Tip na článok
Zviditeľnili sa aj Ivan Gašparovič a Radoslav Procházka, hoci možno inak, ako by si predstavovali.

Gašparovičova sekera a nahratý Procházka: Udalosti roka 2014 (2. časť)

Pokračujeme seriálom čo priniesol Slovensku rok 2014. V tejto časti mapujeme udalosti od júla do decembra.

Galéria k článku (5 fotografií )
V júli zasiahla Malú Fatru pohroma.
Zastrelený prevádzač bol na slovensko-ukrajinskej hranici vraj známa firma a na mužov zákona strieľal už pred rokom.
Koncom septembra sa petržalský policajt Ľuboš Tiefenbach pre chýbajúcu STK pustil do vodičky.

JÚL

Obvinený Procházka

Radoslav Procházka zažil turbulentný rok. Už mohol byť princom slovenskej politiky. Aspoň na pravej strane. Ako rýchlo však vyletel v prezidentských voľbách, tak rýchlo padá dole. Škodu mu narobila nahrávka, ktorá má dokazovať, že Igorovi Matovičovi chcel za reklamu v regionálnych novinách zaplatiť v hotovosti a bez dokladu.

Bývalý člen KDH najskôr všetko popieral a tvrdil, že žiadna nahrávka neexistuje. Keď sa zrazu objavila na internete, Procházka svoj hlas priznal, ale dušoval sa, že to bolo nastrihané tak, aby mu to uškodilo.

V zázname pritom Procházka vysvetľoval kľučky v zákonoch a napríklad aj to, že musí vykazovať len výdavky za posledné dva týždne prezidentskej kampane. „Ty tam vlastne napíšeš len, že čo si komu zaplatil, nie za čo to bolo,“ znelo na zázname.

Prípad začala riešiť polícia. Vyšetrovateľ vec zastavil, lebo skutok sa nestal, no prípad si vzala Generálna prokuratúra. Tá ho oživila a okamžite obvinila Radoslava Procházku zo zločinu skrátenia dane a poistného v štádiu prípravy. A tak na začiatku roka nádejný gazda pravice je na konci roka obvineným podozrivým zločincom.

Čítajte viac:

Procházka nazval pravicu planktónom. Prečo nešiel na detektor lži?

Zničená Vrátna

Dvadsiateho druhého júla zasiahla Malú Fatru pohroma. Za necelú hodinu padli na okolité kopce tisícky litrov vody, tá zaútočila na Vrátnu dolinu plnou silou. Stanicu sedačkovej lanovky zasypala kamenná lavína až po strechu, na neďalekom parkovisku zošrotovala päťdesiat áut.

Zúrivá voda, ktorá sa vyliala z potoka Varínka, brala asfalt, svahy, mosty a zasiahla aj Terchovú. Iba zázrakom si nevyžiadala ľudské životy. Lesníci dokonca nenašli ani uhynuté zvieratá.

AUGUST

Zastrelený prevádzač

Na slovensko-ukrajinskej hranici bol vraj známa firma a na mužov zákona strieľal už pred rokom. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nereagoval na výzvy policajtov ani varovné výstrely a ohrozoval svojich „klientov“ i zasahujúcu hliadku.

Muži zákona napriek tomu zachovali chladnú hlavu, prevádzača najprv varovali, vystrelili do vzduchu, až potom naňho začali strieľať. Aspoň tak znie oficiálna verzia o augustovej streľbe na našej východnej hranici s Ukrajinou, ktorej výsledkom je jeden mŕtvy - ukrajinský prevádzač.

V osudný víkend pri lesoch medzi Novou Sedlicou a Zbojom prevádzal cez hranicu päť Vietnamcov. Podľa neoficiálnych informácií dostal dvanásť rán zo samopalu, čo však nikto oficiálne nepotvrdil.

Zastrelený Ivan Ivanovič bol podľa nášho zdroja hlavou jednej z troch prevádzačských skupín, ktoré na východnej hranici pôsobia už roky. Jeho smrť vraj nemala na nelegálny biznis zásadný vplyv.

