Do februára minulého roka pracovala ako štátna radkyňa premiéra Roberta Fica. Roky mu ako jeho pravá ruka sekundovala pri oficiálnych návštevách, až z nej napokon spravil jednu z najmocnejších žien Slovenska. A to všetko napriek tomu, že jej meno sa spájalo s talianskym mafiánom Antoninom Vadalom, ktorého činnosť na Slovensku roky monitorovala tajná služba. Mária Trošková, o ktorej je reč, ako poradkyňa premiéra napokon skončila. Jej činnosť na Úrade vlády a prepojenie na taliansku mafiu však dosiaľ nie sú celkom objasnené.

Ruskova známa

Vráťme sa pekne do minulosti. Píše sa rok 2009 a v médiách prebleskne správa, že taliansky podnikateľ Antonino Vadala plánuje v priemyselnom parku v Lučenci postaviť dve fabriky takmer za 70 miliónov eur. Projekt síce padol, ale Vadala sa v tomto momente zapísal do histórie svojich podnikateľských úspechov na Slovensku. Z tohto obdobia si ho pamätá aj exminister hospodárstva Pavol Rusko, ktorý sa k Vadalovi pre PLUS 7 DNÍ vyjadril dávnejšie.
Bol to práve bývalý majiteľ Markízy, kto zrejme zoznámil Máriu Troškovú, bývalú účastníčku Miss Universe SR, s podnikavým Talianom. „Jasné, že Máriu poznám!“ spontánne reagoval Pavol Rusko, keď sme mu dávnejšie spomenuli meno známej krásky. „Kedysi u nás istý čas, asi tri mesiace, robila. Bolo to už pomerne dávno. Potom sa však zoznámila s jedným podnikateľom talianskeho pôvodu, ktorý sa okrem iného venoval slnečným elektrárňam, a prešla k nemu,“ zaspomínal si obvinený expolitik pre PLUS 7 DNÍ. V súvislosti s kariérou mladej ženy sa pousmial. „Myslel som, že pôjde pomalšie, ale v zásade ma to neprekvapilo, lebo veľmi rýchlo pochopila, ako v živote postupovať.“

Z nočného baru k Ruskovi

No a veruže vtedy ešte študentka postupovala v kariére veľmi rýchlo. Najnovšie sa PLUS 7 DNÍ podarilo získať dosiaľ nepublikované fotografie. Paradoxne boli dlhé roky verejne prístupné, to sa však zmenilo a dnes už niekto fotky zo sociálnej siete stiahol. V luxusnom nočnom podniku v centre hlavného mesta sa na nich dobre zabáva Mária Trošková, v tom čase 21-ročná študentka na vysokej škole. Spoločnosť jej robia ženy blízke vtedajšiemu majiteľovi Markízy. Fotografie z nočného baru sa datujú do roku 2010 a je známe, že ešte predtým nafotila pre mužský časopis šteklivé fotografie spolu s rozhovorom o plastikách, ktoré jej pomáhajú v kariére. V nočnom bare okrem iných neznámych ľudí tancuje s Magdalénou Tokárovou, asistentkou Pavla Ruska. Tá podobne ako Trošková neskôr získala flek v štátnej správe, presnejšie, vo Vodohospodárskej výstavbe. Na fotkách je aj súčasná Ruskova partnerka Henrieta Hegerová, ktorá bola roky majiteľkou modelingovej agentúry a dnes žije v spoločnej domácnosti s bývalým mediálnym magnátom. Zjavne dobre sa Majka cíti aj v spoločnosti bratislavského právnika Radika N., ktorý ju dokonca drží na rukách a ona sa okolo neho omotáva ako liana.

S Ruskovou asistentkou: V nočnom bare tancuje s Magdalénou Tokárovou.
Zdroj: Internet

Človek, ktorý nám fotografie poskytol, ich komentoval slovami, že vznikli takmer pred deviatimi rokmi v luxusnom nočnom klube. Fungoval na zvonček a dnu vpúšťali esbéeskári len „istých“ ľudí. Hocikto z ulice by sa dnu jednoducho nedostal. Podľa jeho slov, šikovnú budúcu Ficovu radkyňu stretol v podniku pri dobrej zábave, dokonca sa ju snažil zbaliť. „Medzi tými dievčatami vyčnievala, pretože bola dosť inteligentná. Ale ona ma nechcela, hľadala chlapov s vplyvom a mocou,“ povedal nám náš zdroj. Na otázku, či sa mohla v tom čase zoznámiť s Vadalom, reagoval: „Jasné, že mohla, chodievali tam aj Taliani.“ Bola to práve Troškovej mama, ktorá sa pre médiá dávnejšie vyjadrila, že jej dcéra stretla Vadalu v Bratislave.

