Založiť si firmu v Belize nie je ani zložité, ani drahé. Na trhu existuje niekoľko spoločností, ktoré sa na takéto služby špecializujú. Schránkovú firmu v Belize vám vedia založiť už za 490 dolárov, a to aj v priebehu jedného alebo dvoch dní.

Tieto spoločnosti ako hlavnú výhodu prezentujú dôvernosť všetkých informácií, takže vás okrem miestnych žiadni iní daniari nenájdu. Aspoň tak to fungovalo doteraz, no slovenský premiér Robert Fico pravdepodobne všetko zmenil.

Obvinenie

Pred mesiacom, v polovici augusta, krátko po policajnej razii v Matovičovej firme predseda Obyčajných ľudí obvinil premiéra Roberta Fica, že má v Belize schránkovú firmu a na účtoch viac ako 600 miliónov dolárov. Vraj mu to posunul anonym, ktorému verí.

Matovič ďalej tvrdil, že cez rôzne verejné obstarávania na ministerstvách vnútra a dopravy sa prostredníctvom nastrčených firiem vyvážali peniaze, konkrétne osem miliónov eur práve do Belize.

„Verejné obstarávania prebehli, dokonca aj platby. Všetky podklady som odovzdal polícii, prokuratúre i Slovenskej informačnej službe,“ vyhlásil Matovič. Viac nechcel prezradiť, vraj aby nemaril vyšetrovanie. Podklady odovzdal polícii, prokuratúre i Slovenskej informačnej službe.

Podľa našich informácií Matovič vypovedal v Národnej kriminálnej agentúre a na podanie vysvetlenia si ho predvolala aj SIS, ktorá Matoviča najprv arogantne vysmiala, že ona s tým nemá čo robiť a že ako poslanec by to mal vedieť. Pritom v zákone je vyslovene napísané, že SIS má chrániť aj ekonomické záujmy Slovenskej republiky.

Čítajte viac:

Matovič vynašiel nový model predaja reklamy. Tvári sa ako mučeník

Potvrdenie

Premiér Fico na Matovičove obvinenia reagoval pobúrene, na verejnosť vytiahol aj inak skrytú manželku Svetlanu a vyhlásil, že Matovič si bohapusto vymýšľa.

„Takto sa politika robiť nedá. Všetko, čo pán Matovič povedal, je vymyslené, zakladá to podozrenie z trestného činu krivého obvinenia a verím, že orgány činné v trestnom konaní budú v tomto duchu aj konať,“ uviedol premiér a 17. augusta podal trestné oznámenie. A polícia i prokuratúra bleskurýchle konali.

Už prvého septembra mal Fico potvrdenie priamo z Belize, že on ani jeho žena nevlastnia v karibskom daňovom raji ani účet, ani žiadnu schránkovú firmu. Potvrdenie mu vraj vydala miestna Finančná spravodajská jednotka, teda niečo ako finančná polícia.

„Očakávam, že ten, kto šíri takéto obvinenia, prevezme aj politickú zodpovednosť, pretože policajné vyšetrovanie vyvrátilo lživé tvrdenia,“ vyhlásil Fico v prejave ku Dňu Ústavy SR.

Toto potvrdenie je však opradené tajomstvom. Na naše otázky, na základe čoho, kedy oň požiadali a kedy bolo doručené na Slovensko, všetky vyšetrovacie inštitúcie ostali ticho. Generálna prokuratúra sa vyhovárala na špeciálnu a tá zasa na políciu.

A polícia za štyri dni nevedela nájsť odpoveď na otázku, kto a kedy požiadal Belize o spoluprácu a aké postavenie má v trestnom konaní premiér Robert Fico, keď sa k takému potvrdeniu vôbec dostal.

Najväčšou záhadou je však samotné potvrdenie. Zákony v Belize sú šité na prospech klientov bánk, ktorí chcú ostať skrytí. „Poskytnutie informácií o bankových účtoch je možné iba na základe riadneho trestného konania vedeného výlučne v Belize.

Banky v zásade neposkytujú informácie zahraničným alebo medzinárodným inštitúciám, iba ak o tom rozhodol miestny súd v Belize,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti Fidelity Overseas, ktorá sa špecializuje na zakladanie a správu schránkových firiem v Belize.

Ako ďalej dodáva, Belize v zásade nespolupracuje s inými vládami pri poskytovaní daňových informácií. Inak by totiž daňový raj nemal zmysel.

Záhadné teda zostáva, ako sa slovenským úradom za deväť pracovných dní podarilo presvedčiť banky či nebodaj súd v Belize, aby im prezradili bankové tajomstvo. Teda, že Robert Fico a Svetlana Ficová nevlastnia v Belize žiaden účet.

„Aj vlastníctvo či dispozičné právo k účtu sú veľmi citlivé údaje, ktoré sa považujú za bankové tajomstvo. Za bankové tajomstvo sa považuje tiež informácia, či daná osoba je, alebo nie je klientom banky. Bankové tajomstvo dokonca trvá aj po zrušení účtu klienta v banke,“ vysvetľuje finančný analytik Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.

Záhada je o to väčšia, že slovenské súdy sa už štyri roky márne snažia dostať z Belize na Slovensko Karola Mella obžalovaného z vraždy, no bankové tajomstvo prelomia za deväť dní aj s cestou.

Raj v Belize

Bývalá karibská britská kolónia je známy daňový raj. Gabriel Šipoš z Transparency International tvrdí, že Cyprus je oveľa populárnejší čo do počtu slovenských firiem, ale aj Belize má svoje výhody. Vyhľadávajú ho mnohí biznismeni, keďže nevedie verejný zoznam firiem a ich vlastníkov. „Ich orgány nespolupracujú s inými štátmi na odhaľovaní prania špinavých peňazí,“ tvrdí Šipoš.

Ako dodáva Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, hlavnou výhodou daňových rajov, kde sú prakticky nulové dane, je anonymita. „Tieto spoločnosti úspešne zakrývajú skutočných vlastníkov, pomáhajú prepierať peniaze z korupcie. Navyše orgány činné v trestnom konaní si od nich nedokážu vyžiadať žiadnu relevantnú spoluprácu ani účtovné doklady.

Belize patrí medzi najutajovanejšie destinácie. Krajina je len obmedzeným signatárom medzinárodných dohôd, nevyžaduje auditovanie firemného účtovníctva, nespolupracuje dostatočne s medzinárodnými vyšetrovateľmi.

Je naozaj úžasná na skrývanie skutočných vlastníkov, ale aj dôkazov a dokumentov. Peniaze sa odtiaľ môžu poslať do stabilnejších krajín a užívať bez veľkej hrozby,“ dodáva Wienk.

Čítajte viac:

PLUS 7 DNÍ odhalil ďalšie predražené nákupy cez Medical Group

CT v Belize

Okrem Karola Mella v Belize sídli napríklad aj schránkový vlastník spoločnosti Medical Group SK, ktorá vraj dodala predražené CT do piešťanskej nemocnice.

V Medical Group SK pôsobil svojho času i bývalý predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) a doteraz sú vo firme jeho kamaráti, s ktorými spoločne obýva nebytový objekt v košickom mestskom parku.

Práve pre predražené CT v Piešťanoch, z ktorého peniaze mali putovať do Belize, nakoniec Paška skončil, hoci s firmou nemal oficiálne nič spoločné.