Tip na článok
Ťažkú chorobu nebohej Danky (vpravo) využila Katarína (vľavo) na získanie peňazí od darcov.

Z finančnej zbierky pre mamičku s rakovinou vyťažila táto kšeftárka

Banskoštiavničanka Katarína založila zbierku na pomoc pre chorú Danku, kam prispeli stovky ľudí. Z peňazí však rodina umierajúcej ženy videla iba zlomok.

Galéria k článku (3 fotografie )
Ťažkú chorobu nebohej Danky využila Katarína na získanie peňazí od darcov.
Účet: Katarína ukázala aj vklady na účet od ľudí, ktorí chceli pomôcť Danke.
Kam sa podeli peniaze?: Banskoštiavničanka Katarína vystupovala na internete pod prezývkou Happy8051. Dnes vlastne nikto nevie povedať, koľko peňazí sa na jej dvoch účtoch, kde robila zbierku, objavilo.

Pod zásterkou pomoci mladej žene ťažko skúšanej životom a rakovinou sa podaril Kataríne z Banskej Štiavnice kšeft jej života. Katarína, sama seba označujúc za sestru chorej Danky, spustila internetovú nelegálnu zbierku.

Na jej účty v bankách ľudia posielali tisíce eur vo viere, že to, čo si sami často odtrhli od úst, pomôže chorej Danke zaplatiť liečbu rakoviny. Katarína však chorej priateľke dala iba zlomok z peňazí, ktoré ľudia v dobrej viere poslali. Zvyšok použila pre svoju potrebu.

Až štyri mesiace po Dankinej smrti začali vychádzať najavo skutočnosti o „dobrodinke“, ktorá si z choroby a zo smrti mladej matky urobila živnosť. Mimochodom, táto dobrá duša nie je nik iný než nevlastná mladšia sestra niekdajšej sekretárky šéfa tajnej služby Ivana Lexu, ktorá s ním pred rokmi ušla do Juhoafrickej republiky.

Hyenizmus hrubého zrna

Príbeh Danky, krásnej mladej ženy a mamičky štvorročného dievčatka, poznali stovky žien z internetového portálu pre mamy s deťmi či zo sociálnych sietí. Danka bola onkologická pacientka a roky statočne bojovala s chorobou, pričom svoje postrehy zverejňovala na sociálnej sieti.

Tento fakt využila Katarína, ktorá s Dankou nadviazala kontakt a votrela sa do jej priazne klamstvom o tom, že je tiež bývalá onkologická pacientka.

„Neboli sme blízke priateľky, len sme sa poznali. Keď som z Dankiných statusov videla, že jej choroba sa zhoršuje, chcela som ju povzbudiť a založila som pre ňu podpornú skupinu na jednom z portálov určených pre mamičky."

"Rovnako tak som iniciovala aj začiatok zbierky a na tento účel som založila na moje meno účet v banke,“ opisuje začiatok zbierkového škandálu Katarína z Banskej Štiavnice, ktorá pripúšťa, že jednou z tém, na ktoré namotala Danku, bola aj jej vlastná - vymyslená - diagnóza.

Rakovinu totiž nikdy nemala. Podľa Kataríny ľudia začali posielať peniaze niekedy od novembra minulého roku. Žena tvrdí, že z nich chorej žene poslala občas na benzín, aby ju mohli z Ilavy voziť do nemocnice v Bratislave, občas jej dala peniaze na doplnkovú liečbu. V porovnaní s výškou príspevkov, ktoré prichádzali na účet, to však neboli zásadné sumy.

Katarína časom ovládla dianie okolo chorej ženy, v jej mene telefonovala lekárom na kliniku, predstavovala sa im ako jej sestra. Katarína sa s Dankou stretla osobne iba štyrikrát a nám tvrdila, že peniaze jej vždy dala na ruku, v hotovosti. Pri rozprávaní o tom, čo sa odohralo, Katarína viackrát teatrálne vyvráti oči k nebu, odvoláva sa na nebožku a dokonca aj vyroní slzu.

Keď ju však upozorníme, že mŕtva jej už žiadne alibi neposkytne, razom sa vráti do civilného života a pokračuje v rozprávaní, akoby sa nič nestalo.

Peniažky, sypte sa k mamičke!

V máji tohto roka Danka prehrala ťažký boj s chorobou. Internetová komunita smútila a opäť to bola Katarína, ktorá zásobovala prispievateľky na jej „charitatívny“ účet historkami o tom, ako nebohú zaopatrila na poslednej ceste. Na veniec z ruží minula z vyzbieraných peňazí horibilných šesťsto eur a na pohreb sa z Banskej Štiavnice do Ilavy odviezla taxíkom.

