Bývalý minister financií, ktorého NAKA aktuálne znovu obvinila z korupcie, je dlhodobo známy svojou láskou k psom. Jeho predchádzajúci labrador Rafael sa nápadne podobal na chlpáča Larryho, už nebohého psa šéfa Smeru Roberta Fica. Kažímirovi robil garde aj na stretnutiach straníkov na Súmračnej ulici v Bratislave. V čase, keď strážil štátnu kasu ako minister financií, s ním psík chodieval aj do jeho kancelárie. Hlbokú náklonnosť k domácemu maznáčikovi vyjadril pred rokmi aj statusom na profile na sociálnej sieti strany Smer počas vianočného obdobia. „Bez vône vianočného stromčeka by to nebolo ono. Nebolo by to ono, keby náš pes Rafael svojím vydrím chvostom nezhodil pár gúľ. Nebolo by to ono bez toho, keby naše decká občas nezvalili stromček a s ním aj psa a všetky záclony,“ opísal vtedy radostné vianočné patálie Kažimír.

Ani po odchode z postu financ­majsta do kresla guvernéra NBS sa psie návštevy neskončili. Iba pes sa zmenil, po Rafaelovi si exminister zaobstaral podobného psíka Gastona. A aj ten chodí svojho pána podporovať do súčasnej práce. Do kancelárie sa pritom obaja rozvážajú prideleným služobným autom. Fotograf týždenníka PLUS 7 DNÍ zachytil, ako ráno prifrčal biely van pred Kažimírov dom, obaja - teda človek aj pes - naskočili dnu a ufujazdili preč. Psí taxík ako na zavolanie. Človek by si povedal, že zrejme o Kažimírovho psa sa nemá kto počas dňa postarať a vyhadzovať peniaze na jeho stráženie sa neoplatí. Veď taký psí hotel stojí aj pätnásť eur na deň. No keď už je niekto guvernér národnej banky, tak prečo to nevyužiť? Mať poruke počas náročného pracovného dňa havkáča môže byť na nezaplatenie. A nejeden psychológ by určite dodal, že také rozptýlenie v stresových situáciách má blahodarný vplyv na psychiku.

Bývalý podpredseda vlády by si taký psí hotel pritom mohol pokojne dovoliť. Je totiž najlepšie plateným ústavným činiteľom na Slovensku a zarába lepšie ako prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa výročnej správy NBS zarobil Kažimír za rok 2021 spolu 216-tisíc eur. To je priemerne mesačne 18-tisíc eur v čistom. V hrubom tak inkasuje mesačne rozprávkový plat viac než 25-tisíc eur. „Čisté príjmy zahŕňajú všetky príplatky, benefity, odmeny, príspevky a funkčné požitky,“ stojí v dokumente.

Prichádza nakŕmený

Kažimír priznáva, že jeho pes Gaston s ním chodieva do práce, ale len v piatky, keď to „zvykne byť voľnejšie“. Pes sa pohybuje zväčša na chodbe poschodia, kde má guvernér kanceláriu. „Do banky zvyčajne príde pes už ,vyvenčený‘. Občas sa s ním guvernér prejde okolo banky, najmä v čase prestávky na odpočinok a obed, podmienky na ,venčenie‘ však nie sú ideálne,“ odkázal nám guvernér prostredníctvom oddelenia komunikácie NBS, ako rieši starostlivosť o Gastona, keď je v zamestnaní. Kŕmiť ho vraj netreba, lebo do výškovej budovy banky prichádza vždy najedený z domu. A čo na zdomácneného vlka v priestoroch najvyššej bankovej inštancie našej mladej republiky hovoria zamestnanci? „Pes je miláčikom banky,“ uviedli z komunikačného NBS.

Kto mu to zakáže?

Aj keď psičkári sú v politike celkom bežný jav, bývalý riaditeľ úradu na ochranu ústavných činiteľov Juraj Zábojník si na podobný prípad „prepravy“ nespomína. „Pravdupovediac, počas svojej kariéry som sa s tým nestretol, že by si ústavný činiteľ bral psa do priestoru, v ktorom sa vozí v obleku a v ktorom vozí aj iných členov vlády, keď idú na nejaké rokovania. Takže do hlavnej limuzíny pes určite nepatrí,“ ozrejmil odborník. Dodal, že vozenie psov, mačiek alebo iných zvierat v služobných autách ústavných činiteľov zákon alebo žiadne špeciálne nariadenie nerieši. „Keď vy alebo ja budeme guvernérom národnej banky a budeme mať domáceho miláčika psa, ako ho má aj americký prezident v Oválnej pracovni na koberci pred stolom, kto zabráni tomu, aby som si vozil v služobnom aute psa?“ dáva si rečnícku otázku Zábojník.

Upozorňuje však, že služobné auto, ktoré používa guvernér, nie je pridelené z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. „To je nejaké vozidlo v správe Národnej banky Slovenska, ktoré využívajú možno aj na iné účely a pánovi guvernérovi v ňom vozia psa. Guvernér národnej banky nemá z úradu na ochranu ústavných činiteľov vodiča. On má vlastného vodiča, takže oni si to určia. Neviem si predstaviť, že by niekto z podriadených v Národnej banke Slovenska povedal, že si tam nesmie voziť psa.“

A miesto pre koňa?

Podľa politológa Tomáša Koziaka je vodenie domáceho zvieratka na pracovisko zvláštne. Pripomína, že podobným spôsobom sa správal aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Momentálne obvinený Trnka si do úradu vodil štvornohého kamaráta. „Dôležité je, akým spôsobom to môžu vnímať zamestnanci. Niektorí podriadení to nemusia vnímať najlepšie, ale ako istú aroganciu človeka, že robí si z pracoviska súkromné miesto,“ myslí si Koziak. Bežný zamestnanec by si takéto privilégium dovoliť nemohol. „Neviem si predstaviť, aký dôvod je na to, aby si vodil človek do zamestnania psa. Ak to nie je psovod alebo človek, pre ktorého je pes pracovným nástrojom. V prípade guvernéra Národnej banky Slovenska je to trošku extrém,“ doplnil politológ.

FOTO ako využíva Kažimír služobné auto na vyvážanie svojho psa nájdete v GALÉRII ► ► ► TU

Dodáva, že prítomnosť psa nemusí každému zamestnancovi vyhovovať. „Sú ľudia, ktorí majú panický strach zo psov, a treba s tým počítať. Nie je to typická záležitosť. A keď to nadľahčím, tak ak niekto má obľúbené domáce zviera prasiatko, tak nech si nosí do práce prasiatko. Alebo prečo rovno nepostaví koňa na nádvorie národnej banky?“ zažartoval na záver politológ.