Trenčianske letisko býva cez 20 rokov v druhý júlový víkend preplnené festivalovými nadšencami. Pre koronakrízu však tento rok zívalo prázdnotou, no fanúšikovia si k Pohode našli cestu online, aby nabažili svoje hudobné a kultúrne chúťky počas tohto leta. „Pohoda in the Air prekonala všetky naše očakávania, aj napriek tomu sa nevieme dočkať toho, keď sa trenčianske letisko zaplní našimi návštevníkmi. Živé stretnutie je nenahraditeľné, tešíme sa na Pohodu 2021,“ povedal po festivale jeho zakladateľ Michal Kaščák.

Čaputová v teniskách

Suverénne najsledovanejším i najdojímavejším momentom festivalu bol otvárací koncert Milana Lasicu a Doroty Nvotovej. Medzi najsledovanejšie videá patrila aj diskusia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Spomínam si, že minuloročná debata na Pohode bola mojou prvou diskusiou po inaugurácii. V plnom stane a s veľkou trémou. Pre mnohých z vás bývala Pohoda nezabudnuteľným prázdninovým zážitkom a miestom krásnych stretnutí, mnohí ste nevynechali ani jeden jej ročník. A takto, pri pohľade na prázdne letisko, máme možnosť si ešte viac uvedomiť, ako sa svet okolo nás aj naše životy za posledných pár mesiacov zmenili,“ opísala svoje dojmy Čaputová, ktorá tento rok debatovala v letiskovej veži nad takmer prázdnym letiskom.

Ešte čosi sa v jej živote za ten rok zmenilo. Tyrkysové tenisky, ktoré mala vlani na Pohode, vymenila za biele, ležérne pásikavé šaty za čierne, rifľovú bundu za koženú a spolupracovníka za frajera. Aj vlani bol po boku Čaputovej na festivale Juraj Rizman. Vtedy ešte ako poradca pre životné prostredie a občiansku spoločnosť pracujúci v prezidentskej kancelárii. Dnes je tomu už inak. Rizman sa ostrihal, zmenil prácu, radí podpredsedovi parlamentu Jurajovi Šeligovi (Za ľudí) a po boku prezidentky stojí už ako oficiálny partner. Randia spolu od decembra.

FOTO Čaputovej s Rizmanom na Pohode vlani a teraz v GALÉRII

Poldruha kilometra video káblov

Pohoda bola tento rok skutočne špeciálna, svedčia o tom aj čísla. Pohoda in the Air priniesla divákom 27 hodín a 21 minút originálneho festivalového obsahu. Desiatky tisíc ľudí strávili jej sledovaním vyše tri milióny minút, čo je vyše 50 tisíc hodín, alebo ak chcete päť rokov a sedem mesiacov.

Na technickom zabezpečení live prenosu pracovalo 9 režisérov, 35 kameramanov, 7 zvukárov a desiatky technikov, ktorí operovali z desiatich produkčných réžií. K dispozícii mali 52 kamier a štyri live drony (z toho jeden závodný SPV). Bolo použitých 45 kilometrov optických vlákien a poldruha kilometra video káblov, vďaka čomu festival cez web a sociálne siete prestreamoval vyše 30 TB dát. Len záznam hlavného streamu má v plnej kvalite vyše 16 TB.

„Rozhodnutie ísť touto cestou považujem za šťastné. Vznikli úžasné veci, dostali sme silnú spätnú väzbu od divákov, stretli perfektných ľudí, skutočných nadšencov a profesionálov vo svojich odboroch, naučili sme sa veľa nového. Som presvedčený, že vďaka tvorivosti spojenej s dôslednosťou, dôverou a podporou od mnohých ľudí sa nám podarila výnimočná vec,“ zhodnotil Kaščák.

Mimoriadne diskutovaný koncert

Koncerty, diskusie, performance a ďalšie záznamy z Pohody in the Air postupne pribudnú na web a YouTube kanál Pohody, kde si ľudia môžu pozrieť čokoľvek, čo zmeškali.

Mimoriadne diskutovaný bol koncert Midi Lidi, the best of unplugged. Billy Barman uviedli vo vizuálne pôsobivej show svoj nový album Zlatý vek a veľa ľudí si pozrelo aj znovuzrodenie Neuropy. Množstvo reakcií bolo na streamy zahraničných umelcov ako Donny Benét či Liraz a za objav Pohody in the Air viacerí návštevníci označili kapelu Fulu Miziki zo slumov Kinshasy.

Vizuálne i hudobne krásny koncert poslala Marina Satti & Fonés a festival ukončili Kronos Quartet, ktorých mix zaujímavých diel sprevádzal súčasný západ slnka nad San Franciscom a východ slnka v Trenčíne.

Medzi najsledovanejšie videá patrili aj nočné recesistické veštenie s Hessom Jašterákom či svetová predpremiéra dokumentu Orchester z krajiny ticha o prvom afgánskom ženskom orchestri Zohra. Mimoriadne zastúpenie malo vizuálne umenie s osemnástimi slotmi a troma fyzickými dielami.

FOTO z Pohody in the Air v GALÉRII