Tip na článok
Spoločnosťou okrem kauzy s predraženým CT hýbal aj prípad policajta Tiefenbacha a budovanie garáží na Bratislavskom hrade. Diskusiu vyvolalo ospravedlnenie týždenníka Plus 7 DNÍ.

Garáže na Hrade, CT-čko a policajt-bitkár: Najväčšie kauzy roku 2014

Pochybné zákazky, plytvanie verejnými financiami, absurdné rozhodnutia mocných a špekulanti, na ktorých neplatí zákon. Toto všetko hýbalo našou spoločnosťou v roku 2014.

O tom, že mnohé neduhy spoločnosti sú iba vrcholom ľadovca, svedčia mnohé kauzy, ktoré z času na čas vyjdú na povrch. Tak ako škandál s predraženým CT pre piešťanskú nemocnicu, ktorý sa prevalil začiatkom novembra a padali preň hlavy.

Nielen pamiatkarom, ale každému súdnemu človeku zdvihol tlak bizarný nápad vybudovať luxusné garáže pri Bratislavskom hrade na mieste so vzácnymi archeologickými nálezmi. Lokalitu, ktorú nám môže závidieť celá Európa, sa však kompetentní rozhodli zaliať betónom.

To, že niektoré heslá ostanú len prázdnymi frázami, zasa potvrdil prípad bývalého policajta Ľuboša Tiefenbacha, ktorý slogan „pomáhať a chrániť“ zabudol premietnuť do skutočného života a namiesto toho si dokazoval moc zoči-voči občanom.

Nuž a napokon je tu riziko, že každá snaha hľadať pravdu môže byť potrestaná mimoriadne absurdným spôsobom. Takým bolo 54-stranové ospravedlnenie týždenníka Plus 7 DNÍ, ktoré v histórii nemá obdobu.

Prinášame vám najvážnejšie kauzy, ktoré hýbali našou spoločnosťou v roku 2014 a Plus7čka bola pri tom.

Ospravedlnenie na 54-strán

V marci musel týždenník Plus 7 DNÍ v dôsledku sporu s exposlancom za SNS Štefanom Zelníkom uverejniť obrovskými písmenami ospravedlnenie až na 54 stranách. Rozsah čísla sa rozšíril takmer o polovicu. Bezprecedentnou kauzou sa okrem slovenských médií zaoberali aj tie zahraničné. Plus 7 DNÍ dostal prívlastok unikát.

Čítajte viac:

Absurdné rozhodnutie: Týždenník Plus 7 DNÍ sa musí ospravedlniť na desiatky strán!

Testovacie audiny za stotisíce

Vo februári sme vás informovali, že do vozového parku Úradu na ochranu ústavných činiteľov pribudlo šesť luxusných vozidiel značky Audi. Cena áut sa šplhala až na pol milióna eur. Ministerstvo vnútra však tvrdilo, že si nóbl tátoše len vypožičalo.

Čítajte viac:

Ministerstvo vnútra si požičalo luxusné audiny! Neuveríte, na čo ich potrebuje

Paškov človek za vodou

O tom, že známosti majú na Slovensku často väčšiu silu než čokoľvek iné, ste sa mohli dočítať v článku z februára. Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai, o ktorom sa v kuloároch hovorí ako o Paškovom človeku, sa rozhodne nemá zle. Po nástupe do funkcie začal kupovať byty, pričom posledný je v luxusnom bratislavskom River Parku.

Čítajte viac:

Šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne zarába viac než prezident! Nemocnice chátrajú

Garáže na rímskych pamiatkach

Dnes už bývalý predseda parlamentu Pavol Paška prišiel s nápadom vytesať do hradnej skaly monument - garáže pre papalášov. Odhliadnuc od výstrednej ceny za parkovacie miesta je doteraz nedoriešený prípad šokujúci najmä tým, že projekt má vzniknúť na mieste vzácnych archeologických nálezov. Kompetentných to však vôbec netrápi!

Čítajte viac:

Pod Bratislavským hradom pribudnú luxusné parkovacie miesta: Cena za jedno vás šokuje

Odsúdený na slobode

Ak novinár nájde zločinca, na ktorého je desať rokov vydaný medzinárodný zatykač, skôr ako polícia, zrejme bude kdesi chyba. Redaktor Plus 7 DNÍ našiel vo februári Andreja Mazáňa, ktorého srbské súdy právoplatne odsúdili za účasť na dvojnásobnej vražde. V dedine pri Topoľčanoch si nažíval ako bezúhonný občan.

Čítajte viac:

Exkluzívne: Týždenník Plus 7 DNÍ našiel medzinárodne hľadaného zločinca!

Synáčik, ktorý sa nevpratal do kože

V apríli sme informovali o mladíkovi, ktorý sa stal postrachom Banskej Bystrice. Synáčik z dobrej rodiny bol známy bitkár a sociálnu sieť zásoboval fotkami, na ktorých sa premáva v luxusnom aute s nohami vystrčenými von oknom, alebo hrdo oznamuje, kto práve od neho dostal nakladačku.

Prípad mal aj pokračovanie, bitkára pokojne prijali na právnickú fakultu, aby raz z neho mohol byť sudca či prokurátor. Otec, známy výtvarník, si synáčika zastával, že má vysoké IQ, len je veľmi popudlivý...

Čítajte viac:

Výrastok z Banskej Bystrice sa vozí na audine s nohami von oknom a mláti na ulici ľudí!

Zazobaný podnikateľ verzus hladujúci ľud

Zamestnanci Dubnického Metalugrického Kombinátu boli v apríli už niekoľko mesiacov bez výplaty a nemali ani na jedlo. Projektový manažér firmy Juraj Mác zatiaľ okázalo predvádzal svoj vozový park. Neskôr dokonca vyšlo najavo, že jeho 22-ročná dcéra má obrovskú vilu v milionárskej štvrti pod Slavínom.

Čítajte viac:

Ľudia v dubnickej fabrike nedostávajú výplaty, manažér sa vozí v luxusných autách

Zemepán Mečiar

Ani kedysi mocný muž tejto krajiny Vladimír Mečiar ešte nepovedal posledné slovo. Na vlastnej koži to pocítili ľudia z obce Dolná Poruba. V júni sme vás informovali, že sa obyvateľom vyhráža súdmi, ak mu nepredajú pozemky, o ktoré má záujem.

Čítajte viac:

Zemepán Mečiar: Ľuďom sa vyhráža súdmi, ak mu nepredajú pozemky

Policajt wrestler

Na jeseň verejnosť pobúril prípad vodičky, ktorá mala skúsenosť s drsnými praktikami policajta Ľuboša Tiefenbacha. Ako sa ukázalo, ani zďaleka nebola jediná a muž zákona, ktorý sa aktívne venuje wrestlingu, napokon skončil vo väzbe. V decembri ho z nej prepustili.

Čítajte viac:

Šokujúca výpoveď svedka o zásahu Tiefenbacha: Noro mi zomrel v náručí!

Predražené nákupy v nemocniciach

Kauza predraženého piešťanského CT-čka, ktorá sa prevalila v novembri, stála kreslo ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú i šéfa parlamentu Pavla Pašku. Zároveň ukázala, že v zdravotníctve peniaze ani zďaleka nechýbajú, iba sa strácajú vo vreckách vyvolených.

Čítajte viac:

Plus 7 DNÍ odhalil ďalšie predražené nákupy cez Medical Group

VIDEO Plus 7 Dní