Mária Trošková dostáva servis, aký dostávajú azda iba svedkovia trestných činov v mafiánskych kauzách. Máriu vyváža čierny Superb, o ktorom Úrad vlády tvrdí, že to nie je štátna ochranka. Auto má majáky a nafotili sme ho, ako bez problémov vchádza do areálu Úradu vlády SR.

Zamaskovaná: Trošková mala slnečné okuliare v sychravý deň.
Zamaskovaná: Trošková mala slnečné okuliare v sychravý deň.
Zdroj: archív

Vyvoláva to však otázniky, keďže podľa oficiálnych vyjadrení Trošková už na Úrade vlády pre škandál s Talianmi skončila. Úrad vlády na ďalšie otázky do uzávierky nereagoval.

Vychudnutá

Ficova asistentka momentálne žije v novostavbe v bratislavskej Petržalke. Podľa našich informácií ide o byt, ktorý má prena­jatý. V pondelok ráno pred ôsmou Mária vyšla na balkón s ružovým uterákom na hlave a nervózne vyfajčila cigaretu, zatiaľ čo si v mobile niečo prezerala.

Ranná cigaretka: Ficova Majka si ,.dala ráno dávku nikotínu na balkóne ,petržalského bytu.
Ranná cigaretka: Ficova Majka si ,.dala ráno dávku nikotínu na balkóne ,petržalského bytu.
Zdroj: archív

Zdá sa, že stresujúce obdobie jej prinieslo úbytok na váhe. Pol hodiny nato vy­šla z vchodu. Oblečené mala modré džínsy, vysoké čižmy na opätkoch, šatku. Cez ruku mala prehodenú tašku na laptop. Tvár si ukrývala za slnečné okuliare, ktoré jej boli ako ochrana pred silnými lúčmi v sychravom dni zbytočné. Pred vchodom už na ňu čakal šofér v čiernom Superbe s majákmi, do ktorého nasadla, a odfrčali preč.

Nahnevaní ľudia?

Trošková má vraj ochranu, odkedy vyšlo najavo jej spojenie s Antoninom Vadalom a ďalšími Talianmi s podozrivými kontaktmi s kalábrijskou mafiou ’Ndrangheta. Neskôr sa ukázalo, že Vadalovcov vyšetrujú pre účasť na obchode s kokaínom. Slová o vyhrážkach Troškovej potvrdila jej mama Mária (53), ktorá ešte začiatkom marca hovorila, že dcéra od strachu nevychádza z domu. Ona a jej rodina sa sťažovali na výhražné esemesky a maily. „Moja dcéra musí byť pod policajnou ochranou, v izolácii, ani mi nedovolia s ňou teraz komunikovať. Veľmi sa bojím o jej život,“ tvrdila Troškovej matka pre Nový Čas.

Frajerka či sestra

Priznala tiež, že jej dcéra s Talianom Antoninom Vadalom chodila. Pár podľa nej dokonca chystal svadbu. Vadala to však poprel a označil ich vzťah za niečo ako súrodenecký. Vadala je momentálne vo väzbe, keďže na neho talianske úrady vydali európsky zatykač. Žiadajú jeho vydanie do Talianska „na trestné stíhanie pre drogový trestný čin spáchaný organizovanou zločineckou skupinou s nadnárodnou pôsobnosťou“.

Antonino Vadala: S Talianom, ktorý je momentálne vo väzbe, kde čaká, či ho vydajú na stíhanie do vlasti, Trošková vraj v minulosti chodila. Jej mama tvrdí, že sa mali aj brať.
Antonino Vadala: S Talianom, ktorý je momentálne vo väzbe, kde čaká, či ho vydajú na stíhanie do vlasti, Trošková vraj v minulosti chodila. Jej mama tvrdí, že sa mali aj brať.
Zdroj: archív

Tajná náplň práce

Mária Trošková pracovala pre premiéra oficiálne od marca 2015. Bola v pozícii hlavný štátny radca, čo je druhá najvyššia platová trieda v štátnej službe. Úrad vlády celé roky odmietal odpovedať na otázky, čo konkrétne Trošková pre Roberta Fica robí. Pokladali ju za niečo ako jeho asistentku. Až teraz vyšlo najavo, že ju prezentovali tak, ako sa hodilo. Podľa bývalého diplomata Ondreja Gažoviča Úrad vlády pretlačil Troškovú aj na stretnutie s nemeckou kancelárkou. „Kým nemecká kancelárka Angela Merkelová si na významný obed ako sprievod zobrala svojho kľúčového poradcu pre zahraničnú politiku a ďalšieho pána, odborníka na európsku politiku a bývalého generálneho tajomníka Rady Európskej únie, slovenský premiér siahol po šarmantnej asistentke. Márii Troškovej,“ napísal Gažovič v komentári pre Denník N. „Osoba, ktorú dnes minister Kaliňák označuje za ‚sekretárku‘, bola prerobená na odborníčku na zahraničnú politiku. Trvali sme na tom, že na rokovaní a obede sa zúčastní. Aj sa zúčastnila.“

Vždy poruke: Mária Trošková chodila s Robertom Ficomna množstvo služobných ciest.
Vždy poruke: Mária Trošková chodila s Robertom Ficomna množstvo služobných ciest.
Zdroj: archív

Ako oko v hlave

V tom čase však slovenské orgány údajne mali už niekoľko rokov o Vadalovi informácie od Talianov. Podľa servera akutality.sk dorazili v roku 2013 z Ríma na Slovensko podrobné správy o Vadalovom klane. Z korešpondencie, ktorú majú Aktuality.sk k dispozícii, vraj vyplýva, že medzi nimi bola aj kľúčová informácia, že sa vo svojej rodnej Kalábrii pravidelne stretával s poprednými predstaviteľmi mafie. Naša redakcia sa niekoľkokrát pokúšala zistiť, čo Trošková robí a aké úlohy pre Fica plní. Pred voľbami v marci 2016 sme ju chceli osloviť pri športovej hale, kde mal Smer jeden z predvolebných mítingov. Nepodarilo sa to však a nakoniec sme museli napísať otázky na tlačový odbor, z ktorého žiadne odpovede neprišli.

Na poli: Trošková sprevádzala Roberta Fica aj na prehliadky úrody.
Na poli: Trošková sprevádzala Roberta Fica aj na prehliadky úrody.
Zdroj: archív

S banánikom

Mária Trošková sa v minulosti okrem podnikania s Vadalom preslávila šteklivými fotkami pre pánske magazíny. Pózovala v lascívnej polohe na kožušine, olizujúc banán či s traktorom. Neváhala ukázať svoje poprsie vylepšené plastickým chirurgom. A hoci v iných krajinách by to asi na pozíciu štátneho radcu priamo premiéra nielenže nestačilo, ale uchádzačku by to diskvalifikovalo, na Slovensku je to inak. Troškovej pôsobenie u premiéra si všimlo aj americké vydanie Playboya. „V Amerike život politikov dôkladne skúmajú. Médiá prečesávajú ich súkromie, aby mohli nájsť čokoľvek na ich diskreditáciu. V Európe však lídri môžu zamestnávať ženy, ktorých pŕs je plný internet, a nikoho to netrápi,“ začínal článok najznámejší pánsky časopis ešte v roku 2015.

S banánikom: Mária Trošková to na chlapov zjavnevie.
S banánikom: Mária Trošková to na chlapov zjavnevie.
Zdroj: archív

Český Expres.cz zašiel ďalej, keď sa pred pár dňami pýtal, či bola Trošková poradkyňou, alebo maznáčikom na cesty.