Čítajte viac:

Mŕtvy prevádzač na ukrajinskej hranici. Šlo o vybavovanie účtov?

SEPTEMBER

Koniec Harabina

Slovenská justícia dostala v septembri nové vedenie, čím sa skončila dlhoročná éra Štefana Harabina. Reformní sudcovia a pozorovatelia neskrývali radosť, že Harabin, ako posledný živý relikt mečiarovskej politiky v praxi, sa musel odobrať do histórie. Na čele Najvyššieho súdu ho vystriedala Daniela Švecová a za predsedníčku Súdnej rady bola zvolená Jana Bajánková.

Nová predsedníčka Najvyššieho súdu získala v tajnej voľbe Súdnej rady jedenásť hlasov, proti nebol nikto. Podporili ju aj reformní sudcovia. Má povesť vynikajúcej sudkyne, ktorá na Najvyššom súde pôsobí od roku 1991. V čase, keď bol Štefan Harabin ministrom spravodlivosti, bola podpredsedníčkou, ktorá Najvyšší súd riadila.

Stále vedie spor s týždenníkom PLUS 7 DNÍ za zverejnený komentár, že ju médiá označujú za osobu blízku Štefanovi Harabinovi. Má tiež dobré vzťahy so svokrom Roberta Fica, uznávaným právnikom Jaromírom Svobodom, s ktorým v minulosti spolupracovala.

Čítajte viac:

Nová šéfka najvyššieho súdu žaluje naše vydavateľstvo. Neuveríte prečo

Policajný násilník

Koncom septembra sa petržalský policajt Ľuboš Tiefenbach pre chýbajúcu STK pustil do vodičky Marty Bertlovej. Keď sa ohradila, prečo je taký drzý, dal ju „do zveráka“ a s dcérou Máriou putovali v putách na policajnú stanicu. Mária zo zákroku natočila video a Tiefenbach skončil v kolúznej väzbe, z ktorej ho prepustili 11. decembra. Je obvinený z viacerých trestných činov.

Tiefenbach mal na rováši asi sto sťažností od ľudí, inšpekcia ministerstva vnútra ho vždy očistila. Navyše PLUS 7 DNÍ objavilo svedka, ktorý vypovedal na polícii, že vinou Tiefenbachovho nátlaku pri zákroku pred štyrmi rokmi zahynul mladý človek.

Čítajte viac:

Šokujúca výpoveď svedka o zásahu Tiefenbacha: Noro mi zomrel v náručí!

OKTÓBER

Dlhuje a stavia

Stavebnícky gigant Váhostav, v ktorom figuruje aj údajná sivá eminencia Smeru Juraj Široký, nestíha platiť svoje dlhy, a tak sa súdnou cestou skrýva pred veriteľmi. Trpezlivosť došla malej žilinskej firme Energy Pro, ktorej stavebný gigant nezaplatil 50-tisíc eur. Žilinčania požiadali súd, aby poslal Váhostav do konkurzu, nech dostanú aspoň niečo. Súdy však dali prednosť reštrukturalizácii.

V praxi to znamená, že niektoré dlhy Váhostavu sa škrtnú a niektoré budú pomaličky splácať. Najmä malých dodávateľov Váhostavu to môže položiť. Napriek problémom s finančnou disciplínou pre dodávateľov však Váhostav funguje ďalej a veselo stavia pre štát. Okrem diaľnic „rekonštruuje“ areál Bratislavského hradu za 26 miliónov eur.

Pavol Paška pridelil zákazku Váhostavu a nikoho netrápilo, že Váhostav nie je veľmi poctivý pri platení dodávateľom. Súčasťou „rekonštrukcie“ Hradu sú aj garáže, kde jedno parkovacie miesto vyjde na viac ako 50-tisíc eur.

Pritom zalejú betónom nájdené mimoriadne vzácne pozostatky rímskych budov. Na zastavenie stavby nepomohli zatiaľ ani protesty a nový šéf parlamentu Peter Pellegrini pokladá garáže v hradnom areáli za opodstatnené.

