Aj päť rokov po brutálnej vražde novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27) nosili ľudia k ich domu vo Veľkej Mači sviečky a kvety. Bol ich neoficiálnym pomníkom, ale príbuzní si rozhodli miesto tragédie zbúrať.

Už o niekoľko týždňov by sa verejnosť mohla dozvedieť rozhodnutie súdu o tom, kto stojí za vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obžalovaní sú Marian Kočner s kamarátkou Alenou Zsuzsuvou.

Miesto dramatickej popravy páru vo Veľkej Mači v okrese Galanta však v tom čase už bude zrovnané so zemou. Rodinný dom začali búrať v utorok (21.3). Rozhodlo sa tak na želanie pozostalých.

"Mne je to na jednej strane veľmi ľúto, najmä ak si spomeniem, koľko sa tam Janko nadrel, keď domček svojpomocne rekonštruoval. Na druhej strane mám stále pred očami naše deti, ako tam ležali v kaluži krvi," vysvetľovala vlani mama zavraždenej archeologičky Zlatica Kušnírová.

Na snímke je začiatok búrania domu zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušníkovej vo Veľkej Mači.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
VIAC FOTO búrania domu Jána a Martiny nájdete v galérii

Vznikne pomník

Na mieste domu vo Veľkej Mači vznikne z neoficiálneho pamätníka, kam ľudia nosili kvety a sviečky, oficiálny. Jeho výstavbu a financovanie zabezpečí Trnavský samosprávny kraj, na území ktorého sa miesto tragickej vraždy nachádza. Zámerom kraja je vytvoriť pietne miesto, ktoré bude pripomínať odhodlanie dvoch zavraždených mladých ľudí a zároveň niesť odkaz pre budúce generácie.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Zdroj: Archív

Výstavbu pomníku plánujú začať v priebehu budúceho roka, po ukončení územného a stavebného konania a verejného obstarávania na zhotoviteľa stavebných prác. Víťazný návrh pamätníka s názvom Záhrada pochádza od tvorcov Benjamína Brádňanského, Víta Haladu, Martina Piačeka a pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny. Budúce pietne miesto bude na jednej strane pripomínať udalosti z minulosti, no na druhej strane ponúkne priestor na reflexiu a pohľad do budúcnosti.

Desivé detaily vraždy

Nehybné telá dvoch mladých ľudí policajti objavili 25. februára 2018. To, že niečo nie je v poriadku, vytušili rodičia Kuciakovej snúbenice. S dcérou sa niekoľko dní nedokázali spojiť a preto zalarmovali políciu. Hliadka, ktorá k ich domu došla, videla cez okno ležiaceho človeka. Zavolala preto hasičov aj záchranárov. Keď dom otvorili, naskytol sa im hrozný pohľad na popravených Jána a Martinu.

Pri detailoch vraždy mrazí. Novinára a jeho snúbenicu zavraždili v stredu 21. februára. Vrah pešo prišiel k domu, skryl sa v letnej kuchynke a čakal tam takmer dve hodiny. Potom zabúchal na hlavný vchod. Keď Ján Kuciak otvoril dvere, zlodej nezaváhal ani chvíľu. „Strelil som zo vzdialenosti 30 centimetrov, možno menej,“ vypovedal na súde strelec Miroslav Marček. Novinár bol zastrelený dvoma ranami do srdca. Martina mala pred vrahom utekať do kuchyne, no tiež bola zastrelená jednou strelou do hlavy. Obaja zomreli okamžite a podľa správ by im nepomohla ani okamžitá lekárska pomoc.

Ján Kuciak pochádzal z obce Štiavnik (okres Bytča), Martina Kušnírová z Gregoroviec (okres Prešov). Spoznali sa počas vysokoškolských štúdií. Plánovali spoločnú budúcnosť, kúpili si starší domček vo Veľkej Mači, vzali si naň hypotéku a svojpomocne ho rekonštruovali. Boli zasnúbení, v máji 2019 sa mali brať, na svadbu už mali všetko nachystané. V týždeň, keď ich zastrelili, mali absolvovať náboženskú náuku.

Z ich vraždy boli právoplatne uznaní vinnými strelec Miroslav Marček, jeho šofér Tomáš Szabó a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó. Políciou označovaných objednávateľov - podnikateľa Mariána Kočnera a jeho volavku Alenu Zsuzsovú špecializovaný súd oslobodil. No jeho rozsudok v oslobodzovacej časti zrušil Najvyšší súd a vrátil vec na nové konanie.