Tip na článok
Pripravujú sa: Jazdci s koňmi trénujú na preteky endurance, ktoré budú v polovici septembra.

FOTO Špičkové športovisko na Slovensku: Cieľ pracháčov z celého sveta!

Robí luxusný športový areál v Šamoríne Hoffmannovi vrásky?

Galéria k článku (10 fotografií )
Hamdan al-Maktúm: Korunný princ Dubaja bude aj tento rok súťažiť na majstrovstvách sveta v endurance.
Mario Hoffmann: Finančník, ktorý stojí za celým projektom, prepadol jazdectvu. Aj preto asi investoval do športoviska a nie do drahého auta či jachty.
Napájadlo: Je dizajnové a dokonale čisté.

Kone sa tam majú ako v bavlnke. Obrovský šamorínsky športový areál s názvom x-bionic sphere, za ktorým stojí finančník Mario Hoffmann, už šliape na plné obrátky. Budúci týždeň majstrovstvá sveta v diaľkových dostihoch, krátko nato parkúrová súťaž zaradená do svetovej série, budúci rok plánujú majstrovstvá sveta v triatlone a medzitým desiatky iných, tiež významných súťaží. Hoffmann, oficiálne pokladaný za investora, zdá sa, na projekte nakoniec neprerobí, ako sa špekulovalo počas výstavby megadrahého športoviska.

Preteky so šejkmi

Už najbližšie sa stane Šamorín cieľom pracháčov z celého sveta, špeciálne však arabského, a najlepších vytrvalostných jazdcov. Bude totiž hostiť majstrovstvá sveta vo veľmi populárnom endurance, teda diaľkových dostihoch, pri ktorom musia jazdci s koňom prejsť až 160 kilometrov.

Obrovskú popularitu má táto disciplína v arabských krajinách. Bodaj by nie, keď najlepším plemenom na tieto preteky je elegantný arabský kôň. Už druhýkrát by mal do Šamorína prísť aj dubajský korunný princ Hamdan al-Maktúm, ktorého otec patrí medzi najbohatších ľudí sveta. Ten si vlani prišiel pozrieť vytrvalostné preteky Summer Spirit Race.

Hamdan al-Maktúm: Korunný princ Dubaja bude aj tento rok súťažiť na majstrovstvách sveta v endurance.
Hamdan al-Maktúm: Korunný princ Dubaja bude aj tento rok súťažiť na majstrovstvách sveta v endurance.
Foto: Michal Smrčok

Hamdan al-Maktúm: Korunný princ Dubaja bude aj tento rok súťažiť na majstrovstvách sveta v endurance.FOTO: Michal Smrčok

Najväčší v strednej Európe

Areál, ktorý sa rozkladá na milión štvorcových metroch, však nie je len dostihový. Práve naopak, zameriava sa na parkúr, teda skoky cez prekážky, ale aj drezúru. Najnovšie robotníci makajú na výstavbe dráhy na preteky military, čo je spojenie parkúru a dostihov v náročnom teréne, ktoré vedia poriadne preveriť schopnosti koňa aj jazdca. Len pred pár týždňami hostil x-bionic sphere Grand Prix a koncom septembra ho už čaká ďalší významný parkúr.

„Budú to dvojhviezdičkové CSI preteky, počas nich budú tri súťaže zaratúvané do svetového rebríčka Longines Ranking. Nedeľná Grand Prix bude zároveň kvalifikáciou na majstrovstvá Európy,“ hovorí jeden z organizátorov Dušan Sabó. Vysvetľuje, že kým donedávna museli slovenskí jazdci cestovať do sveta, aby zažili veľké preteky, teraz chodia významní jazdci k nám. Šamorín by sa chcel priblížiť nemeckému Aachenu, najvýznamnejšiemu jazdeckému centru. „Areál navrhoval profesor Arno Gego z Aachenu, ktorý urobil z jazdeckého dizajnérstva vedu. Pán Hoffmann stavil na najlepších odborníkov na svete,“ vysvetľuje Sabó.

Pre vyše 600 koní

„Už sme tu mali mnoho úspešných svetových jazdcov, bol tu napríklad Steve Guerdat, niekoľkonásobný medailista z olympiády aj z majstrovstiev sveta, teraz v Riu skončil štvrtý. Tiež Pius Schwitzer, tretí z olympiády v Sydney. Pomaly sa tento areál stáva vo svete známym, a tak záujem špičkových pretekárov narastá. Snažíme sa robiť preteky na vysokej úrovni a tých jazdcov sem dostať,“ pochváli sa Sabó.

Napájadlo: Je dizajnové a dokonale čisté.
Napájadlo: Je dizajnové a dokonale čisté.
Foto: Norbert Grosz

Napájadlo: Je dizajnové a dokonale čisté.FOTO: Norbert Grosz

V Šamoríne môžu naozaj bez problémov usporiadať veľké svetové podujatia. Len do otvorených letných stajní sa totiž zmestí vyše 600 koní. Jazdiť sa dá na troch veľkých trávnatých parkúroch, dvoch pieskových, vo dvoch halách a v jednej špeciálnej drezúrnej aréne. Okrem toho nechýba dostihová dráha.

Najnovšie technológie

Jazdecký areál je však zaujímavý nielen rozlohou. Keď sa prejdete po „pieskovom“ povrchu parkúrových kolbíšť, zistíte, že vôbec nejde o obyčajný piesok. Je zmiešaný s textíliou a na dotyk oveľa jemnejší. Príjemne pruží a človek má kôň. „Tento piesok je špeciálny, tlmí nárazy, je zároveň dosť pružný a pevný, aby sa kone neprepadávali, keď doskakujú. Odvádza vodu. Aj pod trávou je niekoľko vrstiev špeciálneho povrchu, napríklad lávový kameň. Je to veľmi zložitá technológia a na takejto špičkovej úrovni to robí len pár ľudí na svete,“ opisuje Sabó.

Terén sa tak ani v zlých podmienkach nerozbije a koňom nehrozí úraz. „Prekážky, ktoré sa tu používajú, dizajnovala odborníčka Christa Heibachová z Aachenu. Sú na olympijskej úrovni. Koňom v tomto areáli dva týždne nahradia tri mesiace tréningu, toľko rozličných kolbíšť je tu.“

Konské solárium

V podstate takmer všetko v jazdeckej časti areálu je podriadené koňom a ich pohodliu. Žiadne asfaltové povrchy, na ktorých sa kopytá šmýkajú a koňom hrozí pád. Cestičky, po ktorých sa pohybujú, sú z gumených dlaždičiek podobných tým na atletických dráhach. Stajne sú priestranné, takmer o meter väčšie, ako žiadajú predpisy, a asi ani šejkove kone nemajú väčšie.

Kone tu majú aj špecializovanú veterinárnu kliniku, ktorá bola najbližšie v Rakúsku. Nechýba konské solárium vyzerajúce ako obrovské horské slnko, luxusné dizajnové napájadlo či bazén pre kone. „Tam plávajú kone, ktoré majú zranenie, aby nezaťažovali postihnutú končatinu, ale zároveň vykonávali pohyb,“ vysvetľuje Sabó.

Solárium: Funguje ako horské slnko, kone si môžu pred pretekmi zahriať svaly.
Solárium: Funguje ako horské slnko, kone si môžu pred pretekmi zahriať svaly.
Foto: Norbert Grosz

Solárium: Funguje ako horské slnko, kone si môžu pred pretekmi zahriať svaly.FOTO: Norbert Grosz

Oddych aj pre ľudí

Areál ani zďaleka nie je len pre kone. Pred pár dňami tu organizovali najväčšie triatlonové preteky na Slovensku. Budúci rok by mali robiť majstrovstvá sveta v triatlone s názvom The Championship. V x-bionic sphere môžete robiť až 27 olympijských športov. Nechýba futbalové ihrisko v štandarde podľa predpisov FIFA, na ktorom môžu mužstvá trénovať, atletická dráha, kde v lete oživili kedysi slávne preteky Pravda - Televízia - Slovnaft, gymnastická hala s oficiálnym olympijským náradím či olympijský 50-metrový bazén.

Vstup do samotného areálu je zadarmo aj počas športových podujatí a môže si ho pozrieť ktokoľvek. My sme tu stretli mnoho cyklistov, ktorí dorazili zo susednej hrádze. Tu si často odparkujú bicykel a idú do wellnessu alebo akvaparku, kde je okrem spomínaného olympijského plaveckého bazéna s desiatimi dráhami s tribúnou 25-metrový vnútorný a štyri tobogany. Nechýbajú ležadlá, zóna na plážový volejbal, plážový bar. Vo wellnesse zas nechýba množstvo rozličných sáun, okrem klasickej fínskej či parnej infrasauna, ktorá lieči zranené kĺby a šľachy.

Aj pre ľudí: Nielen o koňoch je x-bionic sphere. Pre návštevníkov je napríklad wellness s množstvom sáun a víriviek.
Aj pre ľudí: Nielen o koňoch je x-bionic sphere. Pre návštevníkov je napríklad wellness s množstvom sáun a víriviek.
Foto: Norbert Grosz

Aj pre ľudí: Nielen o koňoch je x-bionic sphere. Pre návštevníkov je napríklad wellness s množstvom sáun a víriviek.FOTO: Norbert Grosz

Najväčšie fitko

Keďže x-bionic sphere plánuje byť miestom, kde budú trénovať profesionálni športovci, má jedno z najväčších fitnescentier na Slovensku. „Jeho rozloha je viac ako tisíc štvorcových metrov a pozostáva z troch poschodí, mám tu kardio miestnosť, spoločné cvičenia, fitnesstroje, vzpieračskú zónu aj šesť špeciálnych strojov pre hendikepovaných klientov,“ vysvetľuje riaditeľ pre šport a partnerstvá Peter Blaho.

Okrem športov láka x-bionics sphere kongresovým centrom, ktoré dokáže pojať takmer dvetisíc ľudí. Jednotlivé miestnosti na kongresy či firemné akcie sú vybavené najmodernejšou technológiou a všetko, od svetla cez klimatizáciu až po premietacie plátna, sa dá ovládať tabletom. Zaujme aj kino, kde sú namiesto sedadiel známe pestrofarebné vaky. V obrovskom areáli je aj hotelový komplex s kapacitou 1 150 lôžok.

Hoffmann či tajný investor

Podľa verejných informácií financoval výstavbu finančník Mario Hoffmann. Ten sa stal fanúšikom jazdectva po tom, čo dostal od priateľov na 40. narodeniny koňa. Jazdeniu prepadol a dnes sa venuje spomínanému endurance. Má svoj tím a momentálne sa chystá na majstrovstvá sveta, kde bude bojovať so šejkmi aj najlepšími jazdcami.

Mario Hoffmann: Finančník, ktorý stojí za celým projektom, prepadol jazdectvu. Aj preto asi investoval do športoviska a nie do drahého auta či jachty.
Mario Hoffmann: Finančník, ktorý stojí za celým projektom, prepadol jazdectvu. Aj preto asi investoval do športoviska a nie do drahého auta či jachty.
Foto: Michal Smrčok

Mario Hoffman: Finančník, ktorý stojí za celým projektom prepadol jazdectvu. Aj preto asi investoval do športoviska a nie do drahého auta či jachty.FOTO: Michal Smrčok

Areál vraj stál vyše sto miliónov eur. V marci 2015 však Hoffmann pre týždenník Trend tvrdil, že areálu sa venuje len ako bankár a pripravuje ho pre utajeného investora. Onedlho sa však objavili ďalšie články, kde je ako investor predstavovaný on sám. Prekonal by tak mnohých iných finančníkov, keď si namiesto novej jachty postavil športovisko, kam pustí aj bežných ľudí. Napríklad v gymnastickej sfére majú tréningy deti a mládež. Veľká investícia sa síce asi nevráti okamžite, ale ak bude robiť samé svetové preteky, určite nebude prerábať.

VIDEO Plus 7 Dní