Ladislav Bašternák bol roky nepovšimnutý podnikateľ. Staval bytovky ako na bežiacom páse a v jeho bytoch našli domov mnohí politici a podnikatelia. Biz­nis sa mu jednoducho rozrastal. Svoj anonymný život žil ešte aj po svadbe s Beátou Haverlovou, o ktorú sa neskôr podelil s Borisom Kollárom, a tak prišiel rozvod. Zo zarobených podnikateľských miliónov si postavil na bratislavskom Slavíne megavilu s vlastným spa a garáž aj pre desať automobilov. V útrobách vily skrýva státisícové kúsky, medzi nimi kedysi aj najrýchlejší automobil sveta Bugatti Veyron. Mediálnu pozornosť pritiahol najprv práve týmto superšportiakom. Jeho nemotorné parkovanie, ktorým pravidelne porušoval predpisy, doslova bilo do očí. Pamätáte sa? Miliónový tátoš s papučou na kolese - áno, presne táto fotka sa stala zo dňa na deň hitom internetu. Ale to bol len začiatok jeho mediálnej kariéry. Zviditeľnil sa aj tým, že odstavil auto v strede pruhu alebo ho zaparkoval na mieste pre invalidov. Bašternák si pozornosť médií doslova pýtal.

Stočený Veyron?

Developér, toho času už známy kauzou nadmerného odpočtu DPH, všetkých šokoval, keď luxusné Bugatti Veyron s tisícjedenkoňovým motorom predával. Podľa záznamov z technickej kontroly jeho športiaka pribúdali roky, no najazdené kilometre ubúdali. Posledný záznam pred predajom z kontroly hovoril, že za posledné dva roky prešiel superšportiak iba trochu viac ako osemdesiat kilometrov. Ani roky pred predajom nebolo s Bašternákovým kilometrovníkom na Veyrone všetko v poriadku. Kým v januári 2013 malo auto pri technickej kontrole najazdených vyše dvadsaťšesťtisíc kilometrov, o dva roky už kontrola ukázala šestnásťtisícpäťsto kilometrov. To naznačuje manipulovanie s najazdenými kilometrami. Auto nakoniec cez bazár predal, údajne do zahraničia a zľahla sa po ňom zem. Teda po tom aute.

Na vozíčku

Ladislav Bašternák uplynulý víkend vytiahol z rukáva väčšie eso. Keďže na slovenských cestách plných extravagantných zbohatlíkov už takmer žiadne auto neprekvapí, turistov na Donovaloch musel šokovať niečím naozaj výnimočným. Má to síce štyri kolesá, ale pod kapotou elektrowatty.

V luxusnej víkendovej chalupe na Donovaloch, ktorú postavil hneď ve­dľa exministra Jána Počiatka a zahatal príjazdovú cestu železnou bránou, toľko špičkových tátošov ako v bratislavskej vile nenájdete. Zato si tam štýlovo parkuje golfový vozík. Na tom by nebolo nič zvláštne, lenže na Donovaloch golfové ihrisko zatiaľ nie je. Zaobstaral si ho zrejme z praktických dôvodov. Po kopcoch sa mu pešo chodiť nechce a tak biznismen na ňom jazdí na kávičku do neďalekých reštauračných zariadení. Týmto neštandardným „premiestňovadlom“ upútal pozornosť návštevníkov aj uplynulý víkend. Z kopca, na ktorom stojí jeho „chalúpka“, sa s vozíkom  spustil svižným tempom a serpentíny rezal jedna radosť. Mašina dokonca nemala problém vyjsť ani na prudký kopec. S developérom, evidentne schudnutým, ktorý bol vždy nízkej a zavalitej postavy, nemal golfový vozík najmenší problém. Ťahal ako divý. Na okresný súd do hlavného mesta na ňom však isto nepôjde.

Vietor vo vlasoch: Kone pod kapotou vymenil za elektrowatty.
Vietor vo vlasoch: Kone pod kapotou vymenil za elektrowatty.
Zdroj: Plus 7 dní

Už sa to začína

Kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák sa dostal do hľadáčika orgánov činných v trestnom konaní pre podozrivé vratky DPH pred rokom. Sporné odpočty dane sa majú týkať bytového komplexu Five Star Residence. K jeho firmám spájaným s kauzou mal podľa medializovaných informácií blízko aj Robert Kaliňák a Ján Počiatek. Exminister financií si zhodou okolností kúpil veľkometrážny byt v komplexe Bonaparte, ktorý postavil práve developér Bašternák a prenajíma si tam apartmán i Robert Fico.

Hlavný problém nastal, keď podnikateľova spoločnosť s názvom BL-202, rovnakú značku mimochodom používal výstredný podnikateľ na svojich automobiloch, v roku 2012 kúpila sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe, ktorý stavala firma podnikateľa Mariána Kočnera. Tvrdí, že za ne zaplatila dvanásť miliónov eur v hotovosti, čo bola podľa hodnotenia Kriminálneho úradu Finančnej správy premrštená suma. Na základe tejto cifry si firma dala od štátu vyplatiť nadmerný odpočet DPH dva milióny eur. Stále pretrváva podozrenie, že išlo o fiktívny obchod. Ak budú podozrenia pravdivé, firma štátu klamala, že draho nakúpila len preto, aby dostala vratku DPH.

Podľa najnovších informácií súd s Ladislavom Bašternákom sa má začať v novembri. Potvrdil to Okresný súd Bratislava II. „V predmetnej trestnej veci prebieha záverečná fáza oboznamovania so spisovým materiálom. Po naštudovaní veci bude vytýčený termín hlavného pojednávania s predpokladom v novembri 2018.“ Hrozí mu trest minimálne sedem rokov.