Tip na článok
Šéf NKÚ Karol Mitrík: Pre jeho služobný gauč vyhodili z NKÚ dlhoročnú zamestnankyňu.

Gauč pre predsedu: Šéf NKÚ vyhodil úradníčku pre sedačku do služobného bytu

Nový predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík začal pôsobenie vo svojej funkcii naozaj rázne.

Podľa počtu odpracovaných hodín a množstva nasadených zamestnancov by sa mohlo zdať, že najzávažnejšia úloha po zmene vedenia úradu bola výber rozkladacieho gauča do jeho služobného bytu. Zamestnanci pri ňom strávili niekoľko pracovných dní a výsledkom je aj exemplárne vyhodená úradníčka. Občan teda môže byť pokojný, boj za očistu verejného obstarávania v štátnej sfére naozaj prebieha.

Pokyn zhora?

Po rozporuplnej voľbe predsedu NKÚ a nástupe Karola Mitríka, ktorého do funkcie nominoval šéf SDKÚ Frešo napriek nesúhlasu ostatných opozičných strán, sa začali riešiť podstatné veci - bývanie predsedu. Ten je, povedané bratislavským slangom - cépéčkar, teda cezpoľný. Ako ústavný činiteľ má nárok na služobný byt, ktorý Mitríkovi pridelili na Kohútovej ulici. Bol prázdny, časť nábytku zabezpečili zo zdrojov úradu, no chýbala sedačka. Pre človeka vo veku tesne pred sedemdesiatkou je zrejme dosť podstatné, aby si mal na čo pohodlne sadnúť či vystrieť nohy.

Nepáčil sa: Dizajnovo rovnaký gauč, ktorý vybrali úradníci, vyhovoval cenou, nepáčila sa farba poťahu. Foto: Tony Štefunko

Nemenej dôležité bolo to, aby sa aj rodina, ktorá za ním príde na návštevu z východu, mala na čom vyspať. Prieskum sedačiek na trhu začali robiť viacerí pracovníci úradu vrátane úradníčky Dany Markošovej. Všetko, čo našli, posielali na posúdenie sekretárke predsedu pani Rajkovičovej. Sedačiek do tisíc eur, keď netreba vyhlasovať verejné obstarávanie, pretože stačí prieskum trhu, sa našlo viacero. Základné požiadavky boli jasne stanovené - aby bola vysoká 108-109 centimetrov, rohová s ľavým jednosedom, s pevným stredom.

Cez sekretárku sa k tímu vyberajúcich pracovníkov na čele s Danou Markošovou dostala aj požiadavka, aby bola rozťahovacia s úložným priestorom, pretože v byte sa budú z času na čas zdržiavať aj rodinní príslušníci. O víťaznej sedačke rozhodla nakoniec sekretárka. Tá doručila na vytlačenom liste papiera požadovanú súpravu s vyjadrením, že ju hneď možno kúpiť, pretože ju už majú v predajni a dokonca je v zľave.

Problém v cene

Gauč však aj po zľave stál spolu s kreslom viac ako tisíc eur bez DPH, a preto sa nedal kúpiť priamo. Rozhodnutie však padlo. Podľa nášho zdroja sekretárka podriadeným tlmočila, že kúpiť treba túto konkrétnu sedačku. Podľa kuloárnych informácií teraz už vyhodená Dana Markošová argumentovala, že existuje podobný model, ktorý sa dá poskladať z elementov. Pravidlá verejného obstarávania však hovoria, že tovar, ktorý sa obstaráva, musí byť k dispozícii už v hotovom stave. Markošová nadriadených upozorňovala, že takto definovanú sedačku vysúťažiť nemožno.

Tento!: Papier s fotografiou želaného gauča dostali podriadení od Mitríkovej sekretárky Rajkovičovej. Foto: Tony Štefunko

Úradníci opäť prešli obchody a zistili, že každá sedačka sa objednáva a jej výroba a dodanie trvajú zhruba šesť týždňov. V takomto prípade sa dá urobiť verejné obstarávanie, lenže tovar musí byť do detailov opísaný - aby popis vyhovoval konkrétnemu produktu. Čiže, viac-menej išlo o postup, že sa nehľadala najlepšia cena, ale úradník sa na pokyn zhora snažil ušiť kritériá na vybraný produkt.

Zamestnanci NKÚ sa však dostali do časového stresu, pretože predseda potreboval bývať. A sedieť. A tak lehotu na predkladanie ponúk stanovili vo výberovom konaní na tri dni. Paradoxne sa tak úradníci, ktorí majú kontrolovať aj verejné obstarávanie, dostali do pasce zákona o štátnych nákupoch.

Neprimeraná pozornosť

Sedačku pre predsedu NKÚ opísaným spôsobom vyberalo niekoľko zamestnancov niekoľko dní. Jednému gauču za 1 700 eur sa venovala pozornosť tímu ľudí, ktorých pracovnou náplňou by malo byť kontrolovanie veľkých štátnych zákaziek. Zákonné riešenie ponúknuté Danou Markošovou, ktorá predložila modely gauča v cene do tisíc eur, kde nebolo nutné absolvovať celý tento cirkus, jednoducho neprešlo. Model vraj nevyhovoval farbou.

Podľa našich informácií všetko padlo na výslovnom želaní, ktoré tlmočila sekretárka predsedu Mitríka. Tá dodala výberovému tímu vytlačený list s konkrétnou ponukou gauča. Tlačivá potrebné na obstaranie gauča vybratého sekretárkou však musela pripraviť Markošová. Podľa našich informácií bola na nich aj poznámka, že výberom sedačky sa zaoberala sekretárka pani Rajkovičová. Úradníčka si zrejme myslela, že tým bude kryť vlastný chrbát, keďže celé obstarávanie išlo de facto zo sekretariátu.

Exemplárny trest

Výzvu na nákup gauča zverejnili na internetových stránkach úradu. Zavesili ju tam aj s pracovným názvom, ktorý poeticky znel „sedačka predseda“. V tomto momente si výzvu všimli médiá a vyšiel prvý článok. Ten sa venoval práve podozrivo detailnému opisu gauča, ktorý mal mať ozdobné lišty vo farbe jelše, morené čielka, vodoodolnú poťahovú látku v kvalite aquaclean vo farbách amarillo 902 alebo martindale. Opis obsahoval aj ilustračnú ukážku.

Zákon o verejnom obstarávaní hovorí, že treba urobiť prieskum trhu. „Nikto si nekúpi do bytu sedačku, ktorá nemá potrebný rozmer a dizajn. Veď aj vo výzve sa píše, že všetky prípadné požiadavky uvedené v tejto výzve, ktoré sa viažu na konkrétneho výrobcu, výrobný postup, značku a materiál, boli uvedené s cieľom dostatočne presne a zrozumiteľne opísať predmet zákazky. V ponuke mohli byť predložené tieto alebo ekvivalentné tovary,“ upresňuje naše informácie zdroj z prostredia NKÚ.

Z takto formulovanej výzvy jasne vidieť snahu úradníka vyhovieť estetickej a funkčnej požiadavke predsedu, ale zároveň dodržať zákon. Lenže toto už nikoho nezaujímalo. A už vôbec nie predsedu Karola Mitríka. Po medializácii príbehu o Mitríkovom gauči predseda povedal, že vec preverí a vyvodí z nej pracovnoprávne dôsledky. Danu Markošovú si vraj predvolala personalistka a oznámila jej, že v práci končí. Jednou z možností bola aj okamžitá výpoveď. Napokon však s úradníčkou rozviazali pracovný pomer v skúšobnej lehote bez udania dôvodu.

Služobný: Karol Mitrík dostal k dispozícii služobný byt na Kohútovej ulici. Byty tu majú aj poslanci. Foto: Juraj Roščák

Dana Markošová bola zamestnankyňou NKÚ vyše šestnásť rokov, mala na starosti správu majetku štátu, správcu budovy a verejné obstarávanie. Bola zaradená vo verejnej službe. Do štátnej služby prešla na začiatku tohto roka preto, že si dopĺňala vzdelanie a myslela si, že ju môže čakať kariérny postup. Od januára jej začal štátnozamestnanecký pomer. V prvom polroku bola v adaptačnom období, v júni urobila skúšky a od prvého júla nastúpila do stálej štátnej služby, kde mala trojmesačnú skúšobnú lehotu.

Kariérny postup sa však nekonal, väz jej zlomil gauč pre predsedu. A zamestnankyňa po vyše šestnástich rokoch praxe v úrade skončila na ulici. Nič nezavážilo, že pred necelým polrokom dostala od nadriadených výborné hodnotenie. Podľa našich zdrojov v ťažkom šoku zostali aj ostatní zamestnanci úradu. Takýto tvrdý trest za úkon, ktorý de facto prišiel pokynom zhora, nikto nečakal. „Ona iba plnila príkazy nadriadených. Papiere podpísala jej nadriadená aj generálny riaditeľ sekcie Zdenko Kováč. Im sa nestalo nič, doplatila na to radová úradníčka,“ nechápavo krúti hlavou náš zdroj z úradu.

Podľa našich informácií sa Markošová snažila dostať aj k predsedovi, aby mu vec osobne vysvetlila, on ju však neprijal. Pokúsili sme sa s ňou spojiť priamo, ale neprijala nás, pretože je momentálne práceneschopná a k pracovným veciam sa nechce vyjadrovať. Nás zaujímalo, aký dlhý čas sa venoval nákupu sedacej súpravy a na základe čoho neskôr vznikli pochybnosti, ktoré vyústili do výpovede pre Danu Markošovú.

„Vybavenie bytu predsedu NKÚ SR zabezpečovali po konzultácii s predsedom zamestnanci NKÚ SR, pričom definovali aj podmienky a kritériá. Za proces, pravidlá a finančné limity zodpovedali odborní zamestnanci príslušného odboru, ktorý zodpovedá za verejné obstarávanie. Opakujeme, že do tohto procesu predseda úradu nevstupoval. Na vybavenie bytu bol priestor viac ako štyri týždne. Predseda NKÚ SR dal obstarávanie preveriť na základe svojho osobného rozhodnutia. Otázky týkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov nebude úrad komentovať,“ znelo stanovisko hovorcu úradu Lukáša Jasenovca.

VIDEO Plus 7 Dní