Príde na vládnej limuzíne krátko pred desiatou, keď všetci jeho podriadení makajú v práci. Z auta vyjde s veľkou športovou taškou a zamieri rovno do centra, v ktorom sa o chvíľu začnú jeho súkromné hodiny zaujímavej aktivity. Víta ho šarmantná trénerka v úspornom tope a obtiahnutých legínach, jednoducho v outfite, ktoré sa na udalosť žiada a patrí. On vojde, dvere za ním zamknú.

Minister Roman Mikulec strávi vnútri hodinku a štvrť, pätnásť minút je asi rezerva na sprchu. Prezlečený späť do štramáckeho obleku, nahodený v bielej košeli sa s trénerkou zas rozlúči a presunie sa k vládnemu šoférovi, ktorý na neho už netrpezlivo čaká. Šéf rezortu vnútra, ktorý je neustále pod paľbou opozície, prepadol hotjoge až tak, že si jej hodiny dokázal vpichnúť do stredu dňa. Športu sa venuje pravidelne každý pondelok a štvrtok doobeda.

Na limuzíne

Rezort nevidí v harmonograme Romana Mikulca problém. „Minister vnútra začal s vami uvedenou športovou aktivitou v priebehu minulého roka. Všetky športové aktivity si prispôsobuje tak, aby nijakým spôsobom nezasahovali do jeho pracovných aktivít. Zároveň poznamenávame, že šport preukázateľne priaznivo vplýva aj na pracovné výkony,“ napísali.

Ani luxus odvozu, dovozu, vládnej limuzíny a štátnej ochranky, ktorá Mikulca sprevádza na športový výkon a čaká ho po ňom, rezort nevidí ako nekalosť. Minister chodí limuzínou na jogu, lebo môže.

„Povinnosť zabezpečovať osobnú trvalú ochranu ministrovi vnútra vyplýva aj z uznesenia vlády číslo 1104/2000. Keďže ide o trvalú ochranu, teda 24 hodín denne, počas každej aktivity, a to aj v prípade prepravy, výlučne v služobných vozidlách ministerstva vnútra spĺňajúcich potrebné náležitosti,“ ozrejmili.

Hobby celebrít

Mikulcova nová záľuba sa na weboch o zdraví a cvičení prezentuje ako „populárny štýl jogy, ktorý sa praktizuje vo vyhriatej miestnosti. Teplota sa pohybuje okolo 40 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu takisto okolo 40 percent, takže sa na lekcii zaručene dobre zapotíte a zahrejete.“ Tomuto športu holdujú vo veľkom aj známe tváre. Z našich končín napríklad Adela Banášová a Andrea Verešová, zo sveta napríklad Jennifer Anistonová či Eva Longoria.

Nečudo, že potiť sa v ťažkých indických pozíciách chodia dobrovoľne hlavne dámy. „Výhody tohto štýlu jogy sú, že telo potrebuje menej času na zahriatie pred náročnejšími pozíciami a že intenzívne potenie počas cvičenia zvyšuje detoxikáciu a urýchľuje aj chudnutie.“

Hrá o hlavu

Či si chodí Roman Mikulec vetrať hlavu od problémov alebo chudnúť, nepovedal. Isté je, že na stole má viacero horúcich tém, s ktorými si podľa niektorých kolegov neporadil najúspešnejšie. V koalícii hrá o svoj flek, pretože niektorí poslanci za hnutie Sme rodina, ale aj z vlastného tábora Obyčajných ľudí a nezávslých osobností už začali hovoriť o svojej nespokojnosti s vedením rezortu tak hlasno, že sa to dostalo do novín.

V polícii stále zúri vojna medzi jej zložkami a minister Mikulec má problémy obhajovať svoju nestrannosť. Podľa odposluchov telefonátov medzi policajtmi NAKA sa jeho meno objavuje často. Elitné zložky ho berú ako svojho spojenca proti inšpekcii ministerstva vnútra, ktorá má na starosti práve vyšetrovanie nevydarených zásahov a skúma rozhodnutia šéfov.

FOTO V GALÉRII

Predseda Smeru Robert Fico hovorí, že Mikulec priamo riadil vyšetrovateľov NAKA, aby manipulovali trestné prípady. Konkrétne ide o tím Jána Čurillu, ktorý mal pod palcom vyšetrovanie Tibora Gašpara aj Norberta Bödöra. Minister svoje zasahovanie odmieta a bráni sa, že pasáže uniknutých rozhovorov medzi policajtmi sú vytrhnuté z kontextu. Či mu je horúcejšie pri joge alebo na stoličke v parlamente, kde bude tretíkrát obhajovať svoje kreslo, vedia len tí úspešní, ktorí nemajú problém spojiť vysokú politiku so športom.