Firmu predala Vadalovi

Rok nato, ako sa mladá študentka zabávala v nočnom podniku, založila spoločnosť GIA MANAGEMENT. Konateľkou spoločnosti bola od augusta 2011 do mája 2012. Po nej sa stal konateľom Antonino Vadala a po ňom Pietro Catroppa. Z firmy teda Trošková asi po roku odišla a neskôr sa stala asistentkou poslanca za Smer Viliama Jasaňa. Aký vzťah mala s podnikavým Talianom, sa snažila médiám priblížiť jej mama, ktorá bez okolkov priznala, že mali ľúbostný pomer. Vadala sa, naopak, v jednom rozhovore tváril odťažito - Majka vraj bola len študentka, ktorá chcela podnikať, nedarilo sa jej, a tak mu firmu predala.  Ani Jasaň médiám nechcel povedať, kde našiel peknú brunetku, predtým známu skôr ako modelku a bývalú účastníčku Miss. Povedal len, že mu ju odporučil kamarát. Ako je pomerne známe, práve od Jasaňa si to Trošková zamierila ani nie po roku k Ficovi na Úrad vlády. O rok sa za ňou sťahoval Jasaň, ktorý získal lukratívny post - stal sa tajomníkom Bezpečnostnej rady štátu. Z postu odišiel až po zverejnení posledného nedokončeného textu Jána Kuciaka, ktorý prepojil špičky Smeru s Antoninom Vadalom. Presne pre ten istý dôvod opustila miesto štátnej radkyne aj Mária Trošková.

Sporné telefonáty

Podľa aktuálnych informácií je už jasné, že predaj firmy Vadalovi neznamenal koniec ich dôverného vzťahu. Práve naopak. Ich priateľstvo bolo veľmi intenzívne, čo dokazuje množstvo telefonátov medzi ženatým Talianom a atraktívnou brunetkou. Výstupy talianskej prokuratúry, ktorá sledovala číslo Vadalu aj v čase, keď bola asistentkou poslanca Jasaňa a neskôr hlavnou štátnou radkyňou na Úrade vlády, hovoria jasnou rečou. Talianske orgány zachytili medzi nimi až 452 telefonátov. O čom sa bývalí partneri spolu bavili, nevedno.  Podľa talianskych vyšetrovateľov Majkin spoločník napojený na taliansku kriminálnu organizáciu ’Ndrangheta zo Slovenska rozbiehal globálny kokaínový biznis. Aj to je dôvod, prečo je dnes vo väzbe v Taliansku. Hoci jeho pôsobenie na Slovensku monitorovala aj naša tajná služba, zjavne to nikoho z jej zamestnávateľov nezaujímalo. Ba ani expremiéra Roberta Fica, ktorý na spomínané telefonáty reagoval tak, že vraj ho do toho nič nie je. Dokonca akože vtipne dodal, že sa nebude starať do súk­romného vzťahu dvoch ľudí.

Bráni ju: Svoju Máriu bráni Robert Fico i po zverejnení informácií, že s údajným mafiánom Vadalom komunikovala, aj keď už pôsobila na Úrade vlády SR.
Zdroj: Archív

Z čoho žije?

Po vynútenom odchode sa po Márii akoby zľahla zem. Nefiguruje v žiadnych firmách, nevidno ju v spoločnosti, len fotografi ju sem--tam zachytia, ako opúšťa svoj bratislavský apartmán či parkuje pred domom v Púchove.  Namieste je otázka, z čoho bývalá vplyvná žena roky pôsobiaca po boku expremiéra Fica žije. Podľa Živnostenského registra ukončila živnosť s predmetom podnikania maloobchodný predaj šperkov 23. júna 2018. Jej zlatníctvo v rodnom Púchove už dávnejšie zíva prázdnotou. Je všeobecne známe, že zlatníci nemajú ostatné roky na ružiach ustlané, čo však zarazí, je fakt, že podnikala aj v čase, keď pôsobila ako štátna radkyňa. Podľa aktuálneho výpisu si však otvorila živnosť na prenájom hnuteľných a nehnuteľných vecí či administratívne služby. Ani v údajoch Obchodného registra jej meno nefiguruje, ba dokonca nerobí ani asistentku poslanca Roberta Fica, tou je Ľubica Končalová. Zato na webovej stránke dlžníkov k 1. aprílu 2019 svieti v zozname meno Mária Trošková. Podľa týchto údajov dlhuje Sociálnej poisťovni smiešnych 7 eur. Áno, dobre čítate. Nuž, zrejme sa jej zlaté časy skončili. Alebo?

Mohlo by vás zaujímať: