Tip na článok
Posypová soľ nie je nad zlato: Ale štát za ňu pokojne zaplatí dvom malým firmám s pár zamestnancami dvanásť miliónov eur navyše.

Firma sa nabalila na štáte. Na burze pri rovnakom kšefte neuspela

Súkromná firma, ktorá sa nabalila na kšefte so štátom, si pri rovnakých obchodoch na burze vylomila zuby. Išlo pri tom o obyčajnú posypovú soľ.

Galéria k článku (3 fotografie )
Predseda burzovej komory: Pavol Scholtz napätú situáciu okolo diania na burze rieši podaním trestného oznámenia.
Národná diaľničná spoločnosť: Pred časom pred ňou poslanec Hlina na znak protestu proti predraženým nákupom vysypal jednu tonu soli.
Komoditná burza Bratislava: Dvom burzovým obchodníkom pozastavila činnosť pre podozrenie z manipulácie pri obchode s posypovou soľou pre diaľničiarov.

Štátna akciovka Národná diaľničná spoločnosť zareagovala na kritiku nákupu posypovej soli predraženej o dvanásť miliónov eur celkom sympaticky. Ohlásila, že soľ ide nakupovať na burze.

Už pár týždňov nato predseda burzovej komory Komoditnej burzy Bratislava Pavol Scholtz pozastavil činnosť na burze brokerovi, ktorý pre diaľničiarov soľ nakupuje, a tiež firme, od ktorej diaľničiari soľ kupujú. Dôvodom sú podozrenia z manipulácie pri obchodovaní.

Firmy nalepené na diaľničiarov

Začiatkom decembra sme písali o tom, akou výhodnou komoditou môže byť obyčajná posypová soľ, keď ju nakupuje štát. Dve maličké súkromné firmy s pár zamestnancami podpísali s Národnou diaľničnou spoločnosťou zmluvy na nákup soli na tri zimné sezóny.

Firma N Power má postupne dodať 74 850 ton za sumu 10 460 000 eur a firma Nelux až 91 800 ton za 12 620 000 eur. Ceny za jednu tonu soli s dopravou sa podľa zmlúv pohybujú od 132 po 146 eur, hoci práve v čase verejného obstarávania bol na európskych trhoch prebytok posypovej soli a ponuky sa hýbali na úrovni okolo sedemdesiat eur za tonu. A nielen u iných dodávateľov.

Podarilo sa nám zistiť, že samotná firma N Power ponúkala soľ inému subjektu za jednotkovú cenu 92 až 98 eur a keď neuspela, šla s ponukou dramaticky dole, až na jej reálnu trhovú hodnotu, teda 70 eur. Tá je oproti cene zazmluvnenej pre štátnu NDS nižšia takmer o päťdesiat percent!

Majiteľ firmy N Power bránil prvú ponuku vysvetlením, že ide o rozdielnu kvalitu soli, a nepochopiteľný, polovičný prepad ceny zase nemotorným tvrdením, že túto ponuku vlastne nemysleli vážne.

Národná diaľničná spoločnosť nepodarené zmluvy, na ktorých štát prerába okolo dvanásť miliónov eur, obhajovala, vraj ich vysúťažila v štandardnom verejnom obstarávaní prostredníctvom elektronickej aukcie a že jediným kritériom bola práve najnižšia ponúknutá cena.

Ak je vyjadrenie NDS pravdivé a v súťaži naozaj všetci ostatní záujemcovia ponúkali ešte vyššie sumy ako víťazné firmy N Power a Nelux, potom z celého prípadu sa ťahá zápach kartelovej dohody.

Po kritike v PLUS 7 DNÍ Národná diaľničná spoločnosť oznámila, že sa ide správať rozumne a soľ, aj keď teraz už len vo forme doplnkového nákupu, získa na burze. Takmer okamžite sa členmi burzy stali aj nám známe firmy zaoberajúce sa predajom soli - N Power a Nelux.

Čítajte viac:

Zlatou baňou môže byť pre špekulantov aj posypová soľ

Na burze anonymne

Dohľad nad Komoditnou burzou Bratislava drží štát prostredníctvom burzového komisára, ktorého menuje minister hospodárstva, a jeho zástupcu zase minister pôdohospodárstva.

Systém obchodovania na burze je postavený na prísne sledovaných pravidlách, ktoré majú zabezpečiť transparentné prostredie s minimalizáciou možností na korupciu, pričom už len náznak korupčného správania brokerov je postihnuteľný okamžite.

Zjednodušene povedané - obchod na burze prebieha tak, že predávajúci i kupujúci zadávajú do systému v počítači sumu, za akú chcú tovar kúpiť či predať, ale kto ktoré číslo napísal, nikto z nich nevie.

Dohadovať sa medzi sebou o tom, kto akú ponuku zadal, majú burzoví obchodníci zakázané. Všetko prebieha anonymne a sumy sa neustále menia. Nakupujúci, ktorí na začiatku žiadali príliš nízku cenu, postupne zvyšujú a predávajúci zase z úvodnej vysokej ceny zľavujú, ale tiež sa môžu v priebehu procesu vrátiť aj na vyššiu cenu.

