Možno pôvodne dobre mienený zámer organizátorov nevyšiel, výzdoba zožala ťažkú kritiku domácich i návštevníkov.

Na internete sa objavilo video a fotografie ako jedna z najstarších pamiatok katolíckej Cirkvi na Slovensku bola zabalená do obrovskej modrej plachty, ktorú lemovali žlté hviezdy. Plachta mala zrejme znázorňovať vlajku Európskej únie. Táto, nie celkom vydarená ozdoba, vyvolala búrlivú diskusiu na sociálnych sieťach, pričom väčšinu kritikov nahnevalo to, ako si niekto dovoliť sprzniť národnú kultúrnu pamiatku.

Modrý kostolík pred eurovoľbami
Modrý kostolík pred eurovoľbami
Zdroj: fb

K zabaleniu kostola sa napokon prihlásila nadácia Antona Tunegu, na čele ktorej stoja politici KDH Ján Figeľ, Miriam Lexmann a Ivan Štefanec. Cieľom akcie podľa politikov KDH bolo poukázať na rast extrémizmu v Európe, a aby voliči volili kresťanských demokratov.

Modrá plachta na kostolíku vyvolala rozporuplné reakcie
Modrá plachta na kostolíku vyvolala rozporuplné reakcie
Zdroj: nadácia A. Tunegu

„Symbolická akcia mala za cieľ vizuálne zdôrazniť skutočnosť, že kresťanská tradícia zohrala výraznú úlohu pri formovaní Európskeho spoločenstva ktorého sme už 15 rokov rešpektovanou a plnohodnotnou súčasťou. Látka inšpirovaná znakmi Európy (modrá farba, žlté hviezdy) nezahaľovala kríž na veži ako symbol kresťanstva. V prípade dražovského kostolíka je tento obraz o to viac symbolický, že na veži kostolíka je dvojkríž, ktorý je našim národným symbolom,“ vysvetlil správca nadácie Marek Degro.

„Zároveň našim zámerom je aj takto vizuálne odmietnuť spájanie kresťanstva s populistickými či extrémistickými stranami, ktoré európsky projekt spochybňujú. Pre realizáciu aktivity sme získali súhlas správcu miestnej farnosti aj majiteľa pamiatky. Krátkodobé prekrytie trvalo podľa pôvodného zámeru dve hodiny počas natáčania záberov. Celková realizácia trvala sedem hodín.“

So súhlasom biskupa: Proti spomínanej aktivite nemal nitriansky biskup žiadne námietky.
So súhlasom biskupa: Proti spomínanej aktivite nemal nitriansky biskup žiadne námietky.
Zdroj: nadácia A. Tunegu

Krajský pamiatkový úrad v Nitre uložil Nadácii Antona Tunegu pokutu vo výške tritisíc eur. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné.