Tip na článok
Minister vnútra Robert Kaliňák nakoniec dokúpil prepojovacie zariadenie a čoskoro vo veľkom budú môcť moderne odpočúvať.

Firma dodala nefunkčný odpočúvací systém. Štát ju oslovil opäť

Chýbajúce komponenty na nefunkčný odpočúvací systém dodá tá istá firma, ktorá doviezla predraženú prvú časť.

Od jari budú slovenské bezpečnostné zložky odpočúvať cez nový systém. Predražené a nefunkčné zariadenie, ktoré nakúpili ľudia niekdajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica, doplní súčasné vedenie rezortu o ďalšie chýbajúce časti. S nimi by systém, ktorý roky leží nerozbalený v škatuliach, mohol konečne fungovať.

Dodávku zhruba za päť miliónov eur bude mať na starosti tá istá spoločnosť Orga Trade, ktorá na prelome rokov 2010 a 2011 doviezla nefunkčnú prvú časť takmer za dvanásť miliónov eur.

Pridrahý nákup

Rozhodnutie kúpiť nový odpočúvací systém padlo v roku 2010 po nástupe vlády Ivety Radičovej. Rezort vnútra sa rozhodol pre model od izraelskej firmy Verint.

V novembri 2010 navštívila Izrael delegácia rezortu vnútra v zložení minister Daniel Lipšic, riaditeľ organizačného odboru Vladimír Pčolinský, viceprezidenti Policajného zboru SR Ľubomír Ábel a Ján Vaľo, ako aj poradca pre rómsku problematiku Milan Krajniak, dnes známy pod pseudonymom Posledný Križiak.

V januári 2011 sa v jeho réžii odohralo stretnutie s firmou Verint aj v Bratislave. Zúčastnili sa na ňom i zástupcovia firmy Atemsec, ktorá sa pri nákupe objavila ako sprostredkovateľ. V jej orgánoch figuroval niekdajší šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a aktér kauzy skupinka Ján Mojžiš a jeho bývalý kolega z SIS Rastislav Fábry.

Keď sa o Mojžišovom angažmán dozvedel predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, tvrdo sa postavil proti tomu, aby odpočúvací systém nakupoval človek, ktorý mu v kauze skupinka v roku 2003 údajne škodil. Proti nákupu bola premiérka Iveta Radičová aj predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár.

Čítajte viac:

Drahý odpočúvací systém nefunguje a pýta si ďalšie milióny

Horúca zmluva

Po výhradách voči Mojžišovi zmenil rezort vnútra dodávateľa. Stala sa ním spoločnosť Orga Trade, v ktorej orgánoch sedel ten istý Mojžišov exkolega Rastislav Fábry. Nič sa však nezmenilo na skutočnosti, že Lipšicovi ľudia podpísali v apríli a máji 2011 s Orga Trade zmluvu o dodávke odpočúvacieho systému napriek nesúhlasu koaličných partnerov.

Hovorca rezortu a dnešný podpredseda Lipšicovej strany NOVA Gábor Grendel vtedy tvrdil, že celková suma dodávky má byť šesť miliónov eur.

Orga Trade ako sprostredkovateľ mala dostať 1,7 milióna eur a časť z peňazí neskôr mala poslať práve na účet Atemsecu. Podľa informácií týždenníka PLUS 7 DNÍ už vtedy nastali vážne rozpory v tom, kto sa pod zmluvu o dodávke odpočúvacieho systému za rezort vnútra podpíše.

Expert na odposluchy ju podľa kuloárnych informácií odmietol podpísať, pretože na zmluvu pripravovanú v externom prostredí nemal žiaden dosah. Navyše, už vtedy sa vedelo, že systém je predražený a zďaleka nebude stáť šesť miliónov eur.

Zo zmluvy, ktorú napokon podpísal vedúci služobného úradu ministerstva vnútra a dnes aj podpredseda strany NOVA Marcel Klimek, je zrejmé, že štát zaplatil v niekoľkých tranžiach za dodávku systému nie šesť, ale takmer dvanásť miliónov eur.

Obvinenia

Nákup predraženého systému, ktorý ani po troch rokoch od zaobstarania nedokázali na ministerstve uviesť do prevádzky, mal aj právnu dohru. Z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku polícia obvinila niekdajšieho poradcu pre rómsku problematiku Milana Krajniaka a Lipšicovho vedúceho služobného úradu Marcela Klimeka.

Svedčia proti nim zamestnanci z Úradu zvláštnych policajných činností (ÚZPČ), ktorí svojho času namietali proti spôsobu aj cene, za ktorú Klimek s Krajniakom odpočúvací systém kúpili. Podľa expertov totiž takto kúpený systém nikdy nemohol fungovať, pretože mu chýbala podstatná časť - interface, teda prepojenie medzi odpočúvacím zariadením a mobilnými operátormi.

A práve tento interface podľa neoficiálnych informácií teraz ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka (Smer) dokúpilo za ďalších päť miliónov eur. Oficiálne túto informáciu rezort odmietol komentovať s tým, že ide o utajované skutočnosti. Nedozvedeli sme sa ani to, akú províziu tentoraz za nákup vyplatilo firme Orga Trade, ktorá chýbajúce súčiastky mala doviezť.

Bývalé, no i súčasné vedenie rezortu vnútra tvrdí, že štátu zmätočnými, zbytočnými a predraženými nákupmi žiadna škoda nevznikla. Fakt však je, že bez dodatočnej investície päť miliónov eur by prvotná investícia za dvanásť miliónov stále ležala nepoužiteľná v skladoch a sadal by na ňu prach.

Pritom svedkovia potvrdzovali, že už počas prvého nákupu vedeli a upozorňovali, že systém v danej podobe nikdy nemôže fungovať.

VIDEO Plus 7 Dní