Všetko platila z príspevkov, ktoré mamičky z komunity posielali najprv pre umierajúcu ženu a potom pre jej osirelú dcéru a pre rodinu, ktorá sa borila so splácaním účtov za liečbu. Veď z cudzieho krv netiekla.

„V deň pohrebu som si objednala taxík, vo Zvolene sme vyzdvihli kamarátku, spolu sme išli do Ilavy na pohreb, odtiaľ na návštevu kamarátky do Partizánskeho, potom do Pliešoviec, kde sme vykladali moju spolucestujúcu, a ja som sa vrátila do Štiavnice,“ opisuje Katarína.

Za služby taxikára, ktorý s ňou absolvoval zhruba 350-kilometrovú trasu, údajne zaplatila štyristo eur. Samozrejme, z prostriedkov určených nebohej a jej dcérke a, samozrejme, bez akejkoľvek účtenky.

Keď sme do spomínanej štiavnickej taxislužby zavolali a pýtali sa, čo by stála asi 350-kilometrová trasa aj s čakaním na mieste, dispečer nám povedal, že pri diaľkových linkách ide o cenu dohodou a takýto výlet by stál zhruba dvestopäťdesiat eur.

Katarína priznáva aj to, že v taxíku poznamenala, ako sa majú peniažky sypať k mamičke. Mimochodom, práve táto veta spôsobila v internetovej komunite matiek veľký poplach. Od neho už nechýbalo veľa, aby niekto z prispievateľov zavolal pozostalým a opýtal sa, či dostali peniaze, ktoré im poslali na účet.

„Ešte v auguste, tri mesiace po Dankinej smrti, sme boli so zaťom a s jeho rodinou na výlete. Zastavili sme sa aj v Štiavnici, aby sme zašli s Katarínou na kávu. Ona nám ani slovom nespomenula, že na účte určenom pre Danku a jej dcérku sú nejaké peniaze. Ozvala sa až teraz v septembri, že mi posiela dvetisíc eur,“ vysvetľuje mama nebohej mladej ženy, ktorá je z celej situácie veľmi nešťastná.

„Katarína bola sama iniciátorkou zbierok. Koľko z tých peňazí dostala Danka, to nevieme. Po pohrebe sa mi ozvala, že jej zostalo na účte asi 3 200 eur. Tie sme od nej aj dostali. Niečo sa dalo na pomník, ale väčšiu časť sme nechali vnučke na štúdiá,“ vysvetľuje Dankina mama, ktorá sa nechtiac a nevinne ocitla v nečistej hre.

„Danuľka bola jedno čisté a dobré dievča. Ona nič neiniciovala a nemala šancu vo svojom stave ustrážiť, čo sa okolo nej dialo,“ vysvetľuje mama, ktorá tvrdí, že Kataríne nikdy vyslovene nepovedala, aby si nejaké peniaze nechala pre seba. Povedala jej iba, že si môže preplatiť náklady, ktoré jej v súvislosti so zariaďovaním vecí okolo Dankinej choroby vznikli. Na mysli však mala iba telefónne účty, nie ďalšie rozhadzovanie. Katarína po Dankinej smrti založila aj ďalší účet, vraj na pomník pre nebožku. Lenže aj pomník dala rodina urobiť vo svojej réžii a o tomto účte ani nevedela.

Namiesto epilógu

„Ako väčšina žien, aj ja som mama na materskej, dostávam žobrácky príspevok, ktorý sotva pokryje náklady na plienky a mlieko pre dieťa. Predsa mi to nedalo a pomohla som chorej mladej žene matke."

"Plakali sme s Dankou, smiali sme sa s Dankou, ukrajovali sme zo svojho s tým, že ‚kurníkšopa, musíme pomôcť, veď aj náš chlap by takto ostal‘… a peniažky sa ‚sypali k mamičke‘. Bolo ublížené Danke a jej pamiatke, sirote a manželovi, ktorí verili človeku, čo predstieral, že pomáha,“ píše jedna zo stoviek podvedených a sklamaných mamičiek z internetovej komunity.

Keď sme sa s Katarínou po stretnutí lúčili, svätosväte prisľúbila, že zverejní príjmy na účtoch, ktoré založila akože na pomoc pre nebohú Danku. Nestalo sa. Výpisy nezverejnila, vypla si telefón a zablokovala svoj profil na sociálnej sieti. Priznala sa však, že na základe obratu, ktorý mala na účte vďaka šľachetným darkyniam, jej banka ponúkla možnosť vziať si úver vo výške päťtisíc eur.

A Katarína si ho podľa vlastných slov aj vzala. Podvedené ženy však zaujíma, koľko peňazí na účet tejto podnikateľky so súcitom celkovo prišlo. Zdá sa, že jediný, kto je oprávnený to zistiť, sú orgány činné v trestnom konaní.

VIDEO Plus 7 Dní