Vo chvíli, keď sa niektorému brokerovi udaná cena druhej strany pozdáva, klikne na patričný riadok a obchod je uzavretý. Prípadne, ak predávajúci i obchodujúci ponúkajú rovnakú cenu, systém ich spáruje automaticky.

Zázračných osem z desiatich

Počas posledných týždňov sa na burze udialo niekoľko obchodov, ktoré predseda burzovej komory Pavol Scholtz vyhodnotil ako podozrivé. Všetky sa týkajú nákupu posypovej soli pre štátnu Národnú diaľničnú spoločnosť. Tá na burze nenakupuje sama, ale prostredníctvom brokera AS Partneri.

Jedným dychom treba povedať, že diaľničiari sa nesnažia stimulovať svojho brokera, aby pre nich nakupoval čo najlacnejšie, ako to robia iní. Teda nedohodli sa napríklad tak, že broker dostane polovicu sumy z toho, čo pre NDS ušetrí, ale jeho odmena je podľa už medializovaných informácií zmluvne stanovená na 0,3 percenta z uzavretého kontraktu.

Už z podstaty takto uzavretej dohody potom vyplýva, že snahou brokera musí byť zákazka s čo najväčším objemom. Bojom o čo najnižšiu cenu by šiel sám proti sebe. Spôsob odmeňovania brokera veľa napovie o tom, ako vedenie NDS uvažuje, ale podstata podozrení na burzové manipulácie so soľou tkvie inde.

„Zistil som, že pre Národnú diaľničnú spoločnosť bolo z desiatich kontraktov osem uzatvorených s firmou Nelux,“ hovorí Pavol Scholtz. „Toto bolo podozrivé už samo osebe, lebo ponuka burzy v obchodoch so soľou je dobrá, systém je živý. Požiadal som preto o výpis všetkých pokynov brokerov s presnými časmi a zistil som, že k zakliknutiu ponuky firmy Nelux ako najlepšej často dochádzalo nelogicky v čase, keď sa cena stále vyvíjala a bol vysoký predpoklad, že môže byť lepšia.

Nastal dokonca aj prípad automatického spárovania ponuky a dopytu, pričom úplne rovnakú cenu nahodil do systému Nelux aj AS Partneri v úplne rovnakom čase. Nielen v tej istej minúte, ale v jednej jedinej sekunde. Je ťažké uveriť, že by k takýmto výsledkom došlo bez vzájomnej komunikácie medzi brokermi.

Podozrenia z manipulácie komoditných obchodov považujem za dôvodné, detailne ich bude analyzovať disciplinárna komisia. Jej členovia rozhodnú, či došlo, alebo nedošlo k porušeniu zákona o komoditnej burze či burzových pravidiel. Dovtedy, kým komisia vyriekne svoje rozhodnutie, som využil svoju právomoc a členom burzy Nelux a AS Partneri som pozastavil možnosť uzatvárať nové obchody.“

Štefan Hofer zo spoločnosti AS Partneri kategoricky odmieta všetky obvinenia a hovorí, že rozhodnutie o pozastavení činnosti obchodníka na burze neobsahuje žiadne konkrétne dôvody, na základe ktorých k nemu došlo.

Majiteľ firmy Nelux Ladislav Hrnek podozrenia ani nerieši, rovno vyrazil do útoku. Prevádzkového riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti Štefana Töröka písomne žiada, aby táto štátna akciovka prestala nakupovať soľ na Komoditnej burze Bratislava.

Svoje stanovisko nám Hrnek vysvetlil takto: „Naša firma nebola odsúdená, sme vedení ako osoba spôsobilá, máme právo zapájať sa do verejných obstarávaní. Ak nám to burza zakazuje, tak sa správa diskriminačne. Nemôže nám zakázať obchodovať iba na základe podozrení. Myslím, že si dala gól do vlastnej brány. Sme na burze len od decembra, ale mám z toho zmiešané pocity. Komoditná burza Bratislava je katastrofa.“

Hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Michal Fúrik nám potvrdil, že o situácii v obchode so soľou vedia a obchodné príkazy už spoločnosti AS Partneri nezadávajú.

Na otázku, ako budú reagovať na Hrnkovu výzvu, aby prestali posypovú soľ nakupovať na burze, odpovedal: „Národná diaľničná spoločnosť v súčasnosti realizuje obstarávanie nového obchodníka na komoditnej burze.“

Napätie

Kým naša redakcia pripravovala tento článok do tlače, situácia okolo diania na burze sa vyhrotila. Predseda burzovej komory Scholtz sa dostal pod obrovský tlak, údajne sa mu ktosi vyhráža. O podrobnostiach hovoriť odmietol, vieme len to, že na polícii podal trestné oznámenie.

VIDEO Plus 7 Dní