Opozičný poslanec a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini mal v čase aktuálnej koronakrízy akútnu potrebu stretnúť sa s hlavou štátu, aby jej povedal, ako to celé vidí on, lebo ako bývalý premiér veru skúseností s riadením krajiny má habadej.

Svoju požiadavku na spoločné stretnutie so Zuzanou Čaputovou Pellegrini avizoval na tlačovke pred týždňom. „Stačí, aby som mal možnosť s ňou pohovoriť a predstaviť jej moje videnie sveta alebo pohľad na vecí ako človeka, ktorý mal skúsenosť stáť dva roky na čele vlády Slovenskej republiky.“

Pellegrini netrval na oficiálnom stretnutí, a tak sa aj stalo. Debata sa konala bez novinárov.

Z limuzínu do paláca

Pellegriniho náš fotograf zachytil, ako do prezidentského paláca prichádza. Prezidentka prijala predsedu Hlasu v pondelok poobede. Pellegrini sa zdržal asi hodinu. Prišiel zadným vchodom zo záhrady, ktorý ale využívajú návštevy často pokiaľ nejde o významnú audienciu napríklad zo zahraničia, v tom prípade vchádzajú návštevy reprezentatívne predných vchodom.

Pellegrini vystúpil zo zadného sedadla čiernej limuzíny. Zamestnanec od prezidentky už naňho čakal a úctivo mu otvoril dvere. Pellegrini oprášil smietku zo saka a obliekol sa do gala. Z auto do útrob prezidentského sídla to mal na pár krokov.

Čierny Mercedes vo vozovom parku strany Hlas, ktorým sa Pellegrini doviezol k prezidentke zaujme svojim pôvodom. Vlani v novembri písal portál eReport, že patrí bývalému smeráckemu poslancovi Petrovi Náhlikovi, čo sám portálu potvrdil. „Áno, cez jedného známeho ju predávam. Má už šesť rokov, je aj búraná,“ neopomenul technický stav limuzíny. Pellegrinimu ju posunul za 20-tisíc eur. Nielen auto, ale aj sám Náhlik sa stal súčasťou Hlasu ako regionálny koordinátor.

Náhlik bol bývalým poslancom Trnavy za Smer, v roku 2019 nahradil v poslaneckom kresle v Národnej rade Roberta Kaliňáka, ktorý abdikoval s tým, že chce byť slobodnejší a venovať sa rodine. Náhlik v minulosti podnikal s oligarchom Vladimárom Poórom. Po smrti otca Miroslava v máji 2017 totiž Náhlik zdedil po otcovi väčšinu jeho trnavského podnikateľského impéria a tým prišiel aj k zaujímavému biznis partnerovi. Náhlik bol ešte pár mesiacov dozadu spoluvlastníkom firiem s mečiarovským privatizérom Poórom, ktorý sa v Gorile spomína ako mecenáš strany Smer.

FOTO Pellegriniho, ako sa chystá na tajné stretnutie s prezidentkou v GALÉRII

O čom sa bavili?

Na základe výzvy expremiéra Pellegriniho súčasnej vláde, aby okamžite podala demisiu a prezidentka vymenovala úradnícku vládu ako základ k obnoveniu dôvery občanov v štát, možno predpokladať, čo bolo hlavnou témou dišputy s Čaputovou, no nemuselo tomu tak úplne byť.

Obe strany boli cez hovorcov skúpe na slovo, a tak sme sa konkrétnosti debaty nedozvedeli, no podľa zdroja denníka Plus JEDEN DEŇ prišiel Pellegrini do paláca kuť plány ohľadne referenda za koniec vlády, ku ktorému sa k odídencom zo Smeru pripojila aj ich niekdajšia stranícka základňa.

Pellegriniho malo zaujímať, či Čaputová pošle referendum na Ústavný súd, čo by proces predĺžilo o niekoľko mesiacov. „Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že referendum na Ústavný súd podávať nebude,” potvrdil zdroj Plus JEDEN DEŇ s tým, že svoj názor môže hlava štátu ešte zmeniť.