„Je mi cťou odovzdať vám pozdravy od pápeža Františka na Slovensko. Sme jeho srdcu blízki, váži si nás a myslí na nás aj v týchto ťažkých časoch. Odkazuje nám, že máme vydržať, bojovať a hlavne držať spolu. Jeho slová počas nášho osobného rozhovoru boli nesmierne upokojujúce. Boli to slová zmierenia a nádeje,“ napísala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na svoj Facebook po stretnutí s pápežom Františkom vo Vatikáne.

Na žiadosť samotného pápeža sa audiencia konala bez rúšok, no všetci boli pre ochranu Františka otestovaní.

Detail na závoji

Prezidentka mala na sebe puzdrové šaty s výraznými rukávmi. Podľa protokolu v čiernej farbe. Šaty navrhol dizajnér Boris Hanečka. Povinnosťou je, čo sa týka dress codu, mať pri návšteve pápeža i závoj, ten Čaputovej v sebe skrýval zaujímavý detail, mal tvar Slovenska. „Do jemného tylu sme dokonca vyšil Noémi Kolčáková Szakállová v ateliéri všetky väčšie mestá a lem závoja sa snažil presne kopírovať lem slovenskej hranice,“ povedal pre Pravdu slovenský návrhár. Elegantná – opakovalo sa hodnotenie Čaputovej outfitu v komentároch.

Čaputovú u pápeža sprevádzal minister zahraničných vecí Ivan Korček, pre ktorého to bola podľa jeho slov česť. Z tímu Čaputovej po jej boku nechýbal jej poradca pre komunikáciu Martin Burgr.

FOTO Čaputovej audiečného outfity v GALÉRII

Jednou z tém, ktoré prezidentka s pápežom preberali je prehlbujúce sa rozdelenia v spoločnosti. „So Svätým Otcom nás spája presvedčenie, že jednou z najdôležitejších úloh, ktorá pred nami dnes stojí, je zjednotiť naše spoločnosti, upokojiť ľudí, spojiť naše krajiny, ukázať, že v časoch naozajstného ohrozenia vieme odložiť spory, spolupracovať a vrátiť sa k základným hodnotám lásky k blížnym,“ povedala Čaputová.

Pozvánka na Slovensko

Čaputová pozvala pápeža na návštevu Slovenska. Pozvanie prijal, no uvidí, ako mu to dovolí situácia vo svete.

„Záujem prísť má naozaj úprimný,“ povedala Čaputová. Dodala však, že všetko je o pandemickej situácii a pápežovom zdravotnom stave. Na stretnutí sa rozprávali o aktuálnej situácii vo svete aj na Slovensku. Pontifex podľa prezidentky povedal, že „po kríze nikdy nič neostane rovnaké“. „Preto je dôležité, aby sme spoločne všetci spolupracovali na zjednotení sveta, aby sme dokázali čeliť našim výzvam,“ poznamenala.

Zároveň podotkla, že František hovoril na stretnutí o osobitnej úlohe a postavení žien v kríze. „Povedal doslova, že ženy sú bližšie k životu pre materstvo, a preto môžu zohrať možno významnejšiu úlohu v upokojovaní situácie a v zjednocovaní sveta a krajiny,“ uviedla Čaputová.

Prezidentka doniesla pápežovi štyri veľké adventné sviece zo včelieho vosku vyrobené v chránenej dielni ľuďmi zo znevýhodneného prostredia. Sviece vyrobili z recyklovaného materiálu, pretože téma klimatických zmien je blízka aj pápežovi. Darovala mu taktiež obraz Panny Márie, ktorá je patrónkou Slovenska od akademickej maliarky Kataríny Vavrovej. Od slovenských vedcov priniesla Čaputová do Vatikánu 10 000 PCR testov na nový koronavírus. „Pápež a Svätá stolica sa starajú aj o ľudí bez domova, majú nemocnicu, kde sa o nich starajú. Je to pre nich v tejto ťažkej dobe príspevok,“ vysvetlila hlava štátu.

Svätý Otec venoval prezidentke bronzový umelecký odliatok s názvom „Buďte poslami pokoja“ s motívom holubice sediacej na viničnej réve so strapcami hrozna. Ďalšími darmi boli výtlačky dvoch pápežských dokumentov: Posolstva k Svetovému dňu pokoja a Dokumentu o ľudskom bratstve pre mier a spolužitie vo svete.

FOTO Čaputovej darov pápežovi v GALÉRII

Čaputová vo Vatikáne rokovala aj so sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Richardom Gallagherom.