Jeden cent pre nového slovenského diktátora či necelých 15 eur na antipsychotiká pre Igora Matoviča, alebo 8 centov pani poslankyni Cigánikovej na nohavičky a lekciu správania - to je iba skromný výber zo správ pre príjemcu na oficiálnom Fonde vzájomnej pomoci. Ten založil úrad vlády pod taktovkou vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. On sám sa dušoval, že bude každý mesiac na fond prispievať svojou výplatou. Peniaze z neho mali slúžiť ľuďom postihnutým covidom a krízou, ktorí z rôznych dôvodov nemohli žiadať štátnu pomoc. Aj keď je na účte fondu značná sumička a po zhodnotení situácie a preverení žiadateľov sa cez organizáciu Ľudia ľuďom nadeľuje, fond čelí ostrej kritike a výsmechu. Dôvodov je hneď niekoľko.

Za Matoviča Pavlínka

Ak sa pozriete na výpis fondu, je jasné, že Igor Matovič ani zďaleka nesplnil to, čo sľuboval. Svoj plat na fond neposiela. Vo výpise sú len dva vklady od Pavlínky Matovičovej. Financmajsterka Matovičovcov najprv vložila 1 491,20 eura s odkazom, že ide o prvý plat premiéra IM. Neskôr pribudol ešte jeden vo výške 3-tisíc eur z apríla minulého roku. To Igorova Pavlínka pridala aj vkusnú správu pre príjemcu: Držíme palce - matovičiatka :). Sám líder OĽaNO neskôr skonštatoval, že nebude prispievať na to, čo ani poriadne nefunguje, a tak sa jeho príspevky vytratili úplne.

Neštandardné poznámky v správach pre prijímateľa sa nevytratili. Okrem vážne mienenej pomoci s odkazom na evanjelium či bohuznámych prispievateľov sa nájde dosť recesistov, ktorí na účet prispievajú len pár centami. Najvyšší príspevok je od multimilionára Milana Fiľa, ktorý už nejaký ten čas ani poriadne na Slovensku nežije. Na účet fondu poslal pol milióna eur.

Nájdu sa takí, ktorí si fond pomýlili s diskusným fórom a pri vklade pár eur či centov vo svojich správach reagovali na aktuálne politické dianie. Napríklad keď si vtedajší premiér Matovič odfotil ponožky, dostal sa na fond príspevok pár centov s odkazom: „Na nové fusakle pre premiéra.“ Keď sa v júni začalo písať o plagiátorskom počine Borisa Kollára s jeho diplomovkou, v júli sa objavil na fonde príspevok pár centov: „Poslancom na rýchlokvasený doktorát z dedinskej uni.“ Keď Jožo Pročko s typickým správaním prejavil v parlamente svoj názor, po pár dňoch sa objavil 11-centový príspevok fondu s odkazom: „Pročkovi na sedatíva a kazajku.“ Keď havaroval Boris Kollár, opäť ktosi obetoval pár centov, aby mohol zanechať odkaz: „Prosím taxík do lekárne, nie ozlomkrky, stačí pomaly.“ Nechýbala ani výzva Matovičovi, aby odstúpil, ak má v sebe aspoň kúsok cti.

Dlhonohá poslankyňa

O rozruch sa postarali aj poslanci národnej rady za OĽaNO. Ich charitatívne cítenie sa záhadne drží na jednej výške, a to je 1 500 eur, akoby sa na tejto sume dohodli alebo ju dostali príkazom. Niektorí ich na fond vložili jednorazovo, iní v niekoľkých splátkach, ale väčšina sa od celkovej sumy 1 500 eur neodkláňa. Toľko vložil Jožo Pročko i Gábor Grendel aj bývalá tenistka, aktuálne azda najznámejšia poslankyňa za OĽaNO Romana Tabák. K jej zbierke trapasov - kúpanie vo vodách studenovodského vodopádu vo Vysokých Tatrách či selfíčko v Osvienčime - pribudol aj odkaz pre príjemcu pri vkladaní 1 500 eur na Fond vzájomnej pomoci. Zanechala vskutku zásadnú charakteristiku svojej osoby: „Romana s dlouhýma nohama.“ Poslankyňa hovorí, že šlo o fór.

Dnes je na účte približne 337-tisíc eur a skoro taká istá čiastka už bola rozdelená žiadateľom cez spoločnosť Ľudia ľuďom. Príspevky začali stagnovať už začiatkom tohto roku a v posledných mesiacoch sa dajú rátať na prstoch jednej ruky

Mohlo by vás zaujímať: