Podmienky, v akých žijú ľudia v zariadeniach pre seniorov, majú kontrolovať viaceré úrady. Ministerstvo práve, VÚC, obce, regionálne úrady verejného zdravotníctva, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, či hasiči. Keď vlani prepukla kauza s bratislavským domovom pre dôchodcov Iris, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová si povedala, že skontroluje, či tieto domovy vôbec niekto kontroluje a ako. Z výsledku bola šokovaná.

"Počet kontrol, tak ako sa vykonáva jednotlivými aktérmi, je veľmi nízky a tak poskytovatelia nemajú obavu, že by zrazu mohol niekto v noci zaklopať na dvere. Kontroly sú sporadické a tlak, ktorý by mal existovať, chýba. Ak nie je, naozaj nevieme, či naši seniori žijú v dôstojných podmienkach," povedala v rozhovore pre Plus 7 dní. Patakyová bola so svojim tímom osobne vo viacerých zariadeniach, a to po tom, ako ich už skontrolovalo napríklad aj ministerstvo. Ombudsmanka však našla oveľa viac zlyhaní, ako tí, čo kontrolovali pre ňou.

Fotogalériu, ako to vyzerá v niektorých zariadeniach pre seniorov si môžete pozrieť TU.

"Keď začnem od tých najzákladnejších – nedostatočné osvetlenia chodieb, neoddelené toalety a sprchy pre mužov a ženy, neexistencia signalizačného zariadenia alebo telefónu na izbách, neexistencia individuálneho programu pre ležiacich klientov alebo ich nerealizovanie. Stáva sa, že imobilní ľudia sú tak celý deň na svojich izbách a buď sedia alebo ležia na posteli. Takéto trávenie dňa si rozhodne nikto z nás nechce ani len predstaviť. Keď ste sa ma pýtali v prvej otázke na moje obavy, tiež si to neviem predstaviť pre svojich blízkych," povedala. Keďže kontroly ešte nie sú ukončené, konkrétne domovy v hroznom stave nateraz menovať nechce.

Na čo si dať pozor, keď vyberáme zariadenie pre našich blízkych? Kde sa sťažovať, ak máme podozrenie, že s ním nie je dobre zaobchádzané? Rozhovor o problémoch v sektore, ktorý zostal roky bez adekvátneho dohľadu a ktorý trápi všetky generácie, s Verejnou ochrankyňou práv MÁRIOU PATAKYOVOU si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.

Podmienky, v akých žijú seniori v zariadeniach sociálnych služieb im môžu "závidieť" aj študenti na tých najhorších internátoch.
Zdroj: Kancelária verejného ochrancu práv