Čítajte viac:

Váhostav požiadal o ochranu pred veriteľmi a veselo stavia ďalej

NOVEMBER - DECEMBER

Účet za prezidenta

Okrem toho, že exprezident Ivan Gašparovič po sebe nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora nechal sekeru 60-tisíc eur a ešte sa z toho smial, PLUS 7 DNÍ zistilo, že si dal preplatiť zo štátneho prakticky celé vybavenie domácnosti vrátane kuchynského robota vo svojom súkromnom dome v Limbachu.

K tomu všetkému si pravidelne necháva „venčiť“ svojho nemeckého stavača prideleným ochrankárom, ktorý preto každé ráno jazdí z Bratislavy do Limbachu.

Čítajte viac:

Ičova 60-tisícová sekera: Gašparovičov prešľap zaplatíme všetci

Glváč nie je zlodej

Minister obrany Martin Glváč (Smer) v roku 2014 rozbehol obrovské nákupy novej techniky a zbraní pre našich vojakov. Kúpil dve dopravné lietadlá Spartan, rozbehol prenájom stíhačiek Gripen, kúpil 688 kusov samopalov Bren a začal riešiť nové protivzdušné radary. Všetky Glváčove nákupy však sprevádzajú pochybnosti o čistote.

Spartany ako jediný účastník boli síce vysúťažené ešte v roku 2008, ale v roku 2014 podpísal Glváč zmluvu asi o 20 miliónov drahšiu, než bola na stole v minulosti. Najväčšie pochybnosti vyvolal utajený nákup 688 kusov českých samopalov Bren A1 a pištolí P09. Nebola na ne súťaž a aj cena je diskutabilná. S typom A1 totiž neboli spokojní ani českí vojaci a vrátili ich s tým, že neprešli skúškami.

Česká zbrojovka ich upravila a vyrobila najnovšiu verziu A3, no Slovensko za cenu nového kupuje starší model. Pištole od českej zbrojovky sú tiež asi o dvesto eur drahšie ako od nášho výrobcu pištolí. Na svoju obranu Glváč vyhlásil: „Garantujem vám, že nie som žiaden zlodej.“

Čítajte viac:

Podozrivá zmluva na ministerstve: Glváč nákup obhajuje

Majského Vianoce

Veľkopodnikateľovi Jozefovi Majskému Ježiško pod stromček nadelil Vianoce s rodinou. Súdy totiž neboli ani tento rok schopné uzavrieť kauzu, v ktorej figuruje s Patrikom Pachingerom a Dávidom Brtvom. Trojica podľa obžaloby spáchala podvod a vytunelovala nebankové spoločnosti Horizont Slovakia a BMG Invest. Na účtoch v zahraničí skončilo v prepočte 26 a pol milióna eur.

Majského obvinili zo zosnovania zločineckej skupiny a z trestného činu podvodu ešte na jeseň 2002. Vzali ho do väzby, z ktorej ho prepustili v auguste 2004 pričinením generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Hlavné pojednávanie v Majského kauze sa začalo až v januári 2007 a podľa rozsudku z apríla 2008 mal ísť do väzenia na dvanásť rokov. Lenže nestalo sa.

Majský sa odvolal a Najvyšší súd uznesením zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu. Dôvod? Množstvo pochybení a procesných chýb a nepreskúmateľné odôvodnenie rozsudku. Inak, sudcovia na prvom stupni odviedli mimoriadne nekvalitnú prácu. Nuž a odvtedy sa proces vlečie.

Súdy odročili vyše dvadsať vytýčených pojednávaní. Raz boli chorí obžalovaní, raz advokáti, potom rodila manželka Patrika Pachingera. Ochorel i sudca, otehotnela zastupujúca advokátka, umrela Pachingerova príbuzná.

Summa summarum, prípad nie je uzavretý ani po dvanástich rokoch. Majskému už ťahá na sedemdesiat, biznis prevzali jeho deti a on si ako nemajetný dôchodca užíva starobu po boku mladej priateľky. A je možné, že za mreže sa už ani nevráti.

VIDEO Plus 7 Dní