Tip na článok
Bezplatne: Prezident má právo na služobný byt. Dáva si teda platiť náklady na bývanie vo vlastnom dome v Limbachu.

Gašparovičovi platíme internet a drahú televíziu: Pozerá nemravnosti?

Neuveriteľné - prezident Ivan Gašparovič, zarábajúci vyše deväťtisíc eur, si dáva preplácať ešte aj televízne programy a internet.

Účty za elektrinu a vodu či pravidelné upratovanie za tisíce eur ročne v súkromnom dome prezidenta Ivana Gašparoviča v Limbachu nie sú jediné položky, ktoré si hlava štátu dáva platiť z daní občanov. Vrcholný predstaviteľ krajiny využíva svoje postavenie a v čase krízy šetrí svoj domáci rozpočet, ako sa len dá. Bez okolkov žmýka peňaženky obyvateľov aj o posledný cent a keďže zo svojej pozície môže, zadarmo si doma užíva dokonca ešte aj prenosy milovaného hokeja. Prezidentská kancelária totiž zo štátneho hradí prezidentskému páru aj televízne programy. A ktovie, či zaňho nakoniec neplatíme aj koncesionárske poplatky.

Zatĺkali

Zistiť, aké položky spadajú pod právo bezplatného užívania „primerane vybaveného bytu“, ktorý Gašparovičovi zabezpečuje zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, nie je ľahké. Hoci jeho hovorca i ďalší pracovníci prezidentskej kancelárie tvrdia, že je všetko v súlade so zákonom a prezident má na služby nárok, podrobnosti celé mesiace zatĺkajú. Akoby sa pán prezident hanbil, že sa mu napriek jeho vyše deväťtisícovému platu musíme skladať ešte aj na upratovanie či dokonca na televízny program a internet.

Ale to by sme ho asi preceňovali. Gašparovič obýva aj s manželkou vlastný dom v Limbachu, pretože rezidencia na Slavíne je podľa kancelárie dlhodobo nevyhovujúca pre zlý technický stav. Jej predaj zas v čase krízy nie je vhodný a na výstavbu novej rezidencie štát nemá finančné prostriedky.

Zahodno dodať, že prvej dáme sa do vily na Slavíne nechcelo sťahovať ani na začiatku prvého volebného obdobia jej manžela. Vtedy si poťažkala, že dom je nevhodný mimochodom aj preto, že je tam malý jedálenský stôl a celá rodina by sa zaň nepomestila.

Ešte v roku 2006 prezidentov hovorca Marek Trubač tvrdil, že okrem nákladov na zabezpečenie objektu a jeho okolia bezpečnostným systémom kancelária nehradí žiadne ďalšie výdavky spojené s bývaním prezidenta. Dnes je všetko inak.

Karty a internet

V auguste minulého roka sme náhodným prezeraním faktúr zistili, že situácia sa zmenila a Kancelária prezidenta v skutočnosti uhrádza hlave štátu náklady za vodné, stočné a elektrickú energiu. Vtedajší vedúci kancelárie Milan Čič na otázku, či sa platia aj nejaké ďalšie položky, potvrdil len energie. Potom vyšlo najavo, že v pravidelnej mesačnej vyše tisícovej faktúre, ktorú kancelária vypláca súkromnej upratovacej firme, je zahrnuté nielen utieranie prachu na Slavíne, ale aj vysávanie či umývanie záchodov doma u pána prezidenta. Vila v Limbachu sa tak musí doslova lesknúť, veď za poriadok v nevyužívanej budove a rodinnom dome prezidenta kancelária ročne zaplatí vyše 12 600 eur.

„Náklady na bývanie predstavujú energie a bežné prevádzkové výdavky za služby spojené s užívaním bytu, ktoré budeme uhrádzať aj v roku 2013,“ stojí zas vo všeobecnej odpovedi na infožiadosť z polovice februára tohto roka, ktorou sme sa pýtali na ďalšie výdavky, keďže hovorca Marek Trubač prestal na túto tému úplne komunikovať.

Dozaista len podivuhodnou náhodou bývalý hokejista a dnes prezidentov vedúci oddelenia styku s verejnosťou JUDr. Dárius Rusnák pritom v odpovedi preskočil otázky týkajúce sa ďalšej zaujímavej faktúry. Namiesto toho nezabudol aktívne poznamenať, že za „dočasnú rezidenciu v Limbachu Kancelária prezidenta SR neplatí žiadne nájomné a nie je ani vybavená nábytkom a zariadením z rozpočtových prostriedkov, hoci to zákon umožňuje“.

Naznačuje tým, že pán prezident je vlastne k peňaženkám občanov v dnešných krušných časoch ešte veľkorysý? Až po niekoľkých odvolaniach a pripomienkach si napokon pán Rusnák konečne predsa len spomenul a priznal, za čo je faktúra od spoločnosti Skylink z mája minulého roka v hodnote 135 eur. „Ide o službu dekódovacie karty a internet, t. j. bežné prevádzkové výdavky spojené s užívaním bytu v zmysle zákona č. 120/1993 Z. z,“ napísal.

Kliky na Googli

Dekódovacie karty slúžia na sprístupnenie kódovaných televíznych programov zo satelitu. Podľa toho, koľko kanálov si zvolíte, sa ich cena odvíja zhruba od dvadsať do osemdesiatpäť eur. Tá najdrahšia karta ponúka príjem všetkých českých a slovenských staníc a okrem filmových, športových či dokumentárnych kanálov zahŕňa na dva mesiace zdarma aj nemravné, samozrejme, pokiaľ možno v HD kvalite.

Keďže išlo o pomerne vysoký poplatok, je možné, že prezidentovi aktivovali práve túto. Televízor je pritom v domácnosti Gašparovičovcov zrejme vyťažený. Prvá dáma v staršom rozhovore pre denník Sme totiž prezradila, že jej manžel vo voľnom čase „trávi veľa času pri televízore. Sleduje maximum športových prenosov a politické relácie“. Pri tých spolu dokonca vraj vášnivo polemizujú.

Služba priniesla do domu Gašparovičovcov aj internet. Žeby si hlava nášho štátu konečne chcela vylepšiť počítačovú gramotnosť? Ešte nedávno podľa všetkého neudržiaval s virtuálnou sieťou aktívne priateľské vzťahy. Pred prezidentskými voľbami v roku 2009 sa totiž počas televízneho vystúpenia prezidentských kandidátov nešťastne sekol, keď vyjadril názor, že najznámejší internetový prehliadač na svete Google slúži na „rozhovory cez internet“.

V januári tohto roka v televízii TA 3 zas vyhlásil na margo demonštrantov, ktorí sa chystali protestovať pred Prezidentským palácom proti jeho rozhodnutiu nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, že ide o mladých ľudí, „ktorí si cez internet prečítajú všetky tie kliky, ktoré tam sú urobené“, a ani poriadne nevedia, o čo ide. Ostáva teda už len veriť, že to vie pán prezident.

VIDEO Plus 7 Dní