Boj o predsednícku stoličku, napätie medzi frakciou konzervatívnej europoslankyne Anny Záborskej a buriča Alojza Hlinu či minúta ticha venovaná pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Aj v takomto duchu sa niesol 27. snem KDH v Ružomberku.

Krátko po začiatku schôdze sa nečakane ukázal aj exšéf hnutia Ján Figeľ, ktorý napriek ťažkej chorobe nešetril úsmevmi a dobrou náladou.

Figeľov boj

„Slušné Slovensko potrebuje slušnú alternatívu v politike a tou, myslím si, je KDH,“ podržal hnutie Figeľ. Ten sa na sneme objavil, aj napriek tomu, že sa už niekoľko mesiacov pasuje s vážnymi zdravotnými ťažkosťami -rakovinou kostnej drene.

Figeľ v súčasnosti pôsobí ako osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva mimo Európskej únie a sám priznáva, že byť workoholikom a zároveň navštevovať lekárov s vážnou diagnózou nie je vôbec ľahké. „Samozrejme, že táto choroba je pre mňa obrovská záťaž, ale na snem som prišiel aj preto, že je to moja srdcová záležitosť, keďže som bol jedným zo zakladateľov strany,“ povedal.

Zároveň dodal, že ho čaká v blízkej budúcnosti náročný pracovný program. „Je to teraz ťažšie, no koľko stíham, toľko stíham. Včera som bol v Bosne, zajtra mierim do Vietnamu a chystám sa aj do Nigérie. Sú to náročné cesty a niektoré až riskantné,“ otvorene priznal exšéf hnutia.

Exšéf KDH prišiel na snem KDH aj napriek ťažkostiam so zdravím.
Exšéf KDH prišiel na snem KDH aj napriek ťažkostiam so zdravím.
Zdroj: Matej Jankovič

Hlina alebo Vašečka?

Na otázku, či si vie predstaviť na predsedníckom mieste namiesto Alojza Hlinu Richarda Vašečku, odpovedal vyhýbavo. „Alojz Hlina bol môj kandidát pred dvomi rokmi,“ poznamenal.

Zároveň vyzdvihol podpredsedu hnutia MIlana Majerského, ktorý podporuje Hlinu. „Má podporu nielen hnutia, ale aj košického regiónu a myslím si, že jeho osobnosť bude ešte znamenať veľa,“ naznačil. Majerský v súčasnosti šéfuje Prešovskému samosprávnemu kraju.