Tip na článok
O podnikateľských aktivitách Štefana Hrčku informovalo Daňové riaditeľstvo v roku 2009 Generálnu prokuratúru SR. Vľavo Kúpele Brusno, ktorým šéfuje.

Firmy podnikateľa Hrčku zaujali daniarov. Polícia sa tvári, že nič

Polícia už päť rokov nie je schopná vyšetriť prípad, na ktorý ju opakovane upozorňovali daniari.

Galéria k článku (9 fotografií )
Štefan Hrčka: O jeho podnikateľských aktivitách informovalo Daňové riaditeľstvo v roku 2009 Generálnu prokuratúru SR. Trestne stíhaný nikdy nebol ani nie je.
Bydlisko Hrčku v Banskej Bystrici: V Obchodnom registri uvádza inú adresu.
Primátor a podnikateľ: Peter Gogola ocenil Kúpele Brusno Cenou primátora za výrobu a propagáciu minerálnej vody Brusnianka, cenu prebral Hrčka, ktorý zase primátora vyváža vo svojom Maserati.

"Neviem, čo vám kto povedal, ale ja som nikdy nebol trestne stíhaný a ani žiadna firma, kým som ja v nej pôsobil, nebola stíhaná. Že niečo preveruje polícia, to nič neznamená. To je takisto, ako keby som ja teraz začal zisťovať, či vy ste ku..a, alebo nie ste ku..a. Možno ku..a nie ste," - čoraz zlovestnejšie znel hlas Štefana Hrčku v kaviarni v centre mesta.

Ľudia pri okolitých stoloch sa znepokojene otáčali smerom, odkiaľ sa tak opovážlivo sypú vulgarizmy už skoro ráno, a v ich očiach sa zračil údiv. Takto sa vyjadruje muž známy z televíznych smotánok a fotografií v spoločenských rubrikách, šéf Kúpeľov Brusno, ktorý nedávno preberal Cenu primátora Banskej Bystrice?!

Akoby ich jedna mater mala

Pracovníkov daňových úradov nemá rád skoro nikto. Väčšinou ich vnímame ako otravných úradníkov, ktorým ide iba o hľadanie bezvýznamných chybičiek s cieľom vyžmýkať z ľudí čo najviac peňazí. To, že strážia štátnu kasu pred divokými nájazdmi podvodníkov s nadmernými odpočtami DPH, sa už verejne prezentuje pomenej.

A pritom daniari neraz bombardujú políciu informáciami o podozrivých aktivitách, dožadujú sa rázneho zásahu a policajti, ktorých, naopak, vnímame ako akčnú silu na potieranie zločinu, nad spismi o státisícových sumách zo štátneho rozpočtu celé roky driemu. Dokazuje to prípad, ktorý sa ťahá prinajmenšom od roku 2008.

Vtedy si Daňové riaditeľstvo SR všimlo päť majetkovo a personálne prepojených firiem so sídlom v Trebišove, ktoré sa správali, akoby ich jedna mater mala. Zhruba tri roky vykazovali vysoké obraty a dožadovali sa vrátenia extrémne vysokých odpočtov DPH.

Len čo si na nich posvietili z Daňového riaditeľstva, podozrivé daňové priznania prestali podávať a štatutári týchto spoločností podali návrh na vyhlásenie konkurzov.

Vrcholom drzosti bolo, že ešte aj tie návrhy vyzerali, akoby ich písal jeden človek. Dôvody v nich boli za každú firmu formulované tými istými slovami: „... napriek tomu, že spoločnosť v predošlých rokoch postupne zmenila svoju organizačnú štruktúru, obmedzila svoje náklady a značné úsilie vynaložila na zmenu predmetu svojej podnikateľskej činnosti, nepodarilo sa jej dosahovať hospodárske výsledky predchádzajúceho obdobia.“

Skutočným prekvapením bolo, že vo všetkých týchto spoločnostiach pôsobil buď priamo, alebo cez ďalšie firmy pomerne známy muž. Väčšinový majiteľ Kúpeľov Brusno a ich oficiálny šéf Štefan Hrčka.

Brilianty a nábytok vykladaný zlatom

Daňové riaditeľstvo konštatovalo, že pri uplatňovaní nárokovna nadmerné odpočty DPH v rámci spomínanej trebišovskej skupiny firiem spravil zásadnú chybu tamojší daňový úrad. Na Okresnú prokuratúru v Trebišove preto podali v septembri 2008 trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti a vo veci prečinu marenia úlohy verejným činiteľom.

Poukazovali na to, že pracovníci trebišovského daňového úradu nevykonávali v spomínaných firmách kontroly poriadne. Sporné nadmerné odpočty v podstate odsúhlasili, čím umožnili týmto firmám získať zo štátneho rozpočtu obrovské finančné prostriedky. Lenže polícia v laxnom prístupe úradníkov trestnosť nevidela, stíhanie zhruba po pol roku zastavila.

Ešte v čase, keď polícia vyšetrovaním tohto prípadu vytvorila istý rozruch, daňové orgány zaregistrovali presun aktivít trebišovskej skupiny firiem hlavne do banskobystrického regiónu. Aj v týchto firmách mal silný vplyv Štefan Hrčka. Banskobystrická skupina firiem sa v rokoch 2008 až 2009 pokúsila získať nadmerné odpočty DPH vo výške okolo desať miliónov eur.

Daniari vykonali tridsaťpäť kontrol a zistili, že firmy obchodujú hlavne medzi sebou, prípadne ešte v roku 2008 využili „služby“ trebišovskej skupiny. Obyčajne šlo o zálohové platby v extrémne mastných sumách. Zálohy vyplácané v hotovosti boli určené na nie celkom bežné komodity.

Napríklad na špeciálnu zákazkovú výrobu dvadsiatich kusov spálňových zostáv s bohatou ručnou rezbou, vykladaných plátkovým zlatom. Ich hodnota sa pohybovala okolo 35 700 000 slovenských korún. Peniaze na zálohu firme poskytol ako pôžičku Štefan Hrčka. V hotovosti.

Ďalšia zákazka sa týkala zase spální, ibaže inakšieho štýlu. Tridsať kusov za sumu 26 775 000 korún. Firmy obchodovali aj s briliantmi. Uskutočniť sa mal predaj dvadsaťjeden briliantov spolu za viac ako osem a pol milióna korún. Podozrenie vyvolávali tieto obchody preto, lebo ako dodávatelia zálohovo fakturovaného tovaru figurovali prepojené firmy. Čiže exkluzívny, drahý tovar si firma X objednala od firmy Y a pritom firmu X aj firmu Y držali pod palcom tí istí ľudia.

A čo je najpodstatnejšie - firma Y nevedela dokázať, že zobrala zálohu za niečo, čo aj reálne dodá. Nepredložila patričnú zmluvu ani iný dôveryhodný doklad. Pri kontrole zástupcovia firmy tvrdili daniarom, že všetko je zatiaľ v riešení, že na tom práve pracujú.

Neskôr zase hovorili, že zo zamýšľaného biznisu zišlo, a vyplatené tučné zálohy vracali. Pracovníci daňových úradov mali podozrenie, že šlo len o obranný manéver vyvolaný daňovými kontrolami.

Hmla na polícii

V roku 2009 teda daniari podávali ďalšie a ďalšie trestné oznámenia v súvislosti s konkrétnymi firmami, tentoraz na Úrad boja proti organizovanej kriminalite Stred, a ani po tomto akte neostali pasívni.

Daňové úrady policajtov naďalej informovali o nových skutočnostiach, iniciatívne upozorňovali na podozrivé pohyby s majetkom v sledovaných firmách aj na prevody týchto firiem na čudné osoby, dodávali relevantné doklady.

V decembri 2009 poslalo Daňové riaditeľstvo SR list na Generálnu prokuratúru SR adresovaný Úradu špeciálnej prokuratúry, v ktorom informovalo o činnosti Štefana Hrčku a skupiny obchodných spoločností prepojených na jeho osobu. Ako boli tieto prípady uzavreté, sme sa pýtali na prezídiu Policajného zboru ešte v máji.

Vtedy nám hovorkyňa Andrea Dobiášová poskytla len veľmi hmlisté informácie: „Polícia podnety správcu dane prijala a preverila. Pri niektorých sa nepotvrdilo, že by bol skutok trestným činom. Pri niektorých je vedené trestné stíhanie pre trestný čin skrátenia dane a poistného, zatiaľ tu nebola obvinená žiadna konkrétna osoba. Vzhľadom na pokračujúce vyšetrovanie tu nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie.“

Konkrétnejšia, i keď rovnako stručná bola hovorkyňa policajného prezídia len v prípade trestného oznámenia týkajúceho sa firmy Hepar: „Vyšetrovateľ ho ukončil 25. 6. 2012 návrhom na podanie obžaloby.“

Figúrka na odstrel?

Ako sme postupne zistili, za neplatenie dane spoločnosťou Hepar bol obžalovaný a hneď aj právoplatne odsúdený akýsi Jaroslav Šujan. Muža s týmto menom registrovali aj daniari, ale ako figúrku, ktorá v čase intenzívnych daňových kontrol prebrala firmu po Hrčkovi. Trestné oznámenie podávané správcom dane, na ktoré sme sa polície pýtali, sa týkalo aktivít v rokoch 2006 a 2008 a Šujan vymenil Hrčku vo firme Hepar až v máji 2009.

Hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Spurná k odsúdeniu Šujana uviedla: „Okresný súd v Banskej Bystrici dňa 19. 10. 2012 schválil dohodu o vine a treste s obvineným, pričom ho uznal za vinného z pokračujúceho zločinu nezaplatenia dane.“

Dohodu o vine a treste možno uzavrieť len vtedy, ak sa obvinený k spáchaniu trestného činu prizná. Ak súd túto dohodu schváli, neprebieha už žiadne súdne pojednávanie, na ktorom by sa mohla verejnosť podrobne dozvedieť, čo presne a za akých okolností dotyčný spáchal. S istotou preto môžeme povedať iba to, že Šujan bol odsúdený na dva roky podmienečne, peňažný trest v sume štyritisíc eur a náhradu škody 5,4 milióna eur.

Peňažný trest už zaplatil, náhradu škody súd zatiaľ neeviduje. „O osvedčení obžalovaného sa bude rozhodovať po ukončení päťročnej skúšobnej lehoty,“ vysvetľuje k tomu Spurná. Telefonicky sme oslovili aj Jaroslava Šujana. K svojmu odsúdeniu ani k vzťahu k Štefanovi Hrčkovi sa vyjadriť nechcel.

Nezodpovedané otázky

Po troch mesiacoch sme policajné prezídium oslovili opäť. Chceli sme vedieť, kam a či vôbec sa posunulo vyšetrovanie podnetov od daňových orgánov. Na odpoveď sme čakali niekoľko týždňov. Bezvýsledne. Policajtom sa na túto tému asi hovoriť nechce.

Štefan Hrčka s rozhovorom o podozreniach v jeho firmách súhlasil hneď. Ale ako sa ukázalo, šlo mu hlavne o to, aby sa dozvedel, čo vieme o vyšetrovaní v našej redakcii a kto nám informácie poskytol. Zdôrazňoval, že on nie je stíhaný za nič ani v jeho firmách sa nič protiprávne nedialo. Pomedzi relatívne vecné argumenty vkladal akoby mimochodom impertinentné vsuvky.

Na otázky o nábytku vykladanom zlatom a briliantoch odpovedať odmietol, lebo vraj ide o obchodné tajomstvo, a po chvíli zrazu rozhovor stopol: „Túto tému končíme, vypnite si diktafón. Nie, už sa nemôžete opýtať na nič!“ Bola to škoda, pretože hovoriť bolo o čom. Napríklad o vzťahu Hrčku k Jaroslavovi Šujanovi.

Alebo o tom, ako v roku 2008 v Kúpeľoch Brusno zasadalo Republikové predstavenstvo HZDS a ako sa na minerálnu vodu Brusnianka zhruba pred dvomi rokmi dostal Ficov obrázok. Prípadne o Mauríciusovi Korčekovi, asistentovi bývalého poslanca za HZDS Milana Urbániho, ktorý figuroval či stále figuruje v niektorých firmách spolu s Hrčkom a zhodou okolností mal istý čas tiež firmu v Trebišove.

Debatovať sme mohli aj o Hrčkovom kamarátovi, ktorý býval okresným riaditeľom polície. Reč mohla prísť aj na to, ako iba nedávno na svojom Maserati vozil Petra Gogolu, ktorý mu udelil Cenu primátora. A zaujímavou témou by boli aj mnohí ďalší prominenti a vysokí funkcionári policajného prezídia, ktorí sa objavujú na akciách usporiadaných Hrčkovými spoločnosťami.

Štefan Hrčka je nepochybne osobou s veľmi zaujímavými kontaktmi. Ale keďže pred zákonom sme si všetci rovní, polícia určite koná nezaujato a všetky podozrenia daňových úradníkov poriadne prešetrí. Alebo o tom niekto pochybuje?

VIDEO Plus 7 Dní