Tip na článok
Linku presunuli: Preto podľa úradu vlády nefungovala. Informovali o tom však až po našom upozornení.

Už funguje! Po našom článku úrad vlády konečne „spojazdnil“ nefunkčnú antikorupčnú linku

Nefungujúca antikorupčná linka úradu vlády sa vraj len presúva na iné oddelenie. Prečo to ľuďom neoznámil hlas na nahrávke?

Galéria k článku (3 fotografie )
Premiér Fico: Linku, ktorú zaviedla Iveta Radičová, sa rozhodol zachovať. Posledný týždeň však haprovala.
Spustená: Kým to, že linka nefunguje, na stránke nebolo, na spustenie už úrad vlády ľudí upozorňuje.

Už včera sme vás informovali o tom, že ak chcete nahlásiť korupciu na linku úradu vlády, ktorú v roku 2011 s veľkou pompou spustili, máte smolu. Záznamník telefonujúcim len oznámil, že majú zavolať v pracovnom čase, aj keď počas neho volali. Úrad vlády po našom článku včera popoludní zverejnil informácie o náhradných číslach a maily. Dnes už oznámil, že linka opäť funguje. Hneď sme to aj otestovali. „Dobrý deň, antikorupčná linka,“ pozdravila nás pracovníčka úradu, keď sme zavolali na známe číslo.

Náročný záznamník

Úrad však nahneval svojím prístupom nášho čitateľa, ktorý nás na nefungujúcu linku upozornil. Záznamník mu totiž povedal, že sa má ozvať v pracovnom čase, hoci postupoval podľa návodu na stránke. V tom čase tam žiaden oznam o nefungovaní nebol. „Volal som tam minulý týždeň napríklad v utorok aj v stredu, už vtedy linka nefungovala. Nechápem, prečo jednoducho nezmenili nahrávku na záznamníku. Veď tam stačí povedať, kedy má človek zavolať,“ čuduje sa čitateľ. Úrad vlády po tom, čo sme sa naň obrátili s otázkami, zverejnil oznam o náhradných číslach aj emailovú adresu a ospravedlnil sa tým, že linku premiestňovali na špecializovaný útvar, ktorý sa venuje problematike prevencie korupcie.

Premiér Fico: Linku, ktorú zaviedla Iveta Radičová, sa rozhodol zachovať. Posledný týždeň však haprovala.
Premiér Fico: Linku, ktorú zaviedla Iveta Radičová, sa rozhodol zachovať. Posledný týždeň však haprovala.
TASR

Dvanástich poslali na NAKA

V roku 2016 zaznamenal úrad vlády na antikorupčnej linke 41 hovorov. „V 12 prípadoch sme volajúcim poskytli priamo kontakt na Národnú kriminálnu agentúru, respektíve jej expozitúr,“ vysvetľuje tlačový odbor úradu. V roku 2017 už bolo na linke 29 hovorov, no bez podozrenia na možné korupčné správanie. „Volajúci sa v mnohých prípadoch sťažujú na konanie súdov, alebo konzultujú rôzne situácie, pričom v niektorých z týchto prípadov im poskytujeme kontakt na NAKA,“ dopĺňa úrad vlády.

VIDEO Plus 7 Dní