Čože sa im nevidí! O Vlastimilovi Kalincovi písal PLUS 7 DNÍ ako o nezničiteľnom riaditeľovi štátneho podniku Mincovňa Kremnica. Vyrátali sme jeho plat, spomenuli zvláštnu mincu s podobizňou prezidentky Zuzany čaputovej a to, že už viac ako 20 rokov neohroziteľne vládne a to aj pod ďalším ministrom financií, Igorom Matovičom. Do redakcie prišlo viacero listov čitateľov.

"Náš pán riaditeľ pracuje na tom, aby podnik fungoval a podporoval tradíciu hodnú nášho podniku a reprezentoval Slovensko nielen doma ale aj v zahraničí. Smutné, čo píšte a ubližujete človeku, ktorý drží Mincovnu nad vodou. Vytiahol ju z červených čísel, keď nastúpil ako riaditeľ," reagoval napríklad Roman Ruckschloss, ktorý sa podpísal ako zamestnanec Mincovne Kremnica. Čo konkrétne mohlo "zraniť" neochvejného najdlhšie slúžiaceho šéfa štátneho podniku Vlastimila Kalinca však jeho zamestnanec nepovedal. 

Dlhá kariéra

Štefan Drugda z Detvy pozná šéfa Mincovne z jeho rodného mesta. Tiež sa mu nepáčilo, že sme mu vyrátali plat a upozornili na to, že minca prezidentky sa podniku štátu veľmi nevydarila. "Mám 70 rokov a pamätám sa dobre, keď na naše pracovisko nastúpil pán Kalinec ako absolvent školy. Boli sme kolegovia, mal som vždy záujem o mladých, nových pracovníkov, takže som s ním bol často...Kalinec pracoval v Podpolianskych strojárňach v Detve ako analytik v dobe socializmu," napísal redakcii.

"To bolo miesto, kde človek mohol čiastočne pracovať, alebo aj nemusel vôbec, lebo dôležité nebolo ako pracujete, ale ako sa staviate k Zjazdom KSSZ a KSČ ak ako ich uvádzate do praxe - teda rečami o Brežnevovi, Leninovi. Pán Kalinec sa vždy stránil komunistov. Je to veľmi inteligentný a nadaný člevek, nielen že si diplomovku robil sám, ale na nej aj pokračoval po nástupe do práce vo vlastnom záujme a vo voľnom čase, keď mohol. Už v mladosti nemal žiadny rešpekt pred neodbornými názormi a ľuďmi, ktorým chýbala odbornosť, alebo schopnosť pre výkon práce," pokračuje Detvan v chválospeve.

Dával šancu mladým

Životopis Vlastimila Kalinca je vraj oveľa bohatší, ako sa zmienil PLUS 7 DNÍ v článku. "Po revolúcii 1989 začal pracovať ako asistent majiteľa - riaditeľa v súkromnej firme, bol čiastočne ekonóm a robil všetko čo bolo treba riešiť, vzhľadom na svoje bystré postrehy a schopnosti problémy triezvo riešiť. Poznamenávam, že ovládal angličtinu a bol nadšenec IT - ovládal počítače, ekonomiku. Pri tejto práci sa prejavil tak schopne, že keď bola  potreba riešiť riaditeľa stratového podniku Mincovňa Kremnica vybrali práve jeho na túto funkciu s doporučením jeho bývalého šéfa. Do tímu si vzal pár svojich kamarátov ešte s bývalého zamestnania v PPS Detva. Mladých, inteligentných chlapcov v jeho veku, bez skúseností. Ani jeden predtým nerobil podľa mňa žiadnu vedúcu funkciu, napr. budúci personálny námestník robil predtým programátora. Žiadni krízoví manažéri, žiadne osobnosti a si predstavte, že zanedlho išla kremnická Mincovňa do zisku, získala zákazky v zahraničí a prosperuje dodnes," prezradil tajomstvo úspechu.

Štefan Drugda ďalej hovorí, že pokiaľ on vie, Vlastimil Kalinec nemal žiadne kontakty "hore" ani "dole". "Jednoducho sa venoval práci tvrdo išiel za cieľom. Ak by mal pán Kalinec odísť z funkcie, tak jedine na miesto ministra. Ten plat si zaslúži a mohol by ho mať každý v štátnych podnikoch ak by mal rovnaké stabilné výsledky," dodal na záver.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: