“Nechcem predbiehať a nechcem prejudikovať závery, ale, žiaľ, v mnohých týchto prípadoch, ktoré sú zatiaľ ešte živé, bude veľmi náročné dokazovanie či už na súde 1. stupňa, alebo predpokladám že aj 2. stupňa, aby preukázal stíhanú trestnú činnosť aj inými dôkaznými prostriedkami okrem výpovede spolupracujúceho obvineného,” prognózuje budúcnosť jeden z najväčších špecialistov na trestné právo, generál Ivor. 

Problémom sú podľa neho aj spolupracujúci obvinení, takzvaní “kajúcnici”. Považuje za neuveriteľné, aby jeden človek svedčil na polícii vo viac než sedemdesiatich prípadoch, ako je to u bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa. 

“Podľa môjho názoru a záveru kajúcnikom je ten, kto sa prizná k spáchaniu trestného činu a oľutuje ho. Ale veď to sme mali v trestnom poriadku vždy, medzi poľahčujúce okolnosti patrilo, ak sa niekto prizná a ľutuje svoj čin. A nie ten, kto sa prizná k svojmu trestnému činu a začne hovoriť o trestných činoch iných - to je niečo iné,” vysvetľuje Ivor.