Tip na článok

Ficovmu domácemu sa darí: Bašternák má novú hračku za státisíce

Ladislav Bašternák, ktorý prenajal byt Ficovi, si doprial hračku za 250-tisíc eur. No jeho dom z mramoru je vraj už na predaj.

Galéria k článku (4 fotografie )

Široká verejnosť jeho meno dlho nepoznala napriek tomu, že sa radí k najmajetnejším Slovákom. Preferoval skôr anonymitu. Podnikateľovi s realitami to vychádzalo až do momentu, kým sa nevrhol na slávny projekt, polyfunkčný dom Bonaparte. Mramorová stavba vo vilovej štvrti strhla na seba pozornosť po tom, ako sa do nej nasťahoval premiér Robert Fico. Superluxusný byt tam má aj minister dopravy Počiatek a ďalší prominenti, ale napríklad cyperská schránková firma.

To, že svoju najslávnejšiu stavbu Bašternák pravidelne navštevuje, sme sa sami presvedčili. Hneď v pondelok ráno sa pred polyfunkčným domom zjavil vo svojom novom čiernom športiaku luxusnej nemeckej automobilky. Nový model triedy S kupé v úprave AMG si určite nezaobstarávajú ľudia, ktorí chcú byť nenápadní. Strela asi za 250-tisíc eur je na našom trhu krátko a predalo sa vraj iba niekoľko kusov.

Nadupaná garáž

V garáži Ladislava Bašternáka, známeho milovníka áut, sa nájde aj kus pre ozajstných fajnšmekrov. Bugatti Veyron, na ktorom doteraz jazdil, stojí vyše milióna eur, no podnikateľ s ním už porobil niekoľko lapsusov. V centre mesta dostal na megadrahého tátoša papuču. „Málokto vie, že šírka auta je 2,3 metra, po otvorení dvier tri metre a parkovacie boxy v Bratislave sú prevažne dvojmetrové,“ objasňoval vtedy ťažkosti, ktoré s Veyronom musí riešiť. Pozornosť vzbudil, aj keď s ním zaparkoval v bratislavskom nákupnom centre priamo pred vchodom pre návštevníkov.

Pravidelne na ňom chodil kontrolovať ešte rozostavaný komplex Bonaparte. Dnes miliónové auto vraj predáva za polovicu pôvodnej sumy, no kupca stále nenašiel. Veľký záujem oň vraj nie je. „Kto by to chcel. Je to tvrdé auto, stavané na okruhy alebo diaľnice, nie na tieto naše deravé cesty. Prejde kúsok a tečie z toho olej,“ dozvedeli sme sa od jedného z niekdajších záujemcov. Rovnako je údajne milionár nespokojný aj so svojím novým kupé, ktoré mu prišlo priamo z Nemecka.

„Je nahnevaný, lebo zo strechy mu normálne kvapká voda na hlavu. Ďalší, ktorý má to isté auto v bielej farbe, ale nie v AMG úprave, išiel do Tatier a niekoľkokrát sa mu pokazilo,“ priblížil Bašternákov známy starosti našich milionárov. Staviteľ sa po bratislavských cestách preháňa aj na matnom čiernom Mercedese typu G či lesklom čiernom CL. Developérove tátoše sa dajú spoznať podľa číselnej kombinácie v éčévéčku. Počítač na dopravnom inšpektoráte, ktorý náhodne prideľuje čísla, má zrejme vírus, ktorý prideľuje Bašternákovi magickú kombináciu 202. Autá za státisíce eur skrýva vo svojej haciende na Slavíne.

Žije v ambasáde

Staviteľovou pýchou naďalej zostáva päťposchodová vila z mramoru, v ktorej býva. Žije v nej s rodinou už niekoľko rokov, no praktická podľa našich informácii vraj nie je. Dom totiž budoval pre kuvajtskú ambasádu, ktorá neskôr od prenájmu odstúpila, a tak sa do svojho veľdiela nasťahoval Bašternák sám. Garáž má nadštandardné rozmery a poskytuje dostatočné množstvo boxov pre jeho vozy. Pôvodne bola navrhovaná pre diplomatické autá, aby sa priamo v nej mohli otáčať.

Čítajte viac:

Darček: Slovenské súdnictvo očistilo Andreja Babiša na výročie založenia ŠtB

Dnes sa môže rodina tešiť z bazéna a zo spa, ktoré sa nachádzajú na najvyššom poschodí nad obytnou zónou. Mramorový kolos je však v súčasnosti údajne na predaj. Dokonca sa šepká, že už sa našiel záujemca. Rozľahlý dom si vraj zahovoril majetný ruský oligarcha. Interiér, ktorý podľa návštevníkov dýcha luxusom a prepychom, je naozaj uchvacujúci.

Vytvorila ho vyhľadávaná architektka Pokorná, ktorá navrhovala aj byt pre premiéra Fica a mnohých ďalších politikov. Keď si niečo Bašternák obľúbi, vraj to už nemení. Mimochodom, rovnako to mal aj so svojou dlhoročnou kaderníčkou Ivetkou, ktorej ponúkol výhodné priestory na kaderníctvo v objekte Bonaparte. „Chcel ju mať blízko a poruke, tak to takto vyriešil,“ prezradil nám jeden z jej klientov.

Známy prominentov

Milionár Ladislav Bašternák sa výrazne zviditeľnil pred vyše desiatimi rokmi, keď jeho polyfunkčný dom na Tupého ulici označili za najväčšiu nepovolenú čiernu stavbu v Bratislave za posledných dvadsať rokov. Bol vtedy konateľom spoločnosti, ktorá začala stavať bez stavebného povolenia a výzvy úradov na zastavenie prác nerešpektovala. „Sme ochotní zaplatiť všetky pokuty,“ povedal Bašternák, keď sa o kauzu začali zaujímať médiá. Dnes v tejto stavbe žije s rodinou ďalší vysokopostavený politik, minister Martin Glváč.

S politikmi má prominentný staviteľ vraj dobré vzťahy, s niektorými poľuje v revíri, ktorý majú na Donovaloch. V letných mesiacoch začali boháča baviť aj vodné športy. Kúpil si špeciálny vodný skúter, na ktorom sa preháňa po jazere Guláška. V tejto súvislosti koluje medzi slovenskými biznismenmi zábavná historka, o ktorej netušíme, či je pravdivá. „Laco nevie plávať, ale nevadí mu to. Za ním ide na druhom skútri jeho asistent Peter, ktorý by ho pri páde vytiahol z vody.“

Dobré vzťahy udržuje Bašternák nielen s ministrami Počiatkom či Glváčom, ale napríklad aj s Mariánom Kočnerom, s ktorým chodí do Indie na detoxikačné pobyty. „Tam ich zavrú do suda, potia sa tam a potom prídu domov, že schudli,“ dopočuli sme sa od nemenovaného zdroja. Kontroverznému podnikateľovi Kočnerovi sa už podarilo trvalo schudnúť, keď si dal chirurgicky vyrezať časť žalúdka. Bašternáka vraj stále trápi jojo efekt.

VIDEO Plus 7 Dní