberta Fica - poriadny zlepenec. „Dá sa však predpokladať, že vydrží celé štyri roky, lebo blok Smer a SNS bude silný a jednotný. Zvyšní dvaja budú mať skôr podružnú úlohu,“ myslí si Kusý. Napriek tomu si politológovia, aj na základe posledného prieskumu, v ktorom respondenti odpovedali na otázku, koho by volili, nemyslia, že by predčasné voľby priniesli zmenu.

V súvislosti s nastávajúcim volebným obdobím má politológ Kusý skôr obavy o samotného premiéra Fica.

ČO BY MAL ODPOZERAŤ OD WINSTONA CHURCHILLA? Prečítajte si viac v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ, kde sa dozviete aj o deľbe kresiel.

VIDEO Plus 